Gazdík pro PL: Kalousek uzavřel koalici s Babišem. Zda to uděláme my, řekneme do voleb. Okamura neprosadil vůbec nic

21.03.2017 7:11

ROZHOVOR Kroužkování, díky kterému by se ze společné kandidátky dvojkoalice KDU-ČSL a STAN dostali do Sněmovny spíš lidovci než Starostové, se předseda STAN Petr Gazdík nebojí. A nepřipouští ani možnost, že by společně nepřekročili hranici deseti procent. „Neobávám se kroužkování, protože postavíme takové kandidáty, kteří podporu budou mít. A pokud si vyberou voliči v některém kraji někoho, koho budou považovat za lepšího, pak je to věcí voličů,“ prohlásil. A v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také slíbil, že ještě před volbami sdělí, zda by pro ně byla, či nebyla přijatelná vládní spolupráce s hnutím ANO Andreje Babiše.

Gazdík pro PL: Kalousek uzavřel koalici s Babišem. Zda to uděláme my, řekneme do voleb. Okamura neprosadil vůbec nic
Foto: Daniela Černá
Popisek: Místopředseda Poslanecké sněmovny a také zastupitel Zlínského kraje Petr Gazdík pokládal otázku prezidentovi

Pane předsedo, jak jste uvítal rozhodnutí širšího vedení lidovců, že s vaší stranou půjdou do sněmovních voleb ve dvojkoalici?

Já jsem to rozhodnutí uvítal, protože jsme na tom poslední měsíce velmi intenzivně pracovali. Ta spolupráce dává smysl, protože se vytvářela a vytváří spontánně. Naše senátní kluby zasedají společně, aniž by jim to kdokoli nařizoval, spolupracujeme na krajích, v obcích i na úrovni Evropského parlamentu. Mezi námi jsou přirozené lidské vztahy. A také máme velmi podobné programové cíle, takže jsme schopni vytvořit politickou součinnost, která může výrazným způsobem změnit mapu české politické scény.

Nevadí vám, že výsledek hlasování o spolupráci byl v KDU-ČSL velmi těsný? Od února, kdy širší vedení KDU-ČSL pověřilo předsedu Pavla Bělobrádka vyjednáváním se Starosty 86 procenty hlasů, klesl počet členů celostátní konference, kteří o víkendu hlasovali pro společnou koalici, na 56 procent. Jak si ten úbytek podpory vysvětlujete?

Ono to bylo velmi podobné i na straně Starostů. Mně i mému prvnímu místopředsedovi dalo hodně práce objet regiony a vysvětlit význam a ten synergický efekt, který to bude mít pro naši zemi, pro její směřování i pro oba dva politické subjekty. Samozřejmě v případě strany, která má dvacet tisíc členů, je o něco obtížnější, aby předseda či místopředseda strany mluvili takřka s každým a vysvětlili to všem. Oni jsou časově omezeni a limitováni, ale věřím, že vysvětlování bude pokračovat a že podpora z členské základny KDU-ČSL do budoucna bude větší.

Anketa

Je chyba, že Zeman nejde na pohřeb kardinála Vlka?

hlasovalo: 10654 lidí

Političtí komentátoři říkají, že vaše spolupráce je výhodnější pro Starosty než pro lidovce, kteří mají vstup do Poslanecké sněmovny jistý, i kdyby kandidovali samostatně, což se nedá s jistotou, alespoň podle současných průzkumů voličských preferencí, tvrdit o Starostech a nezávislých. Je to tak?

Kdybychom se tím měli řídit, v tom případě bychom mohli zrušit volby, protože by stačil výzkum agentury a ten by mohl rozdělovat politickou moc. Třeba v krajských volbách jsme zažili, že některé průzkumy nám ve Středočeském kraji přisuzovaly dvě a půl, tři procenta, ale ve volbách jsme dostali více než osmnáct procent. V Libereckém kraji nám těsně před volbami předpovídali čtrnáct procent, dostali jsme třicet dva. My jsme tradičně podceňovanou stranou. Jestli KDU-ČSL je klidná síla, tak my jsme taková nenápadná síla.

Mluvil jste o synergickém efektu, který může přinést spolupráce obou vašich stran. Někteří představitelé KDU-ČSL jsou velmi optimističtí, místopředsedové strany Zuzana Roithová a Jan Bartošek prohlásili, že uskupení má ambice získat patnáct procent hlasů. Jste také takový optimista?

Určitě. Myslím, že deset procent není ideální stav, to je nutnost, když chceme v této zemi něco změnit. Strana, která má sedm procent a je v opozici, toho mnoho nezmění. Je to vidět na straně Tomia Okamury, kterému se ve Sněmovně nepodařilo za toto volební období prosadit vůbec nic. Zatímco nám, protože jsme měli o něco silnější mandát, se ve stávající Sněmovně daří mnohé věci prosazovat.

Není to i tím, že jste byli toto volební období v koalici sTOP 09?

Jasně, máme společný klub, který má dohromady přes deset procent mandátů, a daří se nám mnohé prosazovat i v opozici. Mně už prošlo několik návrhů zákona, naposledy to byl třeba velmi významný autorský zákon, kde se díky mému pozměňovacímu návrhu podařilo zabránit padesátiprocentnímu zdražení navrženému ze strany OSA a dalšich kolektivních správců. Společně jsme prosadili registr, změnu v zákonu o vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu, která ušetří stavebníkům statisíce za poplatky, a další a další věci. A právě díky tomu, že se naše síla pohybuje nad deseti procenty. Subjekt, který má pět procent, sám o sobě nic nezmůže.

Mnozí politologové označují uzavření dvojkoalice, která musí pro vstup do Sněmovny překročit deset procent, za velký risk, zejména pro lidovce. Upozorňují, že ten synergický efekt – o kterém i předseda lidovců Pavel Bělobrádek říkal, že koalici může přinést ve volbách více hlasů, než je jen prostý součet podpory obou stran – nastat nemusí. Naopak, některým příznivcům STAN mohou vadit některé konzervativní názory lidovců, mohou se rozhodnout nejít k volbám nebo volit jinou stranu, takže výsledek dvojkoalice může být nakonec ještě nižší, než je prostý součet preferencí obou vašich stran. Neobáváte se, že něco takového může nastat, nebo tuto možnost vůbec nepřipouštíte?

Naštěstí u nás nerozhodují výzkumné agentury ani škarohlídi, ale rozhodují voliči. Jsem přesvědčen o tom, že řada slušných lidí nemá příliš koho volit. My skutečně vytváříme demokratickou, nesocialistickou alternativu pro tyto voliče.

Může některým vašim voličům – kteří vám dali hlas, protože jste šli do koalice s pravicovou TOP 09 a společně jste byli v opozici proti současné vládě socialistů – vadit, že se spojujete se stranou, která ve vládní koalici prosazuje nepopulární kroky pro podnikatele, která je ve vládě s šéfem hnutí ANO a podnikatelem Andrejem Babišem, na něhož teď vyplouvá řada vážných podezření? I když ho občas lidovci kritizují, nic to nemění na faktu, že s ním stále ve vládě zůstávají.

Myslím, že se jim v té vládě podařilo zabránit mnoha nesmyslům, ale to je samozřejmě jejich věcí jako vládní strany. Mně to žádný problém nedělá, protože politika se nemá dělat na základě nějakých funkcí, ale na základě programu. Já jsem kandidoval za nějaký program, ten program budu do posledního dne volebního období dodržovat, KDU-ČSL kandidovala za nějaký program a ten program dodržuje. To, že se teď naše hlasování liší, protože máme závazek vůči nějakému programu a vůči voličům, kteří straně dali hlas, je naprosto v pořádku. Teď musíme představit společný program pro další období a na základě toho si voliči udělají názor. Já v tom nevidím žádný problém, naopak, protože to, že se jsou schopni dohodnout politici, kteří férově dodržují program, je něco, co česká politická scéna nutně potřebuje.

V minulosti se často koaliční spolupráce zasekla na personálních otázkách. Vy jste prý projevil vstřícnost, když jste se byl ochoten vzdát vedení společné kandidátky v Praze. Je to pravda?

Omlouvám se, ale nevím o tom, že bych se vzdal vedení kandidátky v Praze. Jen jsem říkal, že na mně to určitě nezáleží, že já určitě nebudu v žádném případě překážkou naší dohody. K té věci se určitě vyjádříme v koaliční smlouvě. Ale o mně osobně to určitě není.

Takže to ještě není definitivní, že nebudete jedničkou kandidátky v Praze, jak se už v médiích objevilo?

Nevěřte všemu, co se někde píše.

Proto se vás ptám…

My ty věci dořešíme v koaliční smlouvě. To není o mně, je to hlavně o programových cílech a směřování, na personáliích se to určitě nezasekne.

Ale nebylo by zvláštní, kdyby předseda jedné ze stran dvojkoalice nebyl někde lídrem kandidátky, ať už je to kdekoli?

Vím jistě, že naši lídři budou ti, kteří jsou schopni oslovit voliče a získat maximální množství hlasů kvůli tomu, jací jsou to lidé. Pokud bude v Praze lepší kandidát, já na svém místě určitě netrvám, to je věc dohody.

Když ne v Praze, můžete kandidovat někde jinde v čele kandidátky, ne?

Samozřejmě, možností je mnoho. Já také nekandiduji kvůli sobě, ale proto, abych tomu společnému projektu přinesl podporu a hlasy.

Předpokládám, že ve STAN bude schválení dvojkoalice s lidovci už spíš formální záležitostí. Nebo myslíte, že ve vaší straně může dojít k opačnému stanovisku než u lidovců?

Formální to schválení určitě nebude, schválit takovou věc je výkonná pravomoc sněmu. Pevně věřím, že spolupráce schválena bude, protože jsme si to odpracovali a s našimi členy jsme o tom poslední měsíce mluvili, vysvětlovali, ukazovali důvody tohoto projektu.

Myslíte, že ani sjezd lidovců, který má teprve proběhnout, už rozhodnutí o společné účasti ve volbách nezvrátí? Mluví se o tom, že do čela strany může kandidovat Jiří Čunek, který dvojkoalici podle současného šéfa strany Pavla Bělobrádka podpořil, ale v minulosti k ní měl výhrady, ostatně i moravské regiony se staví proti společné dvojkoalici, protože v ní vidí zbytečné riziko.

To je mediální fikce o Jiřím Čunkovi. Jiří Čunek je můj hejtman, já se s ním setkávám poměrně pravidelně a on je už delší čas příznivcem této spolupráce. Jestli on cítí, že některé kroky při vyjednávání by se mohly při vyjednávání udělat jinak nebo v jiném pořadí, na to má právo.

V minulosti byli v podobné situaci jako vy unionisté, když Unie svobody uzavřela dvojkoalici s lidovci. I když tehdy byly kandidátky sestaveny formou zipu, to znamená, že se na ní střídali pravidelně lidovci a unionisté, přesto se dostalo díky kroužkování do Sněmovny mnohem víc lidovců než unionistů. Neobáváte se podobné situace, zejména v moravských regionech, kde je KDU-ČSL velmi silná?

Vy nás podceňujete. My v některých regionech nemáme zase tak málo příznivců.

A jak budou sestaveny vaše společné kandidátky? Podle dosavadních informací se nebudou sestavovat formou zipu.

Ne. U nás bude rozhodovat, kdo je nejlepší. Ale neobávám se kroužkování, protože postavíme takové kandidáty, kteří podporu budou mít. A pokud si vyberou voliči v některém kraji někoho, koho budou považovat za lepšího, pak je to věcí voličů. My jdeme do voleb s odvahou a pokorou vůči vůli voličům.

Vaše voliče určitě bude zajímat, zvlášť když jdete do koalice s vládními lidovci, jestli po volbách, pokud uspějete, jste ochotni spolupracovat s hnutím ANO Andreje Babiše. Jak to bude?

Budeme se snažit, aby k tomu nedošlo, ale to je na vás, na voličích. Čím víc hlasů dostaneme, tím menší pravděpodobnost koalice s Babišem je. Kdyby KDU-ČSL šla do voleb sama, myslím, že koalice s Babišem je takřka jistá. Teď to tak být rozhodně nemusí.

Nebudete před volbami jako třeba šéf TOP 09 Miroslav Kalousek říkat, že do vládní spolupráce s Babišem nepůjdete v žádném případě?

Jo, a pak s ním uzavře koalici jako v krajských volbách, kdy nejdřív říkali, že s ANO nikdy a pak s ním uzavřeli koalici jako v Jihomoravském kraji. Tak dalece jsme ještě nediskutovali. Ale před volbami to určitě voličům řekneme, jak to plánujeme.

Asi by to bylo před sněmovními volbami poctivější, kdybyste na rovinu řekli, zda je pro vás koalice s ANO přijatelná, nebo ne.

Já to vidím stejně.

Takže můžeme určitě počítat s tím, že to voličům řeknete před volbami?

Ano, přesně tak.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jarolímek (TSS): ODS kolaborovala s havlismem. Mojí prioritou bude rehabilitace živnostníků

22:06 Jarolímek (TSS): ODS kolaborovala s havlismem. Mojí prioritou bude rehabilitace živnostníků

„Budu aktivně podporovat veškeré kroky směřující k rehabilitaci živnostenského a podnikatelského sta…