Při volbách v roce 2010 byli TOP 09 a Starostové vnímáni jako něco nového, jako naděje, že se politika bude dělat jinak než dřív. Jak si myslíte, že vás voliči vnímají letos při vašem druhém pokusu po třech letech a čtvrt působení ve sněmovně?
Mohou nás vnímat tak, že se politiku snažíme dělat slušně, že jsme se nerozpadli, že jsme neměli žádné populistické výkřiky. Všude jsou lidé, kteří dělají tu lepší, tu horší práci, tedy i v TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí, nicméně za zákony, které jsme prosadili, ať už to byla důchodová reforma, zákon o rozpočtovém určení daní, zákon o protikomunistickém odboji, zdanění hazardu, odvolatelnost ředitelů škol, omezení poslanecké imunity, nebo ať to byla stabilizace veřejných financí, omezení schodku státního rozpočtu, se opravdu nemusíme stydět.
Nenapadlo vás někdy, že by Starostové mohli jít do voleb jako samostatný subjekt? Určitě byste neměli nouzi o případné partnery a když použiji příměr s letem balónem, mohli byste se vznést vzhůru, pokud byste odhodili závaží v podobě některých kontroverzních politiků TOP 09.
Každá spolupráce s jakoukoli stranou má své výhody i nevýhody. Jako Starostové ctíme slovo a před minulými volbami jsme uzavřeli dohodu s TOP 09 na spolupráci až do konce minulého roku. Ctíme dohody a podaná ruka pro každého starostu má být víc než zákon. A i když během volebního období byly různé situace, kdy se nám některé věci nemusely líbit, tak ta spolupráce byla úspěšná. Podařilo se nám prosadit celou řadu zákonů, a ten hlavní, který jsme chtěli a o který jsme usilovali sedm let, zákon o rozpočtovém určení daní, už platí. Za první polovinu tohoto roku dostaly obce a města o téměř sedm miliard korun víc na sdílených daních, a to si myslím, že v nejbližších letech bude na životě na českém a moravském venkově vidět.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník