Diktatura Hollanda, šmírování opozice, nadržování Macronovi. Pobočník Marine Le Penové Ferrand těsně před volbami popsal PL situaci

22.04.2017 11:44

ROZHOVOR Nadcházející 1. kolo prezidentských voleb rozhodne, zda Marine Le Penová, předsedkyně Národní fronty (FN), postoupí do 2. kola. Místopředseda europarlamentní frakce Evropa národů a svobody, europoslanec Národní fronty Édouard Ferrand tvrdí, že v mnoha místech ve Francii už podpora pro jeho předsedkyni přesáhla 50 procent. Má pocit, že volební boj není zcela férový a že kampaň pominula některá témata. Vyjádřil se také, co přesně případná prezidentka Le Penova chystá. Rozhovor s ním vedl Josef Brož.

Diktatura Hollanda, šmírování opozice, nadržování Macronovi. Pobočník Marine Le Penové Ferrand těsně před volbami popsal PL situaci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marine Le Pen

Jak byste zhodnotil současný stav prezidentské kampaně ve Francii?

Prezidentská kampaň pominula, kromě posledního týdne – a to z aktuálních důvodů – skutečná témata: terorismus, islamismus, bezpečnost, rozpad našich ekonomik z nárazů globalizace.

Média a celý systém systematicky favorizoval pobuřujícím způsobem jednoho kandidáta, totiž Emmanuela Macrona. A opět ještě jednou byly všechny hlavní vynechány. Marine Le Penová kladla důraz na otázky venkova, identity a ekonomiky.

Vaše předsedkyně je dlouhou dobu ve výzkumech veřejného mínění na jejich čele – je podle vás nějaký skleněný strop, kam již nemůže postoupit?

Pro Marine Le Penovou není při volbě žádných limitů. V mnoha místech jsme již překonali široce úroveň 50 %. Francouzi v mnoha tématech, zejména v otázkách bezpečnosti, imigrace, islamismu, dávají najevo, že jsme v těchto tématech názorem většinovým.

Zažíváme dnes tuto kampaň výjimečně spojenou s politickými aférami včetně té vaší, jež se týká vašich evropských poslanců. Je to ze strany soudců druh chování, podle vás, jež by se dalo označit jako nečestné chování? Jaký je váš výklad?

Justice je dnes nástrojem ve službách prezidenta Hollanda a jeho vyvoleného nástupce, tedy Emmanuela Macrona. Soudcovské odbory, tvořené extrémní levicí, dnes napadají oběti zločinů, a to těch nejodpornějších. Důkaz jejich snah je odmítnutí ministerstva zabývat se Hollandovým černým kabinetem, který zavedl systém ilegálního sledování a odposlechů politických protivníků, jenž si nezadá ani s těmi nejhoršími diktaturami (Černý kabinet – termín, užívaný ve francouzské politice pro utajené sledování politických protivníků. Proslulým se stal během úřadování Francoise Mitteranda, ale frekventovaný byl i za jiných prezidentů – pozn. Josef Brož). Ani v otázce Macronovy daňově defraudace, když zatajil několik milionů eur ve svých různých daňových podáních.

Paní Marine Le Penová je viděna čas od času jako kandidátka proti systému, proti establishmentu, silná ve svých nárocích, ale slabá v otázkách ekonomických... Máte jako Národní fronta jasnou vizi odchodu z eurozóny – včetně přesného itineráře a zvláště délky procedury za využití referenda?

Je to samozřejmě euro, které rozhoduje za nás... A přesně ukazuje stav našeho postavení. Euro neuspělo. Všichni se na tom shodují. My chceme naopak zabránit ohlášenému zhroucení euroměny. Proto si přejeme se co nejdříve zbavit společné evropské měny.

V případě vítězství paní Le Penové ve druhém kole – ona sama bude postupovat jakým způsobem? Uzavře ihned hranice, rozpustí ze dne na den Národní shromáždění a vyhlásí Šestou republiku?

Parlamentní volby se konají v červnu jako další krok po prezidentské volbě. Marine Le Penová dodrží udrží ústavnost Páté republiky, ale zavede referendum jako nástroj lidové iniciativy, bude upřednostňovat národ a obranu našeho historického a kulturního dědictví. Hranice nebudou uzavřeny, ale ukončíme schengenský systém.

Jedním z důležitých témat jsou vztahy s Ruskem prezidenta Vladimira V. Putina. Setkání s ním v Moskvě trvalo pro paní Le Penovou hodinu a půl. Pan Putin je připraven ještě i nadále financovat vaši stranu? Jaká je vlastně strategie Národní fronty vůči Rusku v obecném slova smyslu?

Pan Putin nefinancuje naši stranu, ani v žádné jiné zemi. Rusko je ovšem pro nás prvořadým strategickým partnerem. Právě s Ruskem hodláme tvořit Evropu svobodných národů.

S kým je Národní fronta připravena vládnout ve Francii? S panem poslancem Henrim Guainem? Existuje například nějaký seznam dalších gaullistických poslanců, kteří jsou spjati s vaším hnutím? Jak hodláte vlastně vytvořit v parlamentu většinu?

Pokud nám Francouzi dají většinu, budeme vládnout s podporou parlamentní většiny, která z ní vzejde. Všichni patrioti, jako například pan Guaino a další, jsou pochopitelně vítáni.

Vy osobně se vidíte ve Francii jako dědic jaké politické postavy? Je jím De Gaulle jako pro pana Floriana Philippota, vašeho stranického místopředsedy, maršál Pétain nebo někdo jiný?

Patříme k těm, kteří usilují o to, aby Francie i nadále trvala. Ve skutečném slova smyslu, a to jako prosperující a suverénní země. Generál de Gaulle byl z tohoto titulu jeden z nejproslulejších inspirátorů.

Ve střední Evropě existují osobnosti jako bývalý prezident Václav Klaus nebo prezident současný Miloš Zeman, kteří se označují za politiky, kteří jsou blízcí prezidentu Donaldu Trumpovi, podobně jako Národní fronta. Máte nějakou představu o perspektivě spolupráce se zeměmi Visegrádu, a zvláště s Českou republikou?

Ano, Česká republika pro nás zůstává, a to již dlouho, privilegovaným partnerem. V tomto ohledu vítáme příkladnou práci našeho přítele Tomia Okamury. Oceňujeme jasnozřivost, s níž země Visegrádské skupiny, zejména Maďarsko, přistupují obezřetně a s odstupem vůči Bruselu. Ale je zapotřebí jít mnohem dál a totálně přebudovat evropský projekt.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: .

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Pelikán: Žádní migranti, jen 12 azylantů? Projděte se po Praze, černoši nahánějí turisty. A kdo provozuje ty kebabárny?

4:46 Petr Pelikán: Žádní migranti, jen 12 azylantů? Projděte se po Praze, černoši nahánějí turisty. A kdo provozuje ty kebabárny?

ROZHOVOR „Jedním z mediálních klišé je čísi výrok, že tu žádní migranti nejsou, že máme 12 azylantů,…