Europoslanec Pospíšil: Sobotka je dnes pro určitou část občanů hrdina. Nezaslouženě. Může za to Zeman kvůli svému neslušnému chování

19.05.2017 19:28

ROZHOVOR Europoslanec a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil říká, že prezident Miloš Zeman vládní krizi nezvládl a své chování přestřelil. „Myslím si, že určitě neplatí, že Miloš Zeman s jistotou obhájí svůj mandát,“ prohlásil Jiří Pospíšil. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz kritizoval také svého nástupce v čele resortu spravedlnosti, podle něj je Robert Pelikán jen zaměstnancem Andreje Babiše, protože si ministerský post nezasloužil politickou prací potvrzenou důvěrou voličů, ale zasloužil si ho jako zaměstnanec Andreje Babiše. Proto je podle něj logické, že hájí zájmy Andreje Babiše, nikoli zájmy práva a právního státu

Europoslanec Pospíšil: Sobotka je dnes pro určitou část občanů hrdina. Nezaslouženě. Může za to Zeman kvůli svému neslušnému chování
Foto: Jan Polívka
Popisek: Mecenáška Meda Mládková a europoslanec Jiří Pospíšil si vychutnávají první posezení na Lavičce Václava Havla

Jak vnímáte současnou vládní krizi? Myslíte si, že sociální demokracii jde především o snahu zvýšit si klesající volební preference? Dosud jim předseda hnutí ANO Andrej Babiš nevadil a přes tři roky s ním vládli, schvalovali společně zákony, a najednou už ho ve vládě mít nemohou.

Ano, je to tak, premiér Sobotka tady tři a půl roku s Andrejem Babišem v klidu vládl, nevadilo mu, že pan Babiš má obrovský střet zájmů, že bere obrovské dotace z Evropské unie a současně je ministrem financí. Nevadily mu kauzy, jako je například Čapí hnízdo, ale najednou se sociální demokraté, když zjistili, že mají podle některých průzkumů dvanáct a půl procenta preferencí, probrali a došli k závěru, že vládnout s Andrejem Babišem není až tak úplně v pořádku. A najednou premiér Sobotka vyhazuje pana Babiše z vlády. Kdyby to premiér Sobotka učinil v době, kdy začala aféra Čapí hnízdo, věřil bych mu, že mu opravdu jde o politickou kulturu a že se snaží z vlády odstranit člověka, který tam nemá co dělat. Ale když to činí nyní, pár měsíců před volbami, poté, co preference sociální demokracii rapidně klesly, obávám se, že jde opravdu o účelový krok, kterým chce pan Sobotka přilákat voliče.

Kdo je tedy podle vás nejvíc odpovědný za vládní krizi? Premiér Sobotka z důvodů, o kterých jste mluvil, kontroverzní Andrej Babiš, u kterého se postupně objevují vážné kauzy, nebo prezident Miloš Zeman, který dlouho bojkotoval snahy premiéra a držel Babiše ve vládě i za cenu toho, že popíral Ústavu?

Všichni ti pánové jsou odpovědni za vládní krizi. Každý svým dílem. Pan Babiš už dávno neměl být ve vládě, pokud tam vůbec někdy měl být, z důvodu jeho obrovského střetu zájmů, protože jeho podnikání se prolíná s dotacemi z Evropské unie, a z důvodu, že se objevují kauzy jako je Čapí hnízdo. Odpovědna je i sociální demokracie, která jen proto, aby se udržela ve vládě, tyto kauzy přehlížela, premiér Sobotka neodvolal pana Babiše v době, kdy byla otevřena kauza Čapí hnízdo, která je podle mého názoru stejně závažná jako kauza s korunovými dluhopisy. A odpovědnost nese i prezident Miloš Zeman, protože se choval natolik nestandardně a zvláštně, já používám termín jako prezident nějaké autoritativní středoafrické republiky, celou kauzu komplikoval a prodloužil a v neposlední řadě svým neslušným chováním pomohl Bohuslavu Sobotkovi. Premiér Sobotka je dnes pro určitou část občanů hrdina, já si myslím, že nezaslouženě a že za to může prezident Zeman kvůli svému podivnému a neslušnému chování. Prezidentovo chování má dvě roviny: za prvé porušil Ústavu, za druhé jeho chování postrádá elementární lidskou slušnost. To jsme viděli na ceremoniálu, kdy přijímal na Pražském hradě premiéra Sobotku.

Myslíte si, že chování prezidenta v současné vládní krizi sehraje roli v prezidentské volbě? I někteří jeho skalní příznivci, jako poslanci Huml nebo Foldyna, jsou k němu dnes kritičtí, říkají, že už překročil míru a že ztrácí sympatie i z řad jeho voličů. Nebo si myslíte, že do přímé volby prezidenta je ještě dlouhá doba, takže lidé zapomenou na jeho chování jako v jiných případech, například v kauze Jiřího Bradyho a vyznamenávání u příležitosti loňských oslav státního svátku?

Myslím, že Miloš Zeman vládní krizi nezvládl, že své chování přestřelil, proto mne nepřekvapuje, že ho jeho političtí podporovatelé opouštějí. Ale domnívám se, že je závažnější, že to bude mít vliv i na tábor jeho voličů. Nechci v tuto chvíli spekulovat, jak výrazný dopad to bude mít. Ale já jsem říkal i v době, kdy se Miloš Zeman těšil velké popularitě díky svým projevům v době vrcholící migrační krize, že nikdo není neporazitelný. To, že Miloš Zeman má podporu kolem padesáti procent občanů a že je velkým favoritem prezidentských voleb, ještě neznamená, že bude zvolen. Myslím si, že určitě neplatí, že Miloš Zeman s jistotou obhájí svůj mandát. Potvrzuje to moje slova, že v demokracii nemá žádný politik nic jisté a nikdo se nemá radovat z toho, že ve volbách uspěje. A to považuji za správné. Demokracie má být nevyzpytatelná, volič má být tím, kdo v okamžik voleb rozhodne o osudu politiků.

Myslíte, že Miloš Zeman nemá dalších pět let na Hradě jistých i proto, že v čím dál kratších intervalech přichází s novými kontroverzními výroky? Co jste říkal na jeho slova o likvidaci novinářů, která pronesl směrem k Vladimíru Putinovi, prezidentovi Ruska, kde se o svobodě médií a novinářů skutečně nedá mluvit?

Z tohoto výroku jsem byl úplně v šoku. Také jsem ho kritizoval na svém facebookovém profilu. Miloš Zeman má bohužel sklony k velmi nešťastným výrokům, viz jeho dřívější výrok o likvidaci premiéra kalašnikovem. I současný výrok je nešťastný, ale je i nebezpečný, a to právě proto, že byl pronesen v přítomnosti ruského prezidenta Putina, který je znám tím, jak v Rusku potlačuje svobodu slova a svobodu projevu. V Rusku v zásadě dnes neexistuje nezávislá žurnalistika. A pokud v přítomnosti takového politika, který neumožňuje svobodu slova a nezávislá média, pronáší Miloš Zeman takové výroky o likvidaci novinářů, pak to není jen nevhodné a nevkusné, ale je to mimořádně nebezpečné. Vzpomeňme, je to pouze několik týdnů, kolik lidí bylo při demonstracích proti korupci, tedy ani ne proti Putinovi, ale proti administrativě, zatčeno, jak ruská policie proti demonstrantům brutálně zasáhla. Proto je naprosto neobhajitelné mluvit před ruským prezidentem o likvidaci novinářů tváří tvář těmto událostem, které jsou naprosto čerstvé.

Ale i v České republice začínáme mít problém s nezávislostí médií. Poslanecká sněmovna se minulý týden zabývala nahrávkami rozhovoru vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše s novinářem MF Dnes, jejímž je vlastníkem, a dospěla k závěru, že Andrej Babiš zneuživá média i nezávislé instituce. Co říkáte tomu, že se touto situací má dokonce zabývat i Evropský parlament?

Z celé vládní krize považuji za nejvíce nebezpečnou tu část, která se týká odhalení praktik Andreje Babiše. Podle zveřejněných nahrávek měl úkolovat novináře, aby psali články proti ostatním politickým konkurentům. To je pro demokracii mimořádně nebezpečné, je to zneužití nezávislých médií. Navíc kromě toho jedna z nahrávek ukazuje, že Andrej Babiš mohl mít přístup k informacím z živých svazků. Minimálně tato část by měla být vyšetřena orgány činnými v trestním řízení, to znamená policií, státním zastupitelstvím, protože úniky z živých spisů jsou velký nešvar naší společnosti, který bychom měli tvrdě trestat. Protože to je úplně v rozporu s právním státem, pokud nám tady putují informace z živých kauz a dostávají se do rukou politiků, kteří by je mohli potenciálně využívat k nějakým špinavým hrám. Takovou situaci považuji za velmi nebezpečnou. A ten bod, kterým se bude zabývat Evropský parlament, se vysloveně týká postavení médií v České republice, týká se Babišových praktik vůči médiím. To znamená, že se netýká samotné vládní krize, nebo tím, jestli se prezident chová podle Ústavy nebo ne, ale situace v českých médiích. Evropská unie je totiž mimořádně citlivá na to, jaká je svoboda projevu a svoboda sdělovacích prostředků v jednotlivých členských státech, protože to je nejlepší měřítko demokracie, nakolik se můžete svobodně projevovat a nakolik jsou média v dané zemi svobodná.

A jak si vysvětlujete, že poslanci hnutí ANO a váš nástupce ve funkci ministra spravedlnosti Robert Pelikán bagatelizuje nahrávky, to, co na nich zaznělo, zastává se Andreje Babiše? A jak vnímáte, že policie a státní zastupitelství nekoná tak razantně jako třeba v případě poslanců ODS nebo zásahu na Úřadu vlády v době Nečasova kabinetu?

Policie a státní zastupitelství by mělo konat bez ohledu na to, kdo je ministrem spravedlnosti. Ale nevím, jestli konají nebo ne. Doufám, že konají, protože tyto věci by opravdu měly prověřit. A chování samotného ministra spravedlnosti mě nepřekvapuje. Je to faktický zaměstnanec pana Babiše. Nastoupil do funkce jako právník Andreje Babiše, nikoli jako politik, který by prošel volbami a získal demokratický mandát od voličů. On si takzvaně ministerský post nezasloužil politickou prací potvrzenou důvěrou voličů, ale zasloužil si ho jako zaměstnanec Andreje Babiše. Je logické, že hájí zájmy Andreje Babiše, nikoli zájmy práva a právního státu. Z jeho výroků je to jednoznačně vidět, tento pán neřekl nikdy nic kritického na adresu Andreje Babiše, ať už šlo o Čapí hnízdo nebo další kauzy, které mohou mít trestněprávní charakter.

Říkal jste, že ke své případné prezidentské kandidatuře se vyjádříte až v červnu. Na co čekáte, co vaše rozhodnutí definitivně ovlivní?

Účastním se veřejných setkání, která pořádá Kroměřížská výzva, kde se debatuje o prezidentovi, o jeho roli, o prezidentských volbách. Velmi silně zaznívá, že by na Hradě měl být jiný prezident. Myslím, že Miloš Zeman každým dnem svým jednáním potvrzuje, že do budoucna není schopen tu funkci vykonávat. Podle mého názoru funkci vykonává hůře a hůře. A chci udělat maximum pro to, aby tu byl jiný prezident, který dokáže normálně reprezentovat Českou republiku. Buď budu kandidovat já, nebo podpořím jiného kandidáta, který pro mne bude zárukou, že funkci bude vykonávat lépe než Miloš Zeman. Sleduji situaci a definitivně se rozhodnu v červnu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zkroťme vládu náhradou škody, burcuje právní expert formace Trikolora Svobodní Soukromníci

17:57 Zkroťme vládu náhradou škody, burcuje právní expert formace Trikolora Svobodní Soukromníci

„Je zbabělé schovávat se za experty. Je zbabělý výrok premiéra, který řekne, že už do něčeho nechce …