EU je domek z karet, co vypadá jako palác. Vyplašení úředníčci, kteří jsou v krizi úplně k ničemu. Teď to lidé vidí, oceňuje Petr Mach

21.03.2020 19:35

ROZHOVOR „Nečekejme, že mohla Evropská unie nějak reagovat. Nemohla. Evropská unie není užitečná instituce do potíží. Jednat mohly jen členské státy. Evropská unie mohla nanejvýš nepřekážet,“ shrnul události posledních týdnů Petr Mach. Ekonom, bývalý předseda Strany svobodných a v minulosti rovněž poradce prezidenta Václava Klause, v současnosti spolupracuje s jeho synem, Václavem Klausem mladším. V ekonomické sekci pomáhá hnutí Trikolóra. V rozhovoru upozornil, že lidé dnes jasně vidí neužitečnost Evropské unie. Podle Macha je to jako zjištění, že král je nahý. A takové zjištění prý přichází se ztrátou přízně mlčící většiny.

EU je domek z karet, co vypadá jako palác. Vyplašení úředníčci, kteří jsou v krizi úplně k ničemu. Teď to lidé vidí, oceňuje Petr Mach
Foto: Daniela Černá
Popisek: Europoslanec Petr Mach v Ostravě
reklama

Evropská unie se rozhodla před několika dny uzavřít hranice. Do té doby však členské státy jednaly spíše na vlastní pěst, protože žádné společné pokyny nebyly stanoveny. Nakonec se z Evropy stalo hlavní epicentrum nákazy. Jak hodnotíte reakci Evropské unie na nový koronavirus?

Evropská unie je moloch. Každý moloch jedná zdlouhavě a není schopný akce. Navíc, úředníci Evropské unie nejsou z principu odpovědní občanům. Každý premiér a ministr národního státu ví, že kdyby v důležité chvíli ohrožení nejednal nebo jednal liknavě či chybně, voliči mu to pak spočítají. Byrokrati v Evropské unii takto uvažovat nemusí.

A jak slova šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která nejdříve kritizovala uzavírání hranic?

Anketa

Má prof. Roman Prymula, předseda krizového štábu, vaši důvěru?

93%
7%
hlasovalo: 33368 lidí

Ona kritizovala uzavírání hranic i omezení exportu zdravotnického materiálu. Byla prostě mimo realitu stejně jako zbytek úředníků Evropská unie. Ale je to celkem jedno, on už je teď nikdo nepotřebuje.

Jak měla podle vás Evropská unie reagovat? Jaké hlavní chyby vidíte? Je něco, za co byste ji v současné krizi pochválil?

Nečekejme, že mohla Evropská unie nějak reagovat. Nemohla. Evropská unie není užitečná instituce do potíží. Jednat mohly jen členské státy. Evropská unie mohla nanejvýš nepřekážet. Mohla prohlásit, že je v pořádku, když země v době ohrožení uzavírají hranice, mohla prohlásit, že členské státy mohou použít nyní evropské dotace podle svého uvážení, a ne na genderová školení a podobné nesmysly. Prostě nepřekážet.

O čem tedy chování Evropské unie v takové situaci, jako je šířící se nemoc po celé planetě, vypovídá? Co si z toho máme takzvaně „vzít“?

To, že ji nepotřebujeme. Evropská unie je domeček z karet, který v době bezvětří budí zdání neochvějných mocných paláců. V době bouře ale zjišťujeme, že ji nepotřebujeme, že je to jen domov pro vyplašené dobře placené úředníčky, kteří vlastně žádní nadlidi nejsou.

Jste autorem knihy s názvem Jak vystoupit z EU? Stále trváte na tom, že bychom měli vystoupit? Ovlivnil koronavirus nějak váš pohled?

Vždy jsem říkal, že existuje několik možností. Reformovat Evropskou unii je jedna teoretická možnost, ta je ale nereálná, nikdy se na tom všichni neshodnou.

Vystoupení z Evropské unie je druhá možnost. Je to trochu zdlouhavý proces, jak jsme viděli na příkladu brexitu.

Také nás, za třetí, můžou vyloučit, když nebudeme plnit nějaké jejich klíčové pokyny, jako třeba přebírat migranty.

Nyní se ale děje čtvrtá možnost. Evropská unie se vypařuje sama, aniž by ji někdo oficiálně rozpustil. Členské státy si dělají věci po svém a Evropská unie jako by neexistovala. Jestli někdo chce vidět, jak by vypadalo, kdyby Evropská unie neexistovala, ať se rozhlédne. Přesně takto. Členské státy si dělají věci po svém.

Fotogalerie: - Vylidněné metro

Pražské metro pocítilo v důsledku bezpečnostních o...
Informační plakát o bezpečnosti ve vestibulu metra
Informační plakát o bezpečnosti ve vestibulu metra
Zaměstnanci metra dezinfikují madla eskalátorů
Dezinfikované madlo eskalátoru
Pražské metro pocítilo v důsledku bezpečnostních o...

Fotogalerie: - Rouškolidé

Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...
Od úterý je pro cestující v pražské mhd rouška zak...

Fotogalerie: - Vymetený Hrad i podhradí

Všichni se bojí nákazy koronavirem. Pražský hrad u...
Areál Pražského hradu je uzavřen
Paní, co nabízela obědy u jedné z restaurací v pod...
Domy na Pohořelci
Schody z Loretánské na Úvoz
Zelepené dveře na Zámeckých schodech

Bývalý diplomat Jaroslav Bašta prohlásil, že od začátku pandemie se Evropská unie projevila jako zbytečná instituce, dokonce spíše zdraví a životům občanů nebezpečná. Národní státy označil jako naději. Domníváte se, že jednání Evropské unie nějak ovlivní společnost a zhorší tak vnímání v jejích očích?

Lidi dnes jasně vidí neužitečnost Evropské unie. Je to něco jako zjistit, že král je nahý. Vždy existovali skalní odpůrci Evropské unie a skalní fanoušci Evropské unie. Pak tu ale hlavně byla mlčící většina, která se vždy pragmaticky klonila pro naše členství v Evropské unii, než zkoušet něco neznámého. Tato mlčící většina ale teď vidí, že Evropská unie je na nic. Evropská unie v této krizi ztratila přízeň mlčící většiny.

Často jste dával za inspiraci Švýcarsko, které není součástí Evropské unie. Sledujete tamní situaci? Má už přes čtyři tisíce nakažených. Je nějaký důvod, proč Švýcaři zvládnou situaci lépe, než jiní, protože nejsou součástí Evropské unie? Nebo se ostatní evropské státy v podstatě jednáním na vlastní pěst dostaly na stejnou úroveň uvažování – tedy sledovat hlavně své zájmy?

Nemá to žádný vliv, jestli někdo je, nebo není v Evropské unii, když v této krizi stejně všichni Brusel ignorují. Jestli má dnes nějaká země víc nebo míň nakažených, záleží spíš na tom, jak rychle uzavřela hranice a kolik lidí tam stihlo přicestovat v době nákazy z Itálie. A Švýcarsko s Itálií přímo sousedí.

Jistě sledujete situaci i v dalších státech Evropské unie. Situaci pravděpodobně podcenila také Velká Británie a Německo. Jak hodnotíte jednání české vlády v této krizi?

Velká Británie šla jinou cestou. Když už bylo jasné, že virus je nebezpečný hlavně pro staré lidi, udělala Británie zákaz vycházení pro staré – a zbytek ekonomiky mohl normálně fungovat. Až tato krize skončí, bude možné vyhodnotit, která opatření z mnoha zemí světa byla ta nejlepší, a která nejhorší. Teď to nevíme. Různé mory a epidemie sužovaly lidstvo – ale i třeba dobytek – od nepaměti a mnohdy měly miliony mrtvých.

Omezení styku mezi lidmi nebo ochrana dýchacích cest je jediná cesta ke zpomalení nebo zastavení epidemie. Ústava dává vládě možnost vyhlásit v této situaci výjimečný stav. Lidé mají z viru strach a až na výjimky přijatá omezení respektují, takže vládní opatření fungují spíš jako doporučení a není potřeba drastických trestů pro lidi, kteří by to porušovali.

Jste ekonom a nyní budete působit v ekonomické sekci hnutí Trikolóra. Jaké doporučení byste vládě na podporu firem, živnostníků i zaměstnanců dal vy?

Anketa

Měla by policie pokutovat občany, kteří během současných opatření např. skupinově popíjejí v parcích?

96%
4%
hlasovalo: 21726 lidí

Já dávám od narození vždy jen jednu radu – snižte daně a omezte zbytečné výdaje. Pouze v době krize jsou tyto recepty ještě důležitější než jindy. Stejně tak je potřeba zrušit všechna zbytečná omezení, která lidem zbytečně prodražují nákupy, ať už jde o povinné příměsi biopaliv, elektřiny z obnovitelných zdrojů a podobně.

Měli by odvolat čtvrtou vlnu EET. Řemeslníci, kadeřnice a tak dále se budou muset těžce dostávat z propadu zákazníků, tak je zločin jim ještě šlapat na krk kvůli EET. Měli by to u nich nechat na dobrovolnosti.

Je jasné, že nový koronavirus bude mít vliv na ekonomiku. Už teď odboráři srovnávají situaci s rokem 2008/2009, kdy svět čelil hospodářské krizi, a neočekávají, že by nedopadla minimálně stejně. Jaké nástroje lze využít pro předejití těm nejtvrdším následkům, ale příliš o nich dosud neslyšíte?

Vyvarujme se vymýšlení nového. Vždy až někdo bude chtít zavádět nějaké dotace, šrotovné, dotace podnikatelům, rozvojové fondy a tak dále... Zastavme se, zamysleme se a raději primitivně snižme daně a zjednodušme podnikání.

Jak se v krizi projeví fakt, že nejsme v eurozóně?

Lidé budou po krizi chudší a budou kupovat méně věcí, které jsou zbytné. Třeba auta. Zasáhne to náš průmysl a export tak na tři roky.

Strašně důležité je, že máme vlastní měnu. Ta totiž bude moci reagovat oslabením na pokles exportu, a to nám pomůže se z krize rychleji dostat. Chudáci Slováci mají euro, jehož kurz sami nijak neovlivní, a v následné hospodářské krizi se budou trápit déle.

Na druhé straně očekávejme, že Evropská centrální banka začne kupovat dluhopisy zemí, které se začnou kvůli nákladům karantény zadlužovat, a inflace v eurozóně poroste.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Advokátka Candigliota: Prymula mi vyhrožoval. Znám ho. Svůj covid jsem řešila jednoduše

9:54 Advokátka Candigliota: Prymula mi vyhrožoval. Znám ho. Svůj covid jsem řešila jednoduše

ROZHOVOR Před rokem by nám současná situace možná připomínala hru Arkham Horror, kde postupně stoupá…