Expert: Rusko nemůže být demokratické. Hrozí mu nebezpečí ze strany Číny. Evropa je zaplavena ruskými špiony, ale...

16.03.2016 9:32 | Zprávy

ROZHOVOR Podle politologa z Masarykovy univerzity Tomáše Šmída, který se specializuje na problematiku Ruska, Německo pod vládou Angely Merkelové v Putinových očích ztratilo na vážnosti, ale ani Evropská unie jako celek není pro Rusko rovnocenným partnerem. Šmíd si také myslí, že jestli existuje nějaké skutečné ohrožení ruské územní integrity, pak je to Čína se svým vlivem na Sibiři, kde už je mnoho ruských regionů ekonomicky i demograficky prakticky součástí Číny.

Expert: Rusko nemůže být demokratické. Hrozí mu nebezpečí ze strany Číny. Evropa je zaplavena ruskými špiony, ale...
Foto: David Daniel
Popisek: Politolog z Masarykovy univerzity Tomáš Šmíd, který se specializuje na problematiku Ruska.

Ruský historik Andrej Zubov vyslovil prognózu podle, které čeká letos Rusko revoluce. Je to jen přání profesora, který má spor s Vladimirem Putinem, nebo je na tom něco víc?

Podle veřejných vyjádření profesora Zubova od doby, kdy se dostal do otevřeného sporu s Kremlem, si myslím, že jde spíš o jeho „přání, které je otcem myšlenky“. A navíc o revoluci v Rusku od opozičně naladěných lidí slyším od roku 2008, kdy jsem se s nimi poprvé dostal blíže do kontaktu. Domnívám se proto, že letos pro takové předpovědi nejsou relevantní data. Je ale pravda, že navzdory efektivnímu působení kremelské propagandy pronikají na veřejnost informace, že sankce a extenzivní vojenské výdaje na ruská vojenská angažmá ruská populace pociťuje nesmírně tvrdě. Ty informace mám od svých kontaktů napříč celým Ruskem. Malý a střední byznys je v Rusku pod obrovským tlakem, s poklesem hodnoty rublu se leckomu znehodnotily úspory a někde je problém sehnat i základní potraviny. Snížení životní úrovně a nejistota populace může náladu vyhrotit do té míry, že dojde k sociálním nepokojům. To ale neznamená, že nastane revoluce, která svrhne režim.

Do jaké míry v Rusku funguje to, že prezident Putin přes vše sporné vrací ruskému národu sebevědomí, které se po rozpadu sovětského impéria vytratilo?

To je jednak produktem velice efektivní kremelské propagandy a toho, že v Rusku neexistuje svoboda slova v západním pojetí. Mimo velká centra mají masy obyvatelstva velmi omezený přístup k jiným než oficiálním informacím. A pak k růstu sebevědomí přispívají i ve skutečnosti pouze dílčí úspěchy ruské zahraniční politiky.

Může dojít k „personální“ změně v čele Ruské federace a máme se bát potenciálního příchodu někoho ještě více vyhraněného vůči Západu, než je Putin?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala neuteče.“ Rajchl odkrývá lži. U Dukovan mluví peníze, proto se nestaví

19:45 „Fiala neuteče.“ Rajchl odkrývá lži. U Dukovan mluví peníze, proto se nestaví

„Já opravdu netuším, proč by EU měla zasahovat do toho, že my si postavíme na vlastním území, za vla…