Farář má obavy kvůli restitucím: Kdo bude hospodařit a co s penězi udělá...

26.03.2013 10:30

ROZHOVOR Malá pravoslavná farnost v Halži na Tachovsku si žije svým kosmopolitním životem. Na samém západě Čech je život drsný a těžký, a tak se v malých obcích ani příliš nerozlišuje církev, spíš jde o to zachránit nějaké malé sakrální památky a dát dohromady místní obyvatele. Pár slov nám k tomu řekl zdejší farář Eugen Bakoš. Svoje aktivity vykonává ještě po zaměstnání, takže zastihnout jej je docela umění.

Farář má obavy kvůli restitucím: Kdo bude hospodařit a co s penězi udělá...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Církevní kasička
reklama

Pocítíte církevní restituce ve vaší farnosti a v jejím okolí?

Nepocítíme. Naše církev se nepodílí na naturálních restitucích. Co se finančního plnění týče, mám obavy, že peníze zůstanou v Praze a ve velkých městech a do periferií jako je například náš výběžek Tachovska, se vůbec nedostanou.

Jaký na ně máte názor, pomohou vám vůbec?

Těžko říci…. Záleží na tom, budou-li finance spravovat a s nimi hospodařit rozumní lidé. Při dobré vůli se i to málo, co má naše církev obdržet, dá zúročit a tak to bude ve prospěch nejen celé církve, ale i společnosti. Mně osobně tedy nepomohou. A mé farnosti? O tom velice pochybuji….

Jak se vaši farníci dívají na situaci kolem restitucí?

Je to různé – podle věku, vzdělání i jiných kritérií. V mé farnosti se žije a pracuje a vytváříme jisté hodnoty. Restituce tedy spíše vítají, ale panuje obava, že naše farnost z nich nebude mít žádný užitek.

Jste v Halži a okolí velmi aktivní…

Ano, snažíme se. Pracujeme na opravě krypty v Halži, máme mládežnickou skupinu Pravoslavné Tachovsko i lidový pěvecký sbor Cherubíny. Tuto stavbu se ze všech sil snažíme zachránit před zřícením a následnou demolicí – naše nová farnost neoplývá penězi, takže každá pomocná ruka je dobrá…Já si myslím, že jací jsme my, taková bude i církev za deset, dvacet let.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Václav Fiala
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kdy uvidím protestovat nahého Hilšera?“ Jaroslav Foldyna zmiňuje krvavou událost, která se odehrála v USA

0:01 „Kdy uvidím protestovat nahého Hilšera?“ Jaroslav Foldyna zmiňuje krvavou událost, která se odehrála v USA

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Zatímco v Číně prezident vypnul Facebook, ve Spojených státech Facebook vypnul pr…