Exposlanec ODS: Na Nečase už se chystá obětní oltář. Zůstal osamocený

22.03.2013 12:25 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý plzeňský primátor a exposlanec ODS Zdeněk Prosek míní, že ODS trpí plísňovou chorobou a přestávají ji podporovat i kmenoví zastánci liberálně-konzervativní politiky. Přesto si ale myslí, že ODS přežije a v opozici se může dát dohromady. Petra Nečase si váží a považuje ho za slušného člověka, ale už se na něho podle něj chystá obětní oltář.

Exposlanec ODS: Na Nečase už se chystá obětní oltář. Zůstal osamocený
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Podle aktuálního průzkumu STEM má ODS preference 8,6 procenta. Co tomu říkáte? Jaké vidíte příčiny? Není to tím, že ODS v řadě věcí opustila program a podpořila například zvýšení daní, církevní restituce, omezování svobod živnostníků, ESM – tedy poslání 350 miliard korun do Bruselu...

Mám rád úsloví „Politika neznamená vládnout, ale přesvědčit“. A my dnes neumíme představit nějaký ucelený pohled na pravicové fungování státu a přesvědčit o něm lidi. Příliš často jen na něco reagujeme a vytrháváme jednotlivá dílčí témata. Politika je vždycky o střetu zájmů. A pravicová politika v dnešním světě, kdy si lidi zvykli na pečovatelský stát, to nemá lehké. Lidi dnes, kdy se všude mluví jen o krizi, pociťují nejistotu z budoucnosti a my jim nedokážeme ukázat, jak z toho ven.

Problém je, když se s praktickými kroky politiků ODS nemohou ztotožnit ani jasně liberálně konzervativní voliči, dokonce často i členové strany. Typický příklad je právě důchodová i daňová reforma, nebo podoba církevních restitucí. Neposloucháme názory odborníků. Je to velká chyba, když ani Národní ekonomická rada vlády se za klíčová rozhodnutí nemůže postavit, protože s nimi má problém. Neumíme taky odlišit nutný koaliční kompromis od toho, co jsme v rámci svého programu v koalici původně prosazovali. Naši voliči nás opouštějí, protože nám nerozumí a cítí, že nehájíme jejich zájmy. Příčina je jasná, neděláme to dobře.

A co je podle vás největší problém ODS?

Ještě mám jeden citát: „ Držme se idejí, ne moci“. Když si přečtu naše politické programy od založení ODS, tak si vždycky řeknu, že jsem v té správné straně. Na schůzi se ale o politice a nějakých programových, ideových přístupech většinou žádná diskuse nevede. Veškerou odpovědnost za volební preference přičítáme jen vrcholovému vedení. Kdo jiný by ale měl být zodpovědný za stav politické strany, než její členové. Myslím, že do značné míry nás taky poškozuje ten nesmyslný koncept nepolitické politiky, ale za to, že v ODS je dnes spousta členů, kteří v ní vůbec nejsou kvůli programu, kteří nemyslí, nemluví a nehlasují podle něj, si můžeme sami. Někdy mi to připadá, že jim jde jen o dotace, nebo o funkci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lež. Foltýnovo video o okupaci smeteno zkušeným novinářem

18:42 Lež. Foltýnovo video o okupaci smeteno zkušeným novinářem

Novinář Ladislav Henek pro ParlamentníListy.cz podrobně rozebral vládní komunikaci v souvislosti s n…