Exposlanec ODS a lékař Šťastný: Uprchlíci představují riziko epidemií. ODS by to měla zabalit, není jí pomoci. A Babišovo tažení...

17.06.2015 20:25

ROZHOVOR Bývalý předseda sněmovního zdravotního výboru a exčlen ODS Boris Šťastný hodnotí nynější politiku, přední politiky a aktuální otázky. Babiš dle něho není ve střetu zájmů. Klaus už se do politiky nevrátí. Rozum mu zůstává stát nad kauzou Michalákových v Norsku. ODS dle něho není pomoci a měla by se rozpustit. Odmítá, aby se ČR podílela na péči o imigranty. Ti navíc představují epidemiologické riziko.

Exposlanec ODS a lékař Šťastný: Uprchlíci představují riziko epidemií. ODS by to měla zabalit, není jí pomoci. A Babišovo tažení...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Boris Šťastný
reklama

Jak se vám daří mimo politiku? Na čem děláte?

Děkuji za optání, ale popravdě, mám tolik práce, že ani nemám čas přemýšlet, jak se se mi daří. Aktuálně se věnuji řadě projektů v oblasti zdravotnictví. Například v tomto týdnu s mým otcem a dalšími partnery slavnostně otevíráme v Praze 4 Alzheimer Home Zátiší, špičkové zařízení s péčí o nemocné Alzheimerovou chorobou a dalšími typy demencí.

To je určitě záslužné, nestýská se Vám ale po politice? Chtěl byste se někdy vrátit?

Nestýská se mi. Jen někdy vidím problémy, hlavně ve zdravotnictví, kde se pohybuji, které bych chtěl a uměl řešit, ale nemám tu možnost, jako dříve. Ale teď neumím odpovědět, jestli bych se chtěl v budoucnu vrátit.

Co vás v poslední době nejvíce naštvalo?  

Aktuálně se často zlobím nad situací, že lidé ztratili legální možnost si připlatit za lepší péči, když o to sami stojí. To je špatně a vláda tuto situaci bude muset řešit. A také kroutím hlavou nad situací okolo té nešťastné paní Michalákové a jejích dětí v Norsku. Rozum mi zůstává stát nad tím, že nějaký stát v evropském prostoru může zadržovat naše občany, ještě k tomu nezletilé a odmítá je vydat jejich biologické matce do naší země. Jsem přesvědčen, že kdyby šlo o občany USA, nedovolili by si něco takového, a pokud ano, Američané by do měsíce vyhostili norského velvyslance a pro ty děti vyslali speciální komando námořníků, naložili je do vrtulníků a odvezli domů. To, co se děje, pokládám za bezprecedentní akt a měkkost našich politických špiček a naší diplomacie v tomto případě mne udivuje.

Exprezident Václav Klaus řekl, že výsledek sněmovní voleb znamená fakticky změnu polistopadového režimu. Co si o tom myslíte?

Má pravdu.

A jak hodnotíte nynější působení Václava Klause?

Jako působení bývalého vrcholného politika, který dosáhl maxima. Zasloužil se o budování demokracie a tržního hospodářství v polistopadové éře naší země, vybudoval tehdy významnou a silnou pravicovou stranu, vyhrával volby, byl premiérem, předsedou sněmovny, byl dvakrát zvolen prezidentem. Odešel na vrcholu. Co víc by si politik měl přát? Jeho dnešní působení pak vychází z této minulosti.

Myslíte si, že by se do politiky mohl ještě někdy vrátit?

Já osobně vím, že ano, že by mohl, ale s odvoláním na moji předchozí odpověď se domnívám, že se tak už nikdy nestane.

A jaký je váš názor na jeho nástupce Miloše Zemana?

Prezidentem mého srdce byl Václav Klaus. Ostatní české prezidenty bez emocí respektuji. Nic více, nic méně.

Co si myslíte o Andreji Babišovi?

Co si o něm myslím? Andrej Babiš přesně ví, co chce. A nutno uznat, že umí dosáhnout spousty věcí, které si vymíní. A také nutno uznat, že se mu daří oslovovat voliče. Nic naplat, volební výsledek je objektivním hodnocením politika. To si myslím.

Je mu vyčítán střet zájmů a je označován za oligarchu...

Pane redaktore, střet zájmů veřejných činitelů je exaktně definován v zákoně. Porušuje Andrej Babiš zákon o střetu zájmů nebo jiné zákony? Neporušuje. Takže není ve střetu zájmů. To není jeho obhajoba, to je fakt. Tečka.

Nemyslíte, že když například podniká ve zdravotnictví a současně ovlivňuje finanční toky do něj plynoucí, členy správních rad pojišťoven a podobně, že není ve střetu zájmů?

Podle zákona není, nikde se v něm například nepíše, že ministr financí nemůže vlastnit kliniku. Pořád zapomínáte, že tu je zákon o střetu zájmů a ten nastavuje jasná pravidla. Je špatně, že si někteří novináři a v danou chvíli úřadující opozice vykládají účelově už dvacet let střet zájmů po svém. A používají takové výklady k vyvolávání střetů. U politiků není a nesmí být jakýsi etický střet zájmů, ale jen a pouze zákonný střet zájmů. Proto ten zákon existuje. Ten, komu se předmětný zákon nelíbí, ať navrhne jeho změnu. Všimněte si však, že všichni jen reptají, ale s návrhem na změnu nikdo nepřišel.

Zazáří podle vás ANO jako Věci veřejné a pak zhasne, nebo tu bude trvaleji?

Zaprvé bude záležet na tom, jestli se hnutí ANO podaří přidávat do jejich politiky ideový základ a ukotvení na pravém středu, kam se svým programem i personálně pasují. Heslo „Prostě to uděláme“ stačilo při posledních, protestních, volbách, napříště ale už stačit nebude. Zadruhé, setrvání hnutí ANO na politickém výsluní závisí na tom, jestli se tam zrodí více politiků schopných jejich značku hájit a viditelně za ni bojovat. Spatřuji u nich dlouhodobě nedostatek politicky a mediálně vyspělých lidí, kteří by viditelně odváděli politickou práci, Babišovi kryli záda a sami se při tom profilovali. To jsou jejich dvě hlavní slabiny. Pokud je vyřeší, jejich tažení bude pokračovat.

Objevují se názory, že Babiš bude znamenat pro ČSSD to samé, co znamenal Kalousek pro ODS. Tedy, že ji víceméně zničí jako ten schopnější.

Sociální demokracie je stabilní strana s dlouholetou tradicí, která pevně stojí na svých ideových základech a prozíravé a stabilní vnitrostranické politice. To ODS nedokázala, proto dopadla tak, jak dopadla. Socdem se toto nestane, zůstane pevnou stálicí v levé části politického spektra.

Jak hodnotíte „novou“ ODS s Petrem Fialou v čele? Daří se její restart?

Co to je „nová“ ODS? Vždyť jen profesor Fiala je nový, když předsedou ODS se stal poté, co byl členem pár dní. Jinak tam přeci sedí pořád ti stejní lidé, jako dlouhá léta před tím. To znamená, že je to stále stejná ODS a tím, že přemalujete ptáka přece žádný restart neuděláte.

A jak uděláte restart?

Dříve jsem na tuto otázku notoricky odpovídal: Vrátit se ke kořenům, viditelně bojovat za pravicové hodnoty a nasadit viditelného charismatického lídra… Dnes mám už diametrálně jiný názor: ODS podle mne není, bohužel, rady ani pomoci. Rozpustit a bez předsudků postavit na zelené louce znovu.

Co si myslíte o budoucnosti TOP 09? Nebude mít strana po odchodu Karla Schwarzenberga problém? Není možné, že si její voliče rozdělí KDU-ČSL, ANO a ODS? Nebo dojde ke sloučení ODS a TOP 09?

Nevím, co s nimi bude, nicméně v TOP 09 očekávám vzestup Jiřího Pospíšila. Sloučení s ODS vylučuji.

Byl jste šéfem pražské ODS a pražským komunálním politikem. Co si myslíte o Adriana Krnáčové a nynějším vedení Prahy?

Jako Pražan z pozice externího, byť kvalifikovaného, pozorovatele nepociťuji nějaké viditelné změny oproti uplynulým letům, a to ani v dobrém, ani ve špatném. Já prostě nezaznamenal nic, co by mne něčím zaujalo, překvapilo, potěšilo nebo zklamalo. Nevím, jestli je to dobrá zpráva, špatná zpráva, nebo jaká je to zpráva…

Ožehavým tématem jsou kvóty na imigranty, které EU požaduje na základě pravomocí, které má dle Lisabonské smlouvy...

Odmítám, aby se naše země jakkoli podílela na péči o imigranty. Stačí, že se v rámci EU zřejmě budeme starat o občany krachujících členských zemí.

Jak hodnotíte imigraci jako lékař z hlediska šíření možných nemocí? Víme, že přes 60 procent uprchlíků v Itálii uniká jakékoli kontrole a registraci. Nehrozí šíření chorob, vůči nimž mohou být Evropané citliví?

Jde samozřejmě o epidemiologické riziko.

Jak vidíte budoucnost české pravice? Vidíte nějaké světlo na konci tunelu?

Vidím světlo, ale nemyslím, že stávající strany lze ještě integrovat nebo upgradovat. Spíš vidím příležitost ke vzniku úplně nového pravicového hnutí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Nohavicu už nejdu, odplivl si Dominik Hašek. A komentátor padl smíchy: Z toho bude profitovat Hutka. Na jeho koncertě teď bude 13 lidí

17:15 Na Nohavicu už nejdu, odplivl si Dominik Hašek. A komentátor padl smíchy: Z toho bude profitovat Hutka. Na jeho koncertě teď bude 13 lidí

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Myslím, že je smutné, že někteří lidé – jejichž typickým příkladem…