Dlouholetý horník a dnes poslanec Hájek odhaluje: Stovky čidel v dolech, online sledování, maximální zabezpečení. Ale...

21. 12. 2018 12:12

„Doly dneska jsou zabezpečeny online sledováním, jsou tam stovky čidel, řídící dispečink. Koncentrace jsou hlídány, v případě překročení metanu dochází automaticky k vypínání strojů a zařízení. Bezpečnosti je věnována maximální péče, ale je to boj člověka s přírodou a nelze vždy stoprocentně garantovat, že nedojde k anomální situaci, na kterou jsme jako lidé nebyli a nemohli být připraveni,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz k důlnímu neštěstí poslanec Josef Hájek (ANO), který v OKD pracoval dlouhou dobu.

Dlouholetý horník a dnes poslanec Hájek odhaluje: Stovky čidel v dolech, online sledování, maximální zabezpečení. Ale...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec Josef Hájek (ANO 2011)

Vy jste 36 let pracoval v Ostravsko-karvinských dolech, jak prožíváte neštěstí na Dole ČSM ve Stonavě, kde zahynulo třináct horníků?

Je to velmi smutná a tragická záležitost, která bohužel patří k hornické profesi, protože je to boj člověka s přírodou. A příroda zase ukázala, že je silnější než člověk. Dokážu si vybavit řadu situací, které s tou nehodou souvisí. Je to otázka, jak řešit rodiny, pozůstalé. To mě inspirovalo k tomu, že jsem zahájil sbírku na pomoc rodinám obětí.
 
Příčinou je údajně výbuch metanu. Je tohle nejčastější důvod důlních tragédií?
 
Za svou kariéru pamatuji dva podobné výbuchy. V roce 1985 na dole Doubrava a v roce 1990 na dole Barbora. Samozřejmě ještě předtím to bylo v roce 1976 na dole Paskov a v roce 1977 na dole ČSA. Takže za posledních čtyřicet let je to asi pátá tragédie.
 
 
Podobná neštěstí se tedy stávají. Nedá se jim úplně předejít?
 
Doly dneska jsou zabezpečeny online sledováním, jsou tam stovky čidel, řídící dispečink. Koncentrace jsou hlídány, v případě překročení metanu dochází automaticky k vypínání strojů a zařízení. Bezpečnosti je věnována maximální péče, ale jak říkám – je to boj člověka s přírodou a nelze vždy stoprocentně garantovat, že nedojde k anomální situaci, na kterou jsme jako lidé nebyli a nemohli být připraveni.  
 
Co je teď potřeba, jak pomoci?
 
Spojil jsem se Spolkem svaté Barbory, což je nadace, která se stará o sirotky zahynulých horníků. V rámci jejich zřízeného konta budou moci naši občané poslat peníze. Tady mohou ukázat solidaritu a sounáležitost, protože z těch třinácti mrtvých je dvanáct Poláků. V havířství neznáme hranice. Pro mě horník, jestli je Čech, Slovák, Polák, Ukrajinec, to nikdy nehrálo roli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Všimla si už paní Fridrichová, že je Zeman prezident?“ Irena Ryšánková „vypleskla“ reportérku ČT. A jde dál. Xaver, Rada ČT, poplatky

20:00 „Všimla si už paní Fridrichová, že je Zeman prezident?“ Irena Ryšánková „vypleskla“ reportérku ČT. A jde dál. Xaver, Rada ČT, poplatky

ROZHOVOR „Třaskavá směs frustrovaného odporu a diletantismu.“ Mediální a politická analytička Irena …