Evropa zanikne. Zemanův zločin na morálce národa. Babiš má mesiášský komplex... Spisovatel Vopěnka promluvil

02.06.2018 12:00

ROZHOVOR To, že prezident Miloš Zeman definitivně ruší hranici mezi současností a zlem, které znamenal režim do roku 1989, je zločin na morálce tohoto národa. Tvrdí to spisovatel a předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka, podle něhož jde od hlavy státu o nepřátelský akt pramenící z celkové zlé povahy. U Andreje Babiše vnímá mesiášský komplex, premiér v demisi by rád byl hodný, úspěšný a oblíbený, ale je otázkou, jak se vyrovná se situací, kdy je neúspěšný a neoblíbený. K tři roky trvající migraci ovlivňující náš kontinent poznamenává, že Evropa časem stejně asi zanikne, ale můžeme částečně ovlivnit, jak a kdy to bude.

Evropa zanikne. Zemanův zločin na morálce národa. Babiš má mesiášský komplex... Spisovatel Vopěnka promluvil
Foto: Archiv MV
Popisek: Martin Vopěnka, spisovatel, publicista a nakladatel

V plném proudu je referendum mezi sociálními demokraty o vstupu jejich strany do vládní koalice s hnutím ANO. Krátce po říjnových volbách jste prohlásil, že jejich největší nespravedlností je výsledek ČSSD, protože takový si tato strana opravdu nezasloužila. Teď stojí možná před klíčovým rozhodnutím o své budoucnosti: jít do vlády s hnutím ANO, nebo nejít. O čem ta volba mezi řadovými straníky je a který z těchto dvou kroků může ČSSD prospět a proč?

Osobně se domnívám, že ČSSD mohly prospět obě cesty, pokud by se pro kteroukoliv z nich rozhodla jednotně nebo téměř jednotně. Tahle dlouhá agónie s nepochopitelně dlouhým referendem ale nepůsobí moc atraktivně. Dovedu si představit, kolik hodin by na podobné referendum potřebovali Piráti. Nicméně doufám spíš v kladný výsledek referenda, protože jestli bude zamítavé, tak to byl úmorný měsíc k ničemu.

S hnutím ANO, respektive jeho předsedou Andrejem Babišem, do vlády chtěla jen Okamurova SPD, toleranci slibovala KSČM a v ČSSD se nyní teprve rozhoduje. Jak hodnotíte počínání těch ostatních stran, které by se vůči ANO dalo shrnout takto: Do vlády s vámi nepůjdeme, s SPD ani s KSČM do ní nesmíte, protože jsou nedemokratické, a když vládu nesložíte, tak jste neschopní?

Kdybych byl předsedou některé z těch ostatních stran, obětoval bych určité zásady i možný příští volební výsledek a šel bych do toho. Na druhou stranu, kdybych byl panem Babišem, řekl bych si: Nedá se nic dělat, sice to byla zástupná kauza, ale podařilo se jim dostat mne mimo hrací plochu, tak ať tu vládu vede někdo jiný z ANO.

Anketa

Jak odhadujete výsledek referenda o vstupu do vlády, které se koná v ČSSD?

hlasovalo: 5291 lidí

Přestože Česko sedm měsíců od voleb stále nemá vládu s důvěrou, lidé to zřejmě nemají za zlé Andreji Babišovi, protože si hnutí ANO drží v průzkumech přibližně takovou podporu, jakou mělo ve volbách. Sociolog Daniel Prokop nedávno publikoval studii, podle které se nyní padesátníky stává generace, která sice uvítala listopad 89, ale nyní volí Babiše a Zemana, protože je systémem zklamaná. Jsou důvody k tomu zříkat se listopadových hodnot, které podle kritiků ani jeden z nich nenaplňuje?

Probojovali jsme se na svobodu do světa, který brzy potom přestal být jednoduchý. Z toho možná to zklamání – neprávem připisované demokracii samotné. Přesto jednoznačně, ten režim, který tu byl předtím, byl zlo. Nelze mu připsat ani jedinou kladnou věc, jedinou polehčující okolnost. A to, že současný prezident definitivně ruší hranici mezi současností a tímto zlem, já osobně považuji za zločin na morálce tohoto národa. U Zemana je to vědomé a záměrné – je to jeho nepřátelský akt pramenící z celkové zlé povahy. U Babiše o ideologii nejde – je to pragmatik – rozhoduje se podle momentální situace.

Mládež bývá vždy jiná než střední a starší generace. V českých volbách hlasuje dramaticky jinak. Liberálněji, pravicověji, vyhraněně proti Miloši Zemanovi. Zazněly již hlasy, že bude-li mládež neustále přehlasovávaná, raději odejde ze země. Je to možné? A co myšlenka Jiřího Peheho, že u nás bude dobře, až odejde starší voličská generace a nastoupí ta mladší?

Jde o to, s jakou mládeží pan Pehe přijde do styku. Také potkávám spoustu úžasných mladých lidí a jistě v nich je naděje. Ale nebude to celý obraz současné mládeže. A co se týče jejich pravicovosti, svědčí to spíš o tom, že se u nás nestačil zakořenit klasický pravo-levý politický systém. A mezitím už slábne i jinde ve světě. No a kromě toho: jsme v jiné fázi vývoje. Zatímco někde je mládež frustrovaná z nedostatku příležitostí a beznadějně rozevřených nůžek mezi bohatými a chudými, u nás má mládež zatím slibnou budoucnost. Paradoxně včetně toho, že může odejít do světa.

Andrej Babiš není spasitel, ale postará se o všechny. To je výstup posledního rozhovoru premiéra v demisi. Co to vypovídá o našem národu, že u něj slaví úspěch? Sociologové tvrdí, že český národ je zaměřen spíše středolevicově a čeká, že stát zajistí blahobyt a pořádek. Je to tak? „Vyhmátl“ to Andrej Babiš?

Jednak to vyhmátl a jednak si myslím, že ten mesiášský komplex opravdu má. Rád by byl hodný, úspěšný a oblíbený. Otázkou je, jak se vyrovná se situací, kdy je neúspěšný a neoblíbený.

Dochází k odumírání tradičních politických stran, na jedné straně ČSSD, na druhé straně liberální, proevropská pravice. Mohou si za to samy? Není rétorika o demokracii, obraně hodnot listopadu 89, obraně Evropské unie, boji proti Rusku, boji za Tibet, přece jen už trochu vyčichlá?

Nějaké hodnoty a hlavně pozitivní vzory ale potřebujeme. Já osobně věřím na občanskou společnost. Lidé, co dobrovolně něco zlepšují, něčemu pomáhají, o něco usilují – většinou mimo politické spektrum. Ať už je to místní sportoviště nebo záchrana lesa, pomoc postiženým, aktivita ve škole… Klidně i sbírka na Tibet, anebo festival ruské literatury – obojí je prospěšné, pokud to nemá organizační politické pozadí. Toho není málo a ti, kdo se zapojují, si možná ani neuvědomují, že právě tohle je demokracie.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jedním z těch, kdo vyznává tuto rétoriku, je šéf šesti poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Svého času mu u voličů nepomohlo, když se halil do tibetské vlajky, nyní zkusil zaujmout na sociální síti heslem Je suis Husa na provázku. Jde o reakci na aktuálně propírané divadelní představení v Huse na provázku, kde v jedné ze scén Ježíš znásilňoval muslimku, v jiné pro změnu byla vytahována česká státní vlajka z vaginy. Jak se jako spisovatel na tento kulturní počin chorvatského režiséra Olivera Frljiče a představení „Naše násilí a vaše násilí“ díváte vy?

Především postrádám věcnou debatu o té hře. Jde o to, jestli tam to znásilnění má nějakou uměleckou funkci. Například by mohlo znázorňovat všechna zvěrstva napáchaná nakonec takzvanými následovníky Ježíše ve středověku. Obávám se však, že jde spíše o snahu upoutat pozornost nevkusnou provokací. Pokud je to tento druhý případ, tak bych jako ředitel divadla o uvedení podobné hry rozhodně nestál. Je skvělé, že tu hru nezakážeme, a v tom je naše velká síla, ale možná je velmi hloupé, že jí tleskáme, a v tom je naše velká slabost. Protože civilizace, která tleská prznění vlastních proroků, musí být velmi zmatená. To, co napsal pan Kalousek, je určitě zjednodušující a laciné. To, co udělali oni Slušní lidé, je ale nebezpečné. Umělci musí být chráněni svobodou slova i za tu cenu, že se někdy dostanou za hranu. Podle mého názoru nejsprávnější reakce na tu hru by býval byl nezájem.

Britský pravicový aktivista používající pseudonym Tommy Robinson byl zatčen v anglickém Leedsu za to, že „pohrdal soudem“, když zprostředkovával informace o soudu, před nímž stojí muslimský gang, který znásilňoval mladé britské dívky. Jak se z tohoto zorného úhlu díváte na svobodu slova? Mají ji požívat jen ti, co přinášejí prospěšné, přijatelné a politicky korektní zprávy?

Anketa

Vadí vám divadelní představení „Naše násilí, vaše násilí“, které bylo uvedeno v Brně?

94%
6%
hlasovalo: 21453 lidí

Na takto vytrženou informaci, o které nemám dost informací, neumím reagovat. Jistě by se našlo i mnoho soudů s britskými gangy zotročujícími dívky z třetího světa. Takže otázka je, jestli se v obou případech postupuje stejně. Informace vytržená z kontextu může být nebezpečná a vyvolávat nenávist.

Už jsou to tři roky, co českou politiku ovládlo téma migrace. Někdy slýcháme, že to bylo zbytečné a zástupné téma, protože tu skoro žádní migranti nebyli. Jak to tedy nakonec rozsoudit? Jinak, syrští migranti už do Evropy neproudí, ale zato se zvyšuje tlak z Afriky. Bude tzv. Dublin IV krizovým momentem EU? Hrozí zničení Evropy, jak někdy slýcháme?

Tak… ona Evropa stejně asi časem zanikne – bohužel. Můžeme částečně ovlivnit jak a kdy. Čínu také nakonec neochránila ani čínská zeď. Nicméně mám pocit, že bezbřehému otevírání dveří je konec. Věřím, že Evropa může a chce najít cestu, jak migraci regulovat a jak z ní mít i prospěch. K otázce přerozdělování: bych byl rád, kdyby to Češi nevnímali jako ano, či ne uprchlíkům. Je to solidarita s našimi přáteli v Evropě – s Italy, Řeky… Měli bychom držet spolu. Když má někdo na jižních hranicích problémy, tak se nás to týká. A nemůžeme vědět, kdy zase budeme pomoc potřebovat my.

* * *

Ing. Martin Vopěnka, spisovatel, publicista a nakladatel, vystudoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT, oboru se však nikdy nevěnoval. V roce 1999 založil nakladatelství Práh. Je členem českého PEN klubu. V roce 2013 byl zvolen předsedou Svazu českých knihkupců a nakladatelů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jiří Hroník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bláznivé. Tři miliony Němců, nemělo to naději na úspěch. Dnes ale máme šanci splnit Masarykův sen. Zeman dělá skvělou reklamu, provokuje. Česko Unii potřebuje, říká Martin Komárek

16:00 Bláznivé. Tři miliony Němců, nemělo to naději na úspěch. Dnes ale máme šanci splnit Masarykův sen. Zeman dělá skvělou reklamu, provokuje. Česko Unii potřebuje, říká Martin Komárek

STO LET REPUBLIKY „První republika podobně jako dění v ostatních státech byl jakýsi zázrak. Byl to v…