Evropa se rozkládá, nemá šanci přežít, říká legendární zpravodajec Karel Köcher. Předkládá důvody, jaké ještě nezazněly

30.12.2015 19:42

ROZHOVOR Evropa končí, nemůže přežít. Nejsem sice Sibyla, ale je to očividné. V Evropě začne anarchie. Život zde bude dost nepříjemný. To tvrdí ve čtvrté části rozhovoru pro Parlamentní listy bývalý československý špion Karel Köcher. Zamýšlí se i nad knihou Podvolení od Michela Houellebecqa, v níž autor mimo jiné píše, že se moci ve Francii v budoucnosti ujme muslimský prezident.

Evropa se rozkládá, nemá šanci přežít, říká legendární zpravodajec Karel Köcher. Předkládá důvody, jaké ještě nezazněly
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Bývalý československý špion Karel Köcher

Anketa

Kterou celebritu byste volili v prezidentských volbách, pokud by kandidovala?

hlasovalo: 17761 lidí

Naposled jsme skončili u amerického politického teoretika Samuela Huntingtona a jeho bestselleru Střet civilizací. Nyní to ale spíše vypadá na konfliktní pohyb civilizací nebo ne?

Jeho kniha je pravdivá. Jde o střet civilizací. Uprchlíci budou své právo šaría a způsob života uplatňovat. Budou žít tady, bude jich víc a víc a budou nás zatlačovat. My jako kultura už dávno nejsme bojovní.

Dejme tomu, že západní civilizace ztratila na své bojovnosti, ale je zase technologicky vyspělejší...

Technologie jsou otázkou peněz. Další civilizace je přebírají. Vždyť Saúdové mají nejmodernější zbraně, Pákistán má atomovou bombu. To je taky průser. Vždyť je to muslimská země. Otázkou zůstává, jak dlouho bude trvat, než ji poskytne někomu jinému, někomu spřízněnému.

Nebude mít v tomto ohledu velké slovo Čína, která hodně spolupracuje se skoro celým jihem Asie?

Ano. Čína by mohla určitou rovnováhu držet. Nicméně Evropa končí, nemůže přežít. Nejsem sice Sibyla, ale je to očividné. V Evropě začne anarchie. Život zde bude dost nepříjemný. Ostatně i třeba cestování. Vždyť schengenskému prostoru se už dnes každý směje. Jak miluju Francii, tak už bych tam na dovolenou nejel. Ostatně francouzská kultura byla živnou půdou mého mládí. Hodně jsem tam cestoval.

Odhlédneme - li od teroristických útoků, což jsou činy zločinců, nemyslíte si, že se zrovna ve Francii multikulturalismu daří?

V hodně malém měřítku. Nezapomeňte navíc, že Francie má v interakci s muslimským světem ohromnou tradici. Na druhou stranu si Francouzi mysleli, že budou mít v té interakci navrch, ale není tomu tak. Ztrácejí kontrolu. Nyní jsem dočetl Podvolení od Michela Houellebecqa a je to celkem ucházející prognóza. Je velmi fancouzský, až esoterický. Milovníka francouzské literatury to bude bavit, ale jiné to může i nudit. Furt na ni myslím, hodně na mě zapůsobila.

Osobně mám rád kromě třeba Austrálie a Nového Zélandu i Rusko. Nemluvím o režimu Vladimíra Putina, ale o zemi a lidech v ní. Líbí se mi, jak Rusové narozdíl od Američanů nic nepředstírají. Bolí je zub, jsou naštvaní. Vyhrají v kartách, jsou šťastní. Američané a Evropané ze západu kontinentu jsou naopak uzavřeni ve své vnější přetvářce, že je všechno pořád fajn...

Ke mě se Rusové chovali vždy úžasně. Vždyť mě nakonec vytáhli i z kriminálu. Ale taková ta jejich emocionálnost mě trochu dráždí. Jsem spíše filosoficky-logicko-pozitivistický typ. Spíše mi vyhovuje západní kultura. Nicméně jsem se vždy USA i Rusko v jejich mocenských ambicích snažil vidět reálně a proto jsem všechny jejich činy vážil na vahách spravedlnosti. Nemám rád tunelové vidění. Upřímně se mi proto líbí, jak se Parlamentní listy profilují.

Jednu dobu jste vůbec nechtěl hovořit s médii. Nyní spolu sedíme v redakci Parlamentních listů. Proč jste přehodnotil svůj přístup?

Víte, ani teď jsem nechtěl, protože o mě napsal novinář Vladimír Ševela v knize Krtek v CIA spoustu nesmyslů. Napadl můj charakter stejně, jako dříve estébáci. Vlastně je to takový neoestébák a napsal neoestébácký svazek. Chodí za mnou často západní novináři a to je o něčem jiném. Nemyslel jsem si proto, že by někdo mohl být tak bezcharakterní. Nicméně na vás v Parlamentních listech jsem byl zvědavý. Jinak bych nepřišel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Musíme se ptát: Kdo vlastně ovládá USA? Až Biden odstoupí... Ben Kuras šokuje

9:39 Musíme se ptát: Kdo vlastně ovládá USA? Až Biden odstoupí... Ben Kuras šokuje

OBZOR BENJAMINA KURASE Bidenovy bláboly už by vydaly na sbírku, bude se řešit jeho předčasný konec, …