Europoslanec Pospíšil prozrazuje: O tuto část vládní krize se v Evropském parlamentu zajímají lidé z jiných zemí nejvíce

07.05.2017 10:51

ROZHOVOR „Premiér Sobotka měl Andreje Babiše odvolat hned na začátku. V minulosti ministři z vlád odcházeli při daleko menších podezřeních,“ říká europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP 09) a dodává. „Souboj obou členů vlády vypadá trochu jako kabaret.“ Jiří Pospíšil se vyjádřil i k tomu, co se stalo při Sobotkově návštěvě Hradu. „Prezident se choval jako autoritativní vládce nějaké středoasijské republiky nebo absolutní monarcha,“ míní Pospíšil. Promluvil i k prezidentským volbám ve Francii. „Le Penová by otřásla Evropskou unií i NATO, což pro naši zem rozhodně není výhodné,“ říká s tím, že i přes připomínky k Macronovi bude pro nás jeho úspěch lepší variantou.

Europoslanec Pospíšil prozrazuje: O tuto část vládní krize se v Evropském parlamentu zajímají lidé z jiných zemí nejvíce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

Co říkáte na to, co se v těchto dnech děje kolem premiéra Sobotky? Nepřipomíná vám to trošku známé hlášky z jedné české pohádky ve smyslu "odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil"?

Ano, trochu to připomíná frašku, ale musíme si uvědomit, že bojuje s duem Zeman-Babiš, při čemž zejména prezident zkouší pro změnu měnit pravidla hry během probíhajícího zápasu. Výsledkem je pak opravdová politická bramboračka.

Jak už jsme řekli, premiér nejdříve ohlásil, že podá demisi, v pátek se zase rozhodl, že ne a že naopak chce odvolat Andreje Babiše. Co na to říct? A myslíte, že se mu toto přání splní?

Premiér Sobotka měl Andreje Babiše odvolat hned na začátku. V minulosti ministři z vlád odcházeli při daleko menších podezřeních. Prezident podle ústavy nemá žádnou možnost ministra neodvolat, pokud to navrhne premiér. Může to sice oddalovat třeba tím, že raději, než aby řešil vládní krizi, odjede na návštěvu Číny, ale ani to mu na dlouho nevydrží. Kdyby k odvolání nedošlo, bude to porušení ústavy.

Sobotka mimo jiné uvedl, že vládní krize může skončit do deseti minut, pokud Babiš opustí post ministra financí. I prezidenta Zemana pak informoval, že vláda může pokračovat dál, ale bez Babiše. Co na tento "souboj" mezi Sobotkou a Babišem, který už přece jen nějakou dobu trvá, říkáte? A co říkáte na údajnou "aféru" kolem dluhopisů, která to vše dá se říci, vygradovala?

Souboj obou členů vlády vypadá trochu jako kabaret. Skoro čtyři roky spolu vládli a teď najednou pár měsíců před volbami jeden o druhém zjistili, co jsou zač. Jak jsem říkal, Andrej Babiš by ve vládě být neměl, dokud se nerozptýlí všechny pochyby o jeho případu.

Někteří Sobotkovi a Babišovi vyčítají, že upřednostňují své zájmy před zájmy České republiky. Mají pravdu?

To je pravda a projevuje se to zejména tím, jak nyní protahují své koaliční „manželství“, v němž už ale nechtějí ani jeden s tím druhým žít. Nejlepší by byly rychlé volby, aby tato agónie vládní koalice rychle skončila.

Sobotka počítal s tím, že demise bude platit pro celou vládu, prezident ji vzal ale jen jako jeho demisi. Co si o tomto postoji prezidenta a premiéra myslíte? V případě premiéra Nečase rezignovala celá vláda.....

Ústavní praxe je jasná. Demisí premiéra padá celá vláda. Prezident Zeman to takto akceptoval již při pádu Nečasovy vlády a nyní jen hledá nezvyklými výklady ústavy prostor, aby pomohl svým politickým spojencům. Ústava by se neměla takto účelově ohýbat.

A co říkáte na to, co se ve čtvrtek odehrálo na Hradě mezi prezidentem a premiérem?

Prezident se choval jako autoritativní vládce nějaké středoasijské republiky nebo absolutní monarcha. Nejsem fanoušek premiéra Sobotky, ale takto znevažovat setkání prezidenta s premiérem kvůli osobní pomstě a vlastním politickým zájmům odpovědný prezident nikdy nemůže.

Kolem Andreje Babiše to opravdu vře. Jak hodnotíte nahrávky, na kterých mluví s dnes už bývalým novinářem MF Dnes?

To je podle mne na celé vládní krizi to nejzásadnější. Pokus manipulovat nezávislá média ze strany vicepremiéra, a to formou vytváření skandálů na své vládní kolegy, nás posouvá opravdu někam úplně jinam, než kde jako demokratická země chceme být. V Evropském parlamentu jsem již zaznamenal, že o tuto část české vládní krize se lidé z jiných zemí zajímají nejvíce a v negativním smyslu slova.

Někteří lidé tvrdí, že Andrej Babiš jen podlehl pokušení, ostatní jsou mnohem ráznější a mluví o tom, že prostě selhal. Sám A. Babiš tvrdí, že šlo o provokaci. Co si o tom celém myslíte? A co říct na to, že je člen vlády tímto způsobem nahráván?

Andrej Babiš o tomto případu mluví každý den jinak. Je ale jasné, že pokusům o to vytahovat na politické oponenty skandály na záznamech nijak neoponoval. Samozřejmě se ale také musí vyšetřit, kdo tyto konverzace nahrával.

Obrovské otazníky vyvolal také příběh bývalého ředitele Kosteleckých uzenin Bočka, který novinářům poskytl rozhovor o tom, jak prý Andrej Babiš a Agrofert právě Kostelecké uzeniny ovládl. Co si o tom myslíte?

Těch příběhů, které potvrzují, že Andrej Babiš je opravdu byznysmen s velmi tvrdými lokty, je bohužel ještě více.

Šéf dolní komory Jan Hamáček svolává na středu mimořádnou schůzi Sněmovny a to kvůli údajnému zneužívání moci ministrem financí Andrejem Babišem vůči nezávislým institucím demokratické společnosti. Navrhla to prý ODS a TOP 09. Můžete prozradit, o jaké případy konkrétně jde?

Nejsem národním poslancem, ale samozřejmě jde o to, zda pan Babiš využíval svá média k "nekalé" politické soutěži, jak to ukazují zveřejněné nahrávky, jejichž pravost nakonec Andrej Babiš potvrdil.

Když se podíváme do zahraničí, dnes se ve Francii koná druhé kolo prezidentských voleb. Jak myslíte, že to dopadne?

Očekávám vítězství Emmanuela Macrona, kterého v souboji s Marine Le Penovou podpoří i voliči, kteří by středolevého politika jindy nevolili.

Co vítězství jednoho nebo druhého kandidáta bude pro Francii, ale i pro Evropu a potažmo tedy i pro Českou republiku znamenat?

Macron bude pokračovat v současné politice, a to zřejmě i s podobnými chybami, jako když ještě před zvolením vyhrožoval Maďarsku a Polsku, že si na ně posvítí, což jistě k jednotě v EU moc nepřispělo. Le Penová by otřásla Evropskou unií i NATO, což pro naši zem rozhodně není výhodné. Přes zmíněné připomínky k Macronovi bude pro nás jeho úspěch lepší variantou.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: David Hora

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Věděl o tom, podpořil to. Rektor VŠE by měl odstoupit.“ Expremiér se zapojil do „řežby“ kolem Ševčíka

21:01 „Věděl o tom, podpořil to. Rektor VŠE by měl odstoupit.“ Expremiér se zapojil do „řežby“ kolem Ševčíka

„Je to snaha o narušení akademických svobod, o zastrašení akademiků,“ říká k tomu, co se „strhlo“ pr…