Fialovi novináři a lidé za ním. Babiš v PL zajel do hodně citlivých vod

30.03.2022 6:30 | Rozhovor

Tradiční mediální hodnocení 100 dnů nové vlády se prakticky nekonala. Důvod? Expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš vidí v rozhovoru pro PL jasné důvody. Mnozí novináři jsou podle něho součástí polistopadového kartelu, který se v Babišových očích po minulých volbách vrátil k moci. „To nejhorší z mediální sféry je na Úřadu vlády. Bůhví, jestli pan premiér vůbec tuší, co mu podsouvají. Je to člověk, který tam je nasazený známým pražským advokátem, který řídil neschopného Sobotku a byl loutkou nechvalně známého podnikatele, co ‚zapomněl‘ nájemníkům na Ostravsku prodat byty a vlastní provládní vydavatelství,“ uvádí a zmiňuje vazby na STAN a další věci.

Fialovi novináři a lidé za ním. Babiš v PL zajel do hodně citlivých vod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Pane předsedo, vláda Petra Fialy je ve funkci už víc než symbolických 100 dní, příliš výrazné mediální zhodnocení ale neproběhlo. Vnímáte to tak?

Ano, není to nijak překvapivé, protože většina médií nadále této vládě fandí. Před volbami to bylo stejné, všemožně se je snažila podpořit, aby mohli sundat toho nenáviděného Babiše. Někteří aktivističtí novináři jsou prostě součástí polistopadového kartelu, je to i obrovsky vidět. Opakuji to stále dokola.

Anketa

Má prezident Zeman vaši důvěru? (Ptáme se od 30. 3. 2022)

70%
27%
hlasovalo: 23468 lidí

Stávající vláda neustále pokračuje ve své předvolební rétorice, že za všechno může Babiš. Je moc dobře, že aktivně řeší pomoc Ukrajině, ale nechápu, proč dávají českým občanům najevo, že pro ně nejsou důležití. Paní Pekarová to dokonce přímo řekla, že vláda se nemá starat o lidi. Jestliže je do Ukrajiny ponořen pan premiér a neřeší nic jiného, mohl by někoho ve vládě pověřit, aby se zabýval problémy českých občanů. Předpokládám, že kvůli tomu lidé pětikoalici volili. 

Zásadně odmítám nesmyslnou hlášku pana Fialy, že já někoho rozeštvávám. Ukrajincům pomáhám, jako jediný český politik jsem byl na slovensko-ukrajinské hranici, zachránil jsem téměř tisíc volyňských Čechů, posílám svoje peníze na pomoc pro uprchlíky, teď pomáháme s Domem dobra. Hnutí ANO jako jediná strana na uprchlíky dala peníze, konkrétně 10 milionů korun. Pomáháme v terénu a myslím, že dost výrazně. To ale neznamená, že nebudeme kritičtí a poukazovat na to, že se vláda na české lidi vykašlala a za těch 100 dní pro ně neudělala vůbec nic. Vlastní problémy se snaží házet na mě a na hnutí ANO. Neuvěřitelné, s jakou intenzitou dokážou lhát.

Bez ohledu na to, že je naprosto správné pomáhat Ukrajincům, kteří k nám před válkou utečou, čím dál častěji je slyšet názor, že tato vláda spíše působí jako vláda Ukrajiny než České republiky.

Máme tu dvě krize. Uprchlickou krizi kvůli Putinovi. V tom má vláda naši podporu a daří se jí to jakž takž řešit, i když třeba nechápu, proč nevzniká např. přehled profesí lidí, kteří u nás najdou útočiště před válkou. A pak tu máme energetickou a inflační krizi, ve které vláda nedělá pro české občany vůbec nic a působí to tak, že ani nechtějí. Nemají ani žádné zkušenosti s řízením státu a nechci ani zmiňovat, že mnohým chybí i zkušenosti z reálného života. Nedají si říct a odmítají konkrétně občanům pomáhat.

Anketa

Má Markéta Pekarová Adamová vaši důvěru?

1%
98%
hlasovalo: 34536 lidí

Není to nic, o čem bychom mluvili jenom my. Drtivá většina evropských států svým lidem pomáhá. Od zastropování cen pohonných hmot, přes elektřinu, topení, snižování DPH a další věci. Byl jsem v Polsku, kde je DPH na základní potraviny nula, u nás 15 procent. Vláda má Čepro, které vlastní 200 čerpacích stanic. Klidně na nich mohli držet cenu 35 korun za litr a srazit trh. Mají zákon o cenách, mohli to zastropovat, regulovat. Nedělají ale nic. 

Vláda jede Stanjurovu mantru, že nejsou peníze, což je lež. Peníze máme, naše země má šesté nejlepší veřejné finance v Evropě. Německo je jednou tolik zadlužené, co ČR, a svým občanům pomáhá.

Další věc Dukovany, to jsme připravili my, dálnice jsme připravili my. Dobré projekty bourají, národní boj proti rakovině, projekt Letňany také nechtějí, což přitom mohlo uvolnit stovky bytů po Praze. Chtějí zpozdit stavební zákon, díky kterému by se rychleji stavělo. Nemají vůbec představu, jak řešit ubytování uprchlíků. 

Premiér Fiala mluvil o tom, že jeho vláda vyřešila prakticky všechno, od covidu, energie, benzín, Ukrajinu, uprchlíky, Dukovany a další věci. Vy jste to již kritizoval, nicméně jsem si příliš nevšiml, že by se tomu výrazněji věnovala média, jak bývalo zvykem při 100 dnech nové vlády. 

Jak jsem říkal, většina médií je na jejich straně. Máme tu kyperskou firmu Seznam, která píše oslavné články, jak nám pan premiér zlepšil v poslední době náladu. Škoda že během cesty do Kyjeva nenačerpal zkušenosti od premiéra Morawieckého v tom, jak jeho vláda Polákům pomohla. Proto Češi musí chodit nakupovat do Polska, kde jsou na hranici pohonné hmoty o osm korun levnější a ve vnitrozemí o deset korun. Potraviny tam mají extrémně levné a další věci. Pan premiér Fiala se chlubí věcmi, které jsme připravili my nebo tím, čím by se chlubit vůbec neměli. Například, že zvednou důchody. Ty zvednout musí ze zákona kvůli vysoké inflaci 11,1 procenta. A to si pan Fiala stěžoval na Babišovu drahotu, když byla inflace 5,3 procenta.

Obáváte se, že díky vámi zmiňované náklonnosti ze strany mnohých médií nebude v případě této vlády platit standardní mediální „dohled“?

Vzhledem k tomu, že to nejhorší z mediální sféry přistálo na Úřadu vlády, ti dva lidé, takže co můžeme chtít? 

Myslíte pana Klímu a koho dalšího?

Nechci říkat jména. Ale to nejhorší z mediální sféry je na Úřadu vlády. Bůhví, jestli pan premiér vůbec tuší, co mu podsouvají, ty různé výkřiky o tom, že já někoho údajně rozeštvávám. My jsme vládu v aktivitách týkajících se Ukrajiny podpořili. Pan premiér si stěžuje, že si je dovolujeme v dalších věcech kritizovat. Vzpomeňte si, co dělali oni naší vládě. Jaké sprosťárny, útoky a všechno pro to, abychom nemohli zachraňovat naše lidi během pandemie. Nikdy nám nechtěli prodloužit nouzový stav, my naopak říkáme ano, konečně jste pochopili, že nouzový stav je důležitý k tomu, aby se daly problémy s integrací Ukrajinců efektivně řešit.

Michal Klíma, o kterém jste mluvil, byť ho nechcete jmenovat, má mít na starosti boj s dezinformacemi a komunikační strategii…

Je to jenom člověk, který tam je nasazený známým pražským advokátem, který řídil neschopného Sobotku a byl loutkou nechvalně známého podnikatele, co „zapomněl“ nájemníkům na Ostravsku prodat byty a vlastní provládní vydavatelství, které jede Antibabiše. Ten zmíněný advokát dnes údajně ovládá Ministerstvo průmyslu, je to velký kámoš STAN. Takhle oni fungují, nasazují si do úřadů lidi, kteří přišli ze zkrachovalých mediálních projektů.

Anketa

Vážíte si Jaromíra Nohavici?

94%
3%
hlasovalo: 42026 lidí

V jejím rámci má prý pan Klíma doporučovat vládě, s jakými médii se bude bavit a sdělovat jim informace a s kterými nikoli.

Ano, budou kádrovat, jaká média jsou dobrá a dostanou peníze, a která média jsou špatná. Tohle je ta nejlepší cesta k vytvoření poslušné, provládní mediální fronty.

U veřejnoprávních médií chystají novely zákonů, které mají změnit způsob výběru a voleb kontrolních orgánů ČT a Českého rozhlasu. Podílel se na tom jak pan Klíma, tak Rekonstrukce státu, která ten zákon prý psala pro senátory. Směřují k tomu, aby ovládli maximum mediálního prostředí?

Ano, je to tak. Když jsme my chtěli dovolit chybějící členy do mediálních rad, tak nám to obstruovali celé měsíce, brali mnohahodinové pauzy na porady klubů, aby nám zabránili tu volbu demokraticky vykonat. Teď se připravují na to, aby zemi totálně ovládli. Mají Senát, Sněmovnu, Ústavní soud a chtějí k tomu kompletně přidat i veřejnoprávní média. 

Co se týče ekonomických dopadů všech krizí, kterým čelíme, co mají občané očekávat? Bude to podle vás ještě horší?

Vláda se vůči občanům chová absolutně asociálně a macešsky, protože má dodatečné příjmy z výběru DPH ve výši 62 miliard, jenom z daní na pohonných hmotách mají měsíčně 800 milionů Kč. Toto jsou peníze, které platí naši občané za to, že všechno zdražuje. Díky tomu bude mít vláda víc prostředků, ale ona se odmítá o ně podělit s lidmi, jak se to dělá v jiných normálních zemích. Je to absolutně skandální, a ještě lžou lidem, že to nemůžou udělat, že na to nemají. Mají. Do toho berou mladým a důchodcům slevu na jízdném, kterou teď naopak v Německu zavádějí. V rozpočtu je to pouhých 1,6 miliardy, takže ani ne celá desetina procenta, ale důchodcům to ohromně pomohlo a mladým ze sociálně slabých rodin také.

 

Fakt, že důchodci dostanou víc peněz na důchodech, není zásluha této vlády, to je zákon. Kdyby o tom tato vláda rozhodovala, tak by důchodcům nedala vůbec nic. Nechtěli to ani dřív, když jsme důchody navyšovali my. Zkrátka Fialova vláda neudělala pro české lidi za 100 dnů vůbec nic.

Pan premiér se chlubí, koho všeho potkal, že měl mít dvakrát schůzku s Macronem, ale nenašel čas, aby s ním ani mluvil mezi čtyřma očima, přestože má začít v rámci české předsednictví řídit EU od 1. 7. Když telefonuje do Německa, tak volá přes polského premiéra. Vypadá to tak, že potom, co došlo k podivnému obchodu s Turówem, má Polsko na premiéra zásadní vliv. Pevně doufám, že to české předsednictví nebude polské předsednictví, protože jsme svrchovaná země a premiér by měl umět fungovat samostatně, přestože je nový a nemá potřebné kontakty.

Na to se ale měl soustředit od počátku, ale on se místo toho, aby zůstal v Bruselu během svého prvního summitu, vrátil se do Sněmovny, aby hájil pandemický zákon. Přitom v tom jednacím sále ani neseděl. Měl zůstat v Bruselu, sbírat kontakty a připravovat se na předsednictví. Nemají ani hlavní téma na předsednictví a zbytečně si na něj navýšili rozpočet o 400 milionů korun.

Takže vláda není na předsednictví v Radě EU připravena?

Předsednictví jako takové je připravené od nás. Jenže nemají kontakty, z Úřadu vlády vyhodili lidi, vzali tam nějakou podivnou paní, která tam byla chvilku, než zjistili, že je absolutně nevhodná, což jsme všichni věděli. Teď je tam Tomáš Pojar, což je podle mě dobrá volba, ale kontakty by měl osobně navazovat pan premiér.

Mluví se o tom, že se Evropa snaží hledat náhradu za ruský plyn a ropu a lze očekávat, že to bude i úlohou premiéra Fialy díky českému předsednictví. Je reálné, abychom se v krátkodobém horizontu ropy a plynu z Ruska mohli zbavit?

Podle mě to reálné není. Česká republika bere de facto 100 procent ruského plynu, nicméně tu závislost je třeba postupně snižovat. V případě ropy je důležité, aby ministr průmyslu navštívil rafinérie, protože o tom neví nic. V opačném případě by nevykládal nesmysly o tom, že se budeme něco společně nakupovat. Co chtějí nakupovat společně, když k nám ropa teče ropovodem Družba? Zásobníky na plyn jsou naplněné pouze ze 16 procent, Němci ho nakupují dávno. Společně jsme nakupovali vakcíny proti covidu, kde to mělo smysl, ale co se týče ropy nebo plynu, každá země má jiné struktury. Francie například má státní monopol, byť tam jsou minoritní akcionáři. My ani nemáme na koho nakupovat. Mohl by to dělat pouze stát v rámci státních hmotných rezerv. Transgas jsme prodali, RWE to pak rozprodalo dál. Nezapomínejme, že 70 procent trhu distribuce plynu v ČR má společnost Innogy, která patří maďarskému státu. Když má pětikoalice tak obrovský problém s Orbánem, mohli s ním minimálně jednat o tomhle, aby lidé neplatili tak šílené ceny. 

Zajímavé je, že pan premiér od momentu nástupu do funkce neřekl slovo emisní povolenky. Před tím mě z pozice opozičního politika kritizoval, přitom jsem za to bojoval. Je to nesmírně těžké a neříkám, že to už měl vyřešit, ale on se ani nesnaží, nic v tom nedělá ani to nemá v plánu. Teď to mohl na evropské radě otevřít a prosazovat. Přitom emisní povolenky mají dopad na cenu elektrické energie 25 procent. Aktuálně sice ceny emisních povolenek spadly, protože v nich byl spekulativní kapitál, který se hýbe kvůli vývoji s Ruskem. Pan premiér Fiala v tom ale neudělal vůbec nic! 

Ve vztahu k cenám pohonných hmot ale vláda zrušila přimíchávání biosložky.

A na tom je dobrého co? Vždyť to je pouze důkazem, že jejich nenávist vůči Babišovi je v případě této vlády vyšší než jejich nenávist vůči Putinovi, protože tím zrušením nedodají čeští zemědělci biosložku z řepky do nafty a ta se nahradí tou vyrobenou z ruské ropy, která teče ropovodem do Litvínova. Takže vlastně vláda podpoří Putina a poškodí české zemědělce. Rafinérie v Kralupech bere ropu z Ázerbájdžánu. Nejdřív lodí do Terstu a pak rourou do Kralup nad Vltavou, ale tam to teď nejezdí, protože je válka. Vláda ani neovládá základní logistické zákonitosti. Navíc lidi na ceně pohonných hmot nepoznají vůbec nic.

Zrušení biosložky do nafty vláda prezentovala nejen jako cenovou úlevu, ale také jako pomoc českým zemědělcům. Bylo to podáno jako „osvobození“ od povinnosti pěstovat řepku. Jak to vnímáte vy?

Vždyť to před lety schválili oni sami, ODS, TOP 09, všichni pro to hlasovali, kteří to dnes kritizují! Jde o závazek ČR vůči Bruselu a když přimíchávání biosložky nebude, tak stát bude platit penále a nakonec se budeme ptát, kdo tu škodu způsobil. 

A co se týče zemědělců?

Ježišmarja, pane redaktore, ministr zemědělství je úplná katastrofa. Od něj jsme se dozvěděli jenom to, že bude hrách a hovězí, ten je úplně mimo mísu. ODS vždycky zemědělství podceňovala. Řekli, že se všechno doveze. Půdu jsme prodali cizincům, zatímco v Polsku a Maďarsku to nedovolili. Nechápou, že ten, kdo obdělává půdu, získává dotaci na hektar. A zemědělci se prostě rozhodli, že budou pěstovat hodně řepky, protože to pro ně bylo nejekonomičtější. Sami se rozhodnou, co na pole dají, jestli řepku, obiloviny, mák, brambory nebo kukuřici. Rozhodují si o tom zemědělci.

Nesmysly a tisíckrát opakované lži, že moje bývalá firma tady pěstuje nejvíc řepky, to snad nebudu ani komentovat. Moje bývalá firma měla pět procent. Jestli si myslí, že to ve velké míře nebudou zemědělci pěstovat, tak aby se nedivili. Jenom tu řepku budou vyvážet, když se nebude zpracovávat tady a ve výsledku to české zemědělce poškodí. Lidem to nic nepřinese a podpoří to Putinovu ropu. Takhle jednoduché to je.

Ministr financí Stanjura vyzýval občany, aby zvážili spotřebu pohonných hmot, aby tak nepomáhali financovat Putinovu válku…

Škoda že se toho nedržela paní Pekarová, když si letěla za peníze daňových poplatníků na výlet do Dubaje, kam vzala i manžela. Mohla jít příkladem a neletět speciálem s obrovskou delegací, zatímco doma lidem vykládá, že svoboda je cennější než benzín. Nedávno všemu nasadila korunu s výrokem, že vláda podle ní nemá pomáhat lidem. Jdou příkladem, ale úplně jinak, než by měli. Kromě toho jsem nezaznamenal, že by tito politici dali něco ze svých peněz na podporu ukrajinských uprchlíků. Tahle vláda je jedno velké pokrytectví. 

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co je to dezinformace?

Proč není tento pojem legislativně uchopen a jak je možné, že i přesto vláda vyhazuje miliony za boj proti nim? Jak se dezinformace pozná?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslední politické dějství Petra Fialy, tuší Best. Jeho svět se hroutí a Martin Kuba je připraven

21:19 Poslední politické dějství Petra Fialy, tuší Best. Jeho svět se hroutí a Martin Kuba je připraven

ODS se řítí do kritické situace a premiér Petr Fiala hraje své poslední dějství svého politického ži…