Exekuce a vymáhání dluhů? Jen pokřivená hysterie médií, povzdechl si šéf "vymahačů"

20.01.2013 0:00 | Zprávy

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR O tom, jak zahýbe světem vymáhání dluhů amnestie i o tom, s jakými úskalími se setkávají ti, co se dluhy snaží vymáhat, si ParlamentníListy.cz povídaly s Vladimírem Gazárkem, prezidentem Asociace inkasních agentur. A protože lidově řečeno "vymahači" bývají propojeni náplní své práce také s exekutory, pak nemohlo zůstat stranou ani toto téma.

Exekuce a vymáhání dluhů? Jen pokřivená hysterie médií, povzdechl si šéf  "vymahačů"
Foto: hns
Popisek: Vladimír Gazárek v půlnočním rozhovoru

Co právě děláváte v tomto čase - o půlnoci mezi sobotou a nedělí, pane Gazárku?
Většinou v tuto dobu relaxuji, abych od pondělí mohl opět řešit individuální případy dlužníků a pomáhat jim s jejich vyřešením.

Nedoléhá na Vás nějakým způsobem poměrně negativní náplň Vaší práce?
Naopak, naše práce je velmi pozitivní, protože na jedné straně pomáháme věřitelům získávat zpět jejich peníze, a na druhé straně pomáháme dlužníkům s řešením jejich problémů bez dodatečných nákladů. Takže pokud to dlužníci pochopí, mám dobrý pocit z dobře vykonané práce. Stejně tak naše snaha o úpravu legislativy tak, aby byly jasně nastaveny pravidla a eliminovali jsme nepoctivé „vymahače“ mi nepřipadá negativní, když může pomoci milionům lidí v této zemi. 

Další PŮLNOČNÍ ROZHOVORY čtěte ZDE

Dotkla se Vaší práce nějakým způsobem i nedávná amnestie? Co to může obnášet pro inkasní agentury?  Představuje to pro ně například víc práce ihned v začátku roku? Můžete poodhalit důvody proč?
Neočekávám zatím bezprostřední příliv nových pohledávek od této skupiny amnestovaných. Do inkasních agentur se pohledávky dostávají totiž až se zhruba šestiměsíčním zpožděním, proto se domnívám, že u nás se to projeví někdy v červnu, červenci. Bohužel přesně to nebudeme schopni rozklíčovat, jedině že by nám dotyční tento fakt sdělili, což nepředpokládám. Obecně lze říci, že k nárůstu pohledávek v nějakem časovém horizontu dojde, nebude to však nic dramatického. Na druhou stranu očekáváme, že mnoho amnestovaných bude mít možnost vyřešit své staré dluhy lépe než z vězení.

Propuštění amnestovaní mají často problémy s trvalým bydlištěm - potažmo místem, kde se skutečně zdržují. Nebudou tak ale pravděpodobněji spíše "soustem" pro exekutory? Soustem, které inkasní agentury obejde? Dá se tomu nějakým způsobem zabránit nebo čelit? Pokud ano, jak?
Pokud budu hovořit jen za inkasní agentury, nemyslím si, že propuštění amnestovaní jsou pro ně nějakým „soustem“. Inkasní agentury řeší miliony pohledávek ročně, proto nějakých 6-7 tisíc propuštěných z vězení nepředstavuje z celkového pohledu zásadní navýšení počtu pohledávek. Pravdou však je, že dohledatelnost amnestovaných dlužníků může být problém. Nemáme možnost nahlížet do centrální evidence obyvatel, to může až soud, proto když se inkasním společnostem dlouhodobě nedaří dlužníka upomenout, putuje pohledávka k soudu, díky čemuž získáme dlužníkovu aktuální adresu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

koncesionářské poplatky

Dobrý den, pane Nachere. Samozřejmě vím, že jste proti zvýšení koncesionářských poplatků, a pokud to dobře chápu, tak když budete u moci, tak je opět snížíte? A neuvažujete o jejich úplném zrušení? Já netvrdím, že se třeba na nějaké pořady na ČT nekoukám, ale pokud jde o zpravodajství rozhodně mi ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Lidé jako Foltýn si nezaslouží, že jejich předky Sověti zachránili před vyhlazením od Němců.“ A Vidlák ještě přidal

4:46 „Lidé jako Foltýn si nezaslouží, že jejich předky Sověti zachránili před vyhlazením od Němců.“ A Vidlák ještě přidal

VIDLÁKŮV TÝDEN Oslavy konce 2. světové války se nenesou v souladné atmosféře. „S prominutím, lidé ja…