Slavíme 72. výročí porážky Německa a jeho evropských spojenců - Maďarska, Itálie a Rakouska. Jak dnes, s odstupem tří generací, vnímáte jako voják 2. světovou válku a její odkaz?
Druhá světová válka byl nejhorší válečný konflikt v dějinách, zahynuly během ní miliony lidí, vojáků i civilistů. Těžko odpovědět na otázku, jak vnímám odkaz druhé světové války: snad jen naději, že se lidstvo poučilo a už nikdy se to nebude opakovat.
Myslíte, že se dnes o událostech 2. světové války a o tom, kdo ji zavinil, píše objektivně? Čím dál více historiků a politiků začíná varovat před přepisováním dějin a výměnou viníků za oběti...
Všichni víme, kdo stál na počátku druhé světové války a kdo ji způsobil, to jsou holá fakta a na tom není co zpochybňovat. Vždy se najde nějaká skupina, která se snaží zviditelnit zpochybňováním historie. Většinou jsou to žvanilové, kteří zhasnou stejně rychle, jako vzpláli. Co mě osobně mrzí, je jakési potlačování významu Rudé armády při osvobozování ČSR. Za dob totality se odstraňovaly pomníky americkým vojákům v západních Čechách a tvrdili nám, že nás osvobodila pouze Rudá armáda. Po roce 1989 bohužel nastal opačný směr. Úloha USA při osvobozování naší vlasti je vyzdvihována a úloha Rudé armády je opomíjena. První takový moment jsem zaznamenal, když jeden výtvarník ( a pár poslanců přebarvilo tank, který stál jako pomník na Smíchově, na růžovo a následně tento tank byl odstraněn. Chápu averzi Čechů vůči Rusku, či spíše tehdejšímu SSSR, sám komunisty nesnáším a netajím se tím. Ten tank ale nebyl pomníkem Stalinovi nebo jiné komunistické zrůdě, byl to pomník obyčejným klukům, kteří padli při osvobozování naší vlasti. A těmto lidem bychom měli projevovat úctu, ať přišli ze západu nebo z východu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš