Fiala Ali Baba a jeho loupežníci, spustil Škromach. Proč vadí důchodový systém? Nedá se vytunelovat

15.07.2023 23:59 | Rozhovor

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Paradox změn v konsolidačním balíčku spočívá v tom, že postihují především lidi s průměrnými a nižšími příjmy, běžné rodiny, kde oba manželé pracují a mají děti, jimž pětikoalice bere výhody, které dosud měly. „Pokud chce jít vláda příkladem, tak snížit na dva roky, nebo do příštích voleb, platy ministrů, poslanců a senátorů napolovic by bylo určitě gesto, které by občané přivítali,“ říká pro ParlamentníListy.cz bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach a odkazuje na šéfy firem, kteří si dají plat jeden dolar, když chtějí přesvědčit zaměstnance, že je potřeba šetřit.

Fiala Ali Baba a jeho loupežníci, spustil Škromach. Proč vadí důchodový systém? Nedá se vytunelovat
Foto: Archiv Zdeňka Škromacha
Popisek: Ing. Zdeněk Škromach, ministr práce a sociálních věcí v letech 2002 až 2006

Navrhované změny v důchodové oblasti jsou podle koaličních politiků nutné pro dlouhodobou udržitelnost penzijního systému. Jak se na jejich nezbytnost díváte pohledem člověka, který měl ve funkci ministra práce celé jedno volební období důchodový systém ve své gesci?

Důležité je říct, že průběžně financovaný důchodový systém už existuje dlouhá léta, přečkal války, přečkal komunisty, věřím, že přečká i tuhle vládu. Mluví o něm i ti, co o něm moc nevědí. Průběžně financovaný důchodový systém má velkou výhodu oproti různým fondovým systémům, v nichž se peníze ukládají na dlouhá léta a znehodnocují se. Jeho výhoda spočívá v tom, že se nedá vytunelovat, nemůže zkrachovat, protože je vyplácen ze státního rozpočtu a v podstatě to, co se vybere, se v tom roce vyplatí.

To je asi základní sdělení. Ale existuje tu dlouhodobá snaha, která se pravidelně opakuje při nástupu určitého typu vlád, jako byla Topolánkova, Nečasova a teď i Fialova, vytáhnout z toho budgetu, který je řádově několik stovek miliard korun, pod různými záminkami, peníze právě do privátních fondů.

Lze vůbec to, co dala pětikoalice dohromady, nazývat penzijní reformou?

Když se mluví o reformě, tak ta probíhá průběžně a neustále. Každá vláda musela řešit parametrické nastavení důchodového systému a řešit některé další kroky. Paradoxní je, že důchodový systém v České republice za posledních 30 let byl v přebytku v dobách, kdy končily vlády sociální demokracie, a naopak byl v relativním deficitu v dobách vlád, které jsou prezentovány jako pravicové.

Co přinášejí parametrické změny, které na nějakou dobu tahle vláda prosadí?

Jedna věc jsou parametrické změny, které navrhuje Fialova vláda. Ty jsou jednoznačně snížením životní úrovně pro důchodce, ať už starobní nebo invalidní. Změna systému je v zásadě obráceně postavená. Nejdřív měla vláda vyřešit inflaci a pak se teprve měla vrátit k důchodovému systému, protože ten systém naopak zafungoval. A zafungoval tak, že pokud by takto nebyl nastaven, tak by se velká část našich důchodců ocitla ve velkých životních problémech, neboť systém reaguje na růst inflace.

A aby bylo jasné, co porovnáváme: Pokud se říká, že je stoprocentní valorizace, tak ta je k důchodu, který člověk pobíral, když odcházel do penze. Takže je to de facto udržení jeho životní úrovně na její výši v době, kdy odešel do důchodu. A obzvláště u dlouhodobých důchodců, jak se říká starodůchodců, jak roste životní úroveň a jak rostou reálné mzdy každým rokem kromě posledního roku – dvou, kdy tu nastala poměrně velká inflace, tak je potřeba tam mít další parametr ve vztahu k tomu, jak roste životní úroveň populace. A to proto, aby alespoň částečně – sociální demokracie to v minulosti nastavila na 50 procent – životní úroveň důchodců dotahovala životní úroveň ekonomicky aktivní populace na padesát procent. Vláda má možnost to zvednout víc, to bylo vydáno zákonem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Realita ??, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekarelhrabě , 16.07.2023 9:58:51
Kde nás ti ??Kdo to je zločinci nebo asi nepostižitelní pod ochranou justiční mafie ??Ti co beztrestně rozkrádají stát přes veřejné zakázky jsme na tom jak zkrachovalá banka a bankéři si jezdi v letadlech mají luxusní vily ,auta, letadla, lodě atd a odnesli to střadatelé tak jsme dopadli !!Díky většině komediantům co už jednou zradili podepsali antichartu a tím asi i souhlas s okupaci SOVĚTU ??Dnes si hraji na nadlidi ve Varech a s daní pracujících co tady všechno vybudovali byli hrdí a nic nepodepsali udělají s neschopnou vládou šašky a ještě dostanou na to dotace kolem 60 millionů !? A voliči pětikoalice nejsou o moc lepší když zradili důchodce a pracující !! Prezident byl v KSČ rozvědce ??To už jsme mohli asi volit raději ty co nepřevlekli kabát třeba i toho Skálu ne ??

|  7 |  0

Další články z rubriky

Volby jsou podraz. Amerika přistěhovalců přináší zklamání. Josef Mašín v ráži

4:44 Volby jsou podraz. Amerika přistěhovalců přináší zklamání. Josef Mašín v ráži

„Nesmírně si vážím otců zakladatelů USA. Od druhé světové války to byl však Ronald Reagan. A druhý, …