S jakými tématy přicházíte do Senátu?
Dlouhodobě mě trápí veřejné dění, přesněji vztah občana a státu. Vycházím z ideálů otců zakladatelů Československa. Výkon státní správy mám zafixován jako službu občanovi a poslední dobou mám pocit, že se stát přestává chovat jako služebník, ale chová se jako dráb. Svobody, které máme, se začínají postupně omezovat. Dále mě trápí hustý les zákonů a přílepků, tedy legislativní chaos, ve kterém se dnes již těžko někdo orientuje. Mělo by se to zjednodušit a polidštit.
Asi nejdůležitější mou agendou je příprava občana na řešení krizových situací. Jsem přesvědčen o tom, že třicet let jsme tuto část zanedbávali. Současný stav epidemie, která tu dnes probíhá, to jasně ukazuje. Chybí vyhodnocení bezpečnostních rizik jedenadvacátého století. Měli jsme dobře zpracovaná rizika dvacátého století a stát na ně uměl reagovat. Situace se ale podstatně změnila a rizika tohoto století jsou úplně jiná. Nepracovali jsme na tom třicet let. Pokusím se dát tedy dohromady skupinu lidí, která to umí, zná rizika a vytvoří nějaký koncepční materiál, promyšlenou analýzu.
Stát je svými silami schopný řešit určité množství lidí. Nad tuto čáru se musejí zapojit i další složky a je to především o lidech a svépomoci. Každý chlap by měl umět bránit svou rodinu, tedy přispět při řešení krizového stavu. Svého času jsme tu měli tři miliony chlapů, kteří věděli, jak se mají chovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský