Gazdík: Ať mladí volí od 16 let, brání to extremismu. Čapí hnízdo? Šaroch mluvil jinak, asi ho osvítil Duch svatý

18.09.2019 10:11 | Zprávy

ROZHOVOR „Jako člen mandátového a imunitního výboru jsem studoval spis na policii a slyšel na výboru argumenty vyšetřovatele i státního zástupce. A státní zástupce říkal něco úplně jiného, než nakonec napsal do svého závěru. Asi ho během těch čtyř let osvítil Duch svatý,“ říká k Čapímu hnízdu místopředseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. Podle jeho zkušeností mezi lidmi sílí přesvědčení, že se spravedlnosti v České republice dovolají jen těžko. A vláda to neřeší.

Gazdík: Ať mladí volí od 16 let, brání to extremismu. Čapí hnízdo? Šaroch mluvil jinak, asi ho osvítil Duch svatý
Foto: Daniela Černá
Popisek: Radní Zlínského kraje, poslanec Petr Gazdík a člen Rady Zlínského kraje Josef Zicha

Premiér Andrej Babiš se dočkal zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. Rozhodnutí ještě není definitivní. Už minule jste mi řekl, že „čekání na spravedlnost trvá příliš dlouho. Pokud není zákon co nejvíce spravedlivě, ale také přiměřeně rychle vymáhán, má demokracie velké šmouhy. Můžeme mít sebelepší zákony, ale když je nedokážeme vynutit, demokracie selhává.“ Jak svá slova vidíte v souvislosti s touto kauzou?

Ta slova kauza Čapí hnízdo potvrdila. Ať je rozhodnutí jakékoliv… Ať s ním souhlasíte, či ne… ty čtyři roky vytvářejí pachuť pro všechny.

Zůstávají v případu z vašeho pohledu nějaké nejasnosti?

Pro mě rozhodně. Na rozdíl od vašich čtenářů jsem jako člen mandátového a imunitního výboru studoval spis na policii a slyšel na výboru argumenty vyšetřovatele i státního zástupce. A státní zástupce říkal něco úplně jiného, než nakonec napsal do svého závěru. Asi ho osvítil Duch svatý během těch čtyř let.

Došlo tedy podle vás k narušení důvěry v justici a spravedlnost v České republice, jak teď všude zaznívá? Nejen délkou trvání vyšetřování, ale i zdůvodněním rozhodnutí a tak dále?

Domnívám se, že ano. A nejen v tomto případě. Jako poslanec řeším mnoho problémů voličů a s problémy vymáhání spravedlnosti se setkávám denně. Bohužel mezi lidmi sílí přesvědčení, že se spravedlnosti u nás dovolají jen těžko. A vláda to neřeší.

Poměrně častý je názor, který vyjádřil poslanec Miroslav Kalousek. Ten k verdiktu napsal stroze: „Je někdo překvapen?“ Dalo se tedy čekat, že Babiš dosáhne úspěchu? A je možné, že bylo rozhodování ovlivněno tím, jak vládnoucí ANO prorostlo státními strukturami?

Největší problém je naprosto nedostatečné vysvětlení toho rozhodnutí ze strany státního zastupitelství. To vyvolává dohady a tyto závěry. Věřím, že nejvyšší státní zástupce podobnou chybu neudělá.

Komunálními politiky by mohli volit mladí od šestnácti let, navrhují Starostové a nezávislí. Není to příliš obvyklé ani v zahraničí, kde jste se inspirovali a proč? A pomůže to motivovat mladší generaci k většímu zájmu o politické dění?

Například v Rakousku. Tam to funguje. Je to skvělá prevence extremismu. Začali s komunálními volbami, to je cesta.

Pomník maršála Ivana Koněva bude přemístěn. Rozhodli o tom zastupitelé na Praze 6 a na jeho místo chtějí jiný památník osvoboditelům. Co vy na to?

Je to věc samosprávy a obyvatel Prahy 6. Maršál Koněv má své pozitivní i negativní stopy v historii.

Kauza kolem sochy Koněva byla doprovázena tím, že Rusové velmi nevybíravě protestují i z oficiálních míst, starostu Koláře nazval ruský ministr kultury dokonce nacistou. Jsou takto ostré paralely namístě? Co o Rusech a o Kolářovi celý spor vypovídá?

Zkuste si to představit naopak – že by se naše vláda takto ostře vyjádřila o představitelích v Rusku na základě jejich chování či výroků k pomníkům našich legionářů. A ne vždy se tam k nim chovají uctivě. Jsme suverénní stát, ne ruský satelit. Naše vláda by určitě měla využít diplomatických možností a nenechat si to líbit.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Zkušenosti

Podle všeho se nad vámi stahují mračna a eurokomisařkou zřejmě nebudete. Co říkáte na to, že jste u vládní koalice ztratila podporu? A nemyslíte, že vzhledem k vaší kauze a 0 zkušenostem s politikou byste se nominace měla vzdát sama? Neuvažovala jste o tom? Netvrdím, že nemáte být v politice, ale ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš a Konečná. Hůř, než si Fiala myslí. Vidlák vynesl ze zákulisí blízkou budoucnost

13:11 Babiš a Konečná. Hůř, než si Fiala myslí. Vidlák vynesl ze zákulisí blízkou budoucnost

VIDLÁKŮV TÝDEN Správnou reakcí Fialy na eurovolby by byly předčasné volby, aby zachránil, co se dá, …