Drahoš a Láska budou soptit. Do aféry kolem údajného ovlivňování soudců vnáší světlo známý advokát

25.01.2019 13:01 | Zprávy

Ovlivňuje prezident Miloš Zeman soudce, nebo je to jinak? Bývalý dlouholetý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa vznesl vůči prezidentu republiky velmi vážné obvinění. Na názor jsme se zeptali renomovaného advokáta JUDr. Aleše Rozehnala, Ph.D.

Drahoš a Láska budou soptit. Do aféry kolem údajného ovlivňování soudců vnáší světlo známý advokát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jiří Drahoš

Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa při jednání sněmovního podvýboru pro justici ke kauze možného ovlivňování soudců Hradem uvedl, že mu Miloš Zeman opakovaně naznačoval, že by mohla přijít odměna v podobě jmenování předsedou Ústavního soudu. Co tomu říkáte, je to problém?

Těžko se můžu vyjadřovat ke schůzce, na které jsem nebyl, ale myslím, že to znovu ukazuje na důležitější problém, který má náš justiční systém. V České republice se na procesu jmenování soudců podílí výhradně exekutiva. Ministr spravedlnosti navrhuje jmenování soudce vládě, která ho schvaluje, a do funkce pak soudce jmenuje prezident. V České republice tak existuje stav, kdy je exekutiva zároveň procesní stranou, a současně spravuje justici, čímž má možnost justici přímo či nepřímo kontrolovat a ovlivňovat. Z hlediska principu dělby je to stav neudržitelný. Není totiž možné, aby existovala nezávislá justice a moc výkonná přitom rozhodovala, kdo se stane soudcem nebo kdo bude jmenován předsedou soudu.

Sám Baxa řekl, že za přímý nátlak by Zemanovo jednání neoznačil, jisté náznaky „výměnného obchodu“ však v celé věci spatřuje. Pokud k tomu došlo, je taková věc důstojná prezidenta republiky?

Navrhovat výměnný obchod ve smyslu rozhodnutí za funkci samozřejmě správné není. Nevidím ale nic špatného na tom, aby se scházeli účastníci řízení a soudci mimo soudní síň. Naše procesní právo je velmi formalistické. Koncept soudcovské nezávislosti se vztahuje k oddělení justice od jiných složek státní moci tak, aby nebyla vystavena vlivu zejména exekutivy na své rozhodování. Není ale správná představa, že nestrannosti bude nejlépe dosaženo izolací od osob, které jsou nebo se potenciálně mohou stát účastníky nebo zástupci sporu, který bude soudce rozhodovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Migrace

Kritizujete Rakušana za jeho migrační pakt. Na druhou stranu, jak jste si s migrací poradili vy? Co jste udělali proto, abyste zabránili nelegální migraci? Vy jste byla ministryní před Rakušanem a podle mě jste si vedla stejně špatně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Byly i československé jednotky, co bojovaly v řadách Rudé armády, okupanty? Foltýn jako ze Švejka. Historik Fidler proti dojmům staví pojmy

9:10 Byly i československé jednotky, co bojovaly v řadách Rudé armády, okupanty? Foltýn jako ze Švejka. Historik Fidler proti dojmům staví pojmy

„Československo se na konci roku 1945 stalo jediným středoevropským státem, na jehož území se nenach…