Dolejš krutě ztrhal lidovce. A Sobotkovi doporučil neohrnovat nos nad KSČM

01.12.2013 10:51 | Zprávy

ROZHOVOR Místopředseda KSČM Jiří Dolejš hodnotí probíhající koaliční vyjednávání mezi ČSSD a ANO zatím jako maximum ústupků od předvolebních slibů těchto stran. O lidovcích zase prohlásil, že se po návratu do sněmovny snaží získat maximum, na druhou stranu jejich poslanci jsou nezkušení a ve sněmovně prý netrefí ani na záchod.

Dolejš krutě ztrhal lidovce. A Sobotkovi doporučil neohrnovat nos nad KSČM
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

Jak byste zhodnotil probíhající koaliční jednání? Předseda KDU – ČSL Pavel Bělobrádek si totiž stěžuje na to, že s lidovci nikdo nejedná. „Za měsíc jsme měli jednání ve třech jen jednou,“ uvedl Bělobrádek pro ParlamentníListy.cz s tím, že co se týče programových věcí, tak nemají s ANO a ani s ČSSD vyřešeno nic.

Zatím koaliční jednání ukazují maximum ústupků od volebních slibů a minimum záruk pro občany, že přijde nějaká podstatnější změna k lepšímu. Prostě není kompromis jako kompromis. KDU-ČSL chce evidentě po svém návratu do sněmovny z koaličních jednání vymačkat maximum a podrážděně vnímá, že se ČSSD a ANO může dohodnout i bez nich. Předseda Bělohrádek se pro jistotu nechal zvolit do vedení sněmovny, kdyby od volebního vítěze i od pana Babiše dostali lidovci nakonec košem. Sami ale přiznávají svou slabost, když po volbách veřejně uznali, že jejich poslanci netrefí ve sněmovně ani na záchod a většinou mají minimální politickou zkušenost. Co už zřejmě skutečně přehnali, když požadovali dát do koaliční smlouvy natvrdo své právo veta. Přitom například ve vztahu k církevním restitucím jak ČSSD, tak ANO naznačily ochotu manévrovat. Ale kdo chce moc, nemusí mít nakonec nic... Naopak platí, že pokud by už na začátku pánové Sobotka a Babiš ustoupili od svých předvolebních slibů kvůli nějakému politickému vydírání, byl by to signál dalšího nestabilního vývoje.

Předseda lidovců také říká, že je možné, že KDU – ČSL do vlády vůbec nevstoupí, takže je prý stále ve hře situace, kdy jen podpoří menšinovou vládu, anebo půjde přímo do opozice. Bystrý vyjednavač by si ale podporu menšinové vlády pro „jistotu“ zajistil i u jiných partnerů. Jednal někdo o podpoře menšinové vlády v posledních dnech s KSČM?

Čistě matematicky by mělo spojení ČSSD, ANO a KSČM pohodlnou většinu. Varianta menšinové vlády je samozřejmě od začátku jednou z možností. Pokud by se ČSSD ani ANO nechtěly vázat na ODS a TOP 09, tak ohrnováním nosu nad KSČM si jen samy omezují prostor k vyjednávání. Zatím zjevně vyhrožují lidovcům panem Okamurou. Zřejmě vyměnit lidovce jako partnery by mohlo být pro předsedy Sobotku a Babiše menší riziko, než neuspět a dát prezidentovi šanci na druhý pokus či dokonce přiblížit zemi novým parlamentním volbám. To, že třetí ústavní pokus o sestavení vlády by dostal šéf sněmovny Hamáček, scénáře o totálním krachu povolebních vyjednávání poněkud oslabuje. Klíčový ale stále zůstává postoj hnutí ANO. Je jasné, že dosud vyjednávaná koaliční smlouva by měla těžiště v pravém středu. Minimalistické znění takové dohody by mohlo znamenat řešit některé volební sliby mimo rámec této smlouvy (poslaneckými aktivitami). Témata, která by nebyla explicitně (přímo) řešena vládní dohodou, by mohla být řešena napříč celým politickým spektrem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Železný v čele ČT? Od Petrova zaznělo proč ano

8:08 Železný v čele ČT? Od Petrova zaznělo proč ano

„Co chcete řídit? To se řídí samo. Žádného ředitele redakce zpravodajství a publicistiky do svých vn…