Exministr vnitra Bublan po útoku ve Francii přichází s touto reakcí. Možná budete překvapeni

26.06.2015 18:50

ROZHOVOR Senátor, bývalý ředitel civilní rozvědky, exministr vnitra a současný předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost František Bublan (ČSSD) vylučuje, že by dnešní atentát v průmyslovém areálu u Lyonu měl nějakou souvislost s imigranty, kteří se dostali do Evropy v posledních dnech. „Ten, který v Lyonu útočil, se ve Francii asi narodil a dost možná tam žije už nějakou třetí generaci přistěhovalců,“ zmínil k tomu Bublan. Podle něj je také možné, že útočník nemá s Islámským státem nic společného, třebaže byla na místě útoku nalezena odříznutá hlava s odkazem na Daeš (IS).

Exministr vnitra Bublan po útoku ve Francii přichází s touto reakcí. Možná budete překvapeni
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Bublan
reklama

Lídři evropských států na jednání Evropské rady se již dohodli na tom, jak bude naloženo s imigranty, kteří jsou v Itálii a v Řecku. Jejich přerozdělení bude na dobrovolném základě, přičemž povinným kvótám se v Bruselu postavily zejména visegrádské země. Jenže se dá očekávat další příliv uprchlíků do Evropy. Měla by se Evropa všech imigrantů bát, a to s ohledem na nejnovější atentát v průmyslovém areálu u Lyonu?

Chci k tomu připomenout, že se v Bruselu sice nedohodli na povinných kvótách, ale dohodli se současně na tom, že si těch čtyřicet tisíc uprchlíků rozdělí. To je ale důležité říci, neboť to třeba také znamená, že namísto tisícovky jich přijmeme dva tisíce. To je docela možné, neboť se z toho vyjmuly napřed Velká Británie a Francie a teď ještě dostaly výjimku Maďarsko a Bulharsko, takže počet uprchlíků, které přijmeme, může být ještě jiný. Chtěl bych ale zdůraznit, že jednání Evropské rady bylo o uprchlících ze Sýrie, kteří nyní čekají v Itálii na to, co s nimi bude. Jsou to ti, kteří utíkají před válkou v Sýrii, přišli o své domovy a nyní neznají svůj další osud. Ten, který v Lyonu útočil, se ve Francii zřejmě narodil a dost možná tam žije už nějakou třetí generaci přistěhovalců.

To ale nejste sám, kdo takto uvažuje, neboť k podobné tezi o původu útočníka hovořil pro ČT24 i bezpečnostní expert Andor Šándor, který si rovněž kladl otázku, zda mohl útočník být původem z Francie, neboť s prostorem továrny byl pravděpodobně dobře obeznámen, a to přestože se podle některých zdrojů již přishlásil k Islámskému státu.

Ano, neboť ti uprchlíci prchají před válkou a mají nyní úplně jiné starosti. Mají starosti o to, aby se někde uchytili, aby získali někde obydlí a podporu. Ti nebudou dělat nějaké takové činy. Bohužel tato generace Francouzů – oni mají francouzské občanství a už se tam narodili – trpí nějakým pocitem neúspěšnosti, třeba nemají práci nebo jsou něčím zklamaní, a potom hledají nějaké útočiště. Třeba se ten útočník s Islámským státem nikdy ani nesetkal a nemá s ním nic společného. Byly to pro něj jenom impulz, motivace.

Jenže v souvislosti se samotnou existencí migrantů v Evropě leckoho může napadnout, že je možné, že se teroristické útoky mohou častěji objevovat, prostě že tady z jejich strany jakási hrozba je.

Když ale budete takto uvažovat, kde je původ jednání muže, který v Uherském Brodě zastřelil několik lidí? Takto se uvažovat nedá! To se sice může stát, ovšem mnohem častěji se útoky zabitím stávají u lidí doma, a jsou to přitom křesťané. Když kluk zabije svou babičku s dědečkem kvůli penězům, kde budete hledat souvislost a příčinu?

Oddělená hlava od těla při útoku v Lyonu – jde o nějaký symbol?

To je následek toho, že Islámský stát pouští hrůzostrašná videa, kde svým obětem řežou hlavy a upalují je, ale i další příšerné věci lidem dělají. Takže v tom lze spíše hledat inspiraci nežli symbol.

Vy se ale nebojíte toho, že „už něco začalo“, jak by to zřejmě označili lidé někde v hospodě? Vždyť obyčejní lidé mají z imigrantů strach a dnes se dokonce staly tři teroristické útoky – kromě Lyonu ještě v Tunisu, kde teroristé zaútočili na tuniské hotely a zabili při tom desítky lidí, a stal se také útok v šíitské mešitě v Kuvajtu. Tak jak pak lze Čechy ujistit o tom, že jim nic nehrozí?

Slova, že „už to začalo“, ale můžeme použít u každého kriminálního činu, který se stane u nás, stejně tak i kdekoliv v Evropě. Nemůžeme podléhat z tohoto nějaké hysterii, která tady kolem imigrantů vznikla. Ten útok v Lyonu se musí řádně vyšetřit, a zda jde o nějakou organizovanost, to v tuto chvíli, kdy mne zpovídáte, nevím, neboť podrobnosti k útoku ještě nejsou známy.

A co říkáte na reportáže z francouzského přístavu v Calais, kde imigranti na kolony kamionů mířících do Velké Británie házejí kameny a násilím se do kamionů vloupávají? To není hrozba vůči běžným obyvatelům?

Tam jde o to, o jaké lidi jde. Musíme rozlišovat mezi uprchlíky, jež většinou mají nárok na mezinárodní ochranu, tedy na azyl, a mezi imigranty, kteří jen jdou do Evropy za lepším živobytím. A to pak mohou být ti mladí muži, kteří naskakují do zmiňovaných kamionů. Ono to funguje tak, že někde v asyrské vesnici se celá vesnice složí na to, aby jeden z nich měl dostatek prostředků a mohl tuto cestu do Evropy absolvovat. Když si práci najde, pak vesnici posílá peníze, které vydělá. Takže tady musíme rozlišit mezi skutečným uprchlíkem, jenž prchá, protože mu hrozí nějaké nebezpečí, a mezi lidmi, kteří si hledají nějaké lepší živobytí, jimž se také říká ekonomičtí migranti. Jenže tady je velký problém v tom, že podle současných azylových zákonů každý, kdo se dostane na cizí území a požádá o azyl, má potom volný pohyb a není za plotem, není za zdí. Azyl pak dostanou třeba v Itálii, kde se vylodili, a pak se okamžitě vypraví na cestu směrem Francie, Velká Británie či Německo, kde je to pro ně nejvýhodnější. A v tom je problém. Podle mě by Evropa měla přistoupit na řešení dočasné ochrany, které spočívá v tom, že když někdo požádá v nějaké zemi o azyl, má potom volný pohyb po Evropě omezen. To znamená, že pak musí čekat v záchytném zařízení na to, zda se mu azyl udělí nebo nikoliv. Pokud se mu azyl neudělí a je tam u něj zjištěno nebezpečí, tak se pošle zpátky. Jiná cesta není.

Někteří politici upozorňují na to, že je nutné nastolit otázku zrušení Schengenu v reakci na současnou krizi, jiní zase zdůrazňují, že jižní státy schengenského prostoru neplní své závazky, když imigranty pouštějí do Evropy. Myslíte si, že by bylo vhodné zrušit schengenský prostor v souvislosti s tím, že třeba v Maďarsku imigranti překračují hranici ilegálně?

Schengen určitě opustit nechceme. To bychom začali popírat vůbec smysl evropského společenství, kdybychom omezili volný pohyb osob. Musíme si prostě vnější hranice schengenského prostoru lépe hlídat. Maďarsko má jen problém se stopadesátikilometrovou hranicí se Srbskem.

Měla by Evropská unie zadržovat lodě s uprchlíky a vracet je na místo, odkud vyjely?

EU se ale přece již dohodla na tom, že těch čtyřicet tisíc uprchlíků z Itálie si Evropa mezi sebou rozdělí!

To ale přece zároveň neznamená, že imigrace z Blízkého východu a z Afriky náhle skončí...

To ano, to není konec. Premiéři EU se o tom dohadovat asi už nebudou a věc se přesune dál zřejmě na ministry vnitra, kteří budou muset naplňovat kroky, jež jsou již přichystané ze strany Evropské komise – to znamená lepší ochrana hranic, vracení uprchlíků do země, odkud přišli, nebo do bezpečné země. Ty kroky jsou již nachystané a jde jen o to je realizovat. Jde tady o celou řadu opatření.

A jaký vy osobně máte pocit z toho, že se budou uprchlíci vracet zpátky?

EU se dohodla na tom, že pokud někomu hrozí nebezpečí, poskytneme mu azyl. Když se ale za evropskou hranici dostane třeba sto uprchlíků, musíme u nich napřed ověřit, zda jim vskutku ono nebezpečí hrozí nebo ne. Když jim hrozí, musíme je vzít do azylu a zbytek zkrátka nemůžeme přijmout. To jsou pravidla, která musejí fungovat.

Mgr. František Bublan

  • ČSSD
  • Stálá komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Mám z vesnice špatný pocit!“ Šéf-agrárník popisuje, co se od vstupu do EU děje s českým zemědělcem i lidmi na venkově

18:50 „Mám z vesnice špatný pocit!“ Šéf-agrárník popisuje, co se od vstupu do EU děje s českým zemědělcem i lidmi na venkově

30 LET POTÉ – KROKY K DEMOKRACII Naši zemědělci za posledních třicet let doplatili na EU snad nejvíc…