Generál Kostelka: Putin v Rusku brzdí velmi radikální protizápadní názory. Dokud tam je, není Rusko náš nepřítel

19.07.2017 4:41

ROZHOVOR Evropští politici si podle exministra obrany a bývalého velvyslance v Rusku generála Miroslava Kostelky neuvědomují, že Rusko nebude nebezpečím, dokud bude u vlády Vladimír Putin. „Snahy odstranit ho jsou podle mne krátkozraké, protože je zárukou klidného vývoje. Buďme rádi, že je u kormidla, protože by to v Rusku mohlo vypadat daleko hůř,“ prohlásil generál Kostelka v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Nebýt podle něj ruské karty, která visí jako Damoklův meč nad americkým prezidentem, už by byly vztahy mezi oběma velmocemi mnohem konstruktivnější.

Generál Kostelka: Putin v Rusku brzdí velmi radikální protizápadní názory. Dokud tam je, není Rusko náš nepřítel
Foto: army.cz
Popisek: Generál Miroslav Kostelka v době jmenování ministrem obrany
reklama
Po nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa jste uvítal jeho záměr zlepšit vztahy s Ruskem, protože by to podle vás přispělo ke snížení napětí na mezinárodní scéně. Co říkáte na to, že se tyto naděje nenaplnily, prezident Trump obrátil, protiruské sankce nebyly zrušeny, naopak budou zavedeny nové?
 
Podle mého názoru je zlepšení spolupráce Spojených států amerických s Ruskem ve prospěch celého světa. Obávám se konfrontace mezi těmito státy, protože jde o dvě jaderné velmoci. Rozhodně by tato konfrontace neskončila jen mezi nimi, ale bylo by do ní vtaženo mnohem víc států a mohla by z toho být další světová válka. Navíc nám skutečně hrozí terorismus a nedovedu si představit, jak proti němu bojovat jinak než ve spolupráci Spojených států amerických a Ruské federace. Pokud jde o Trumpa, mám pocit, že jeho zvolení bylo šokem pro konzervativce, pro lidi kolem Hillary Clintonové a bývalého prezidenta Obamy a že ruská karta je hlavní karta, kterou nyní proti Trumpovi používají. Je to karta, na kterou zřejmě voliči ve Spojených státech amerických slyší, slyší na ni kongresmani a je tedy proti Trumpovi účinná. Aby Trump nemohl splnit všechno, co slíbil a co měl ve volebním programu, vyhrocují problémy s Ruskem. Žádné důkazy o ovlivňování voleb, kromě nepřímých důkazů, kromě domněnek a zpráv zpravodajských agentur jsem já osobně nezaregistroval.
 
Ale nejstarší syn Donalda Trumpa se sám přiznal k tomu, že se sešel uprostřed volební kampaně před americkými prezidentskými volbami s ruskou lobbistkou, která mu slíbila kompromitující materiály na Hillary Clintonovou. A byli s ním ještě Trumpův zeť a současný poradce v Bílém domě Jared Kushner a tehdejší šéf Trumpovy kampaně Paul Manafort.
 
To, že syn Trumpa jednal s nějakou ruskou advokátkou, je zřejmě pravda. Proslechla se i zpráva, že tato advokátka dostala speciální vízum pro návštěvu Spojených států, aby mohla s Trumpem jednat. To bylo ještě za vlády prezidenta Obamy. Podle Trumpa také Obama znal ty vztahy, které ke Spojeným státům má, a nic s tím neudělal, takže je to možná bouda ušitá na Trumpa a je účinně používána.
 
Myslíte, že tahle ruská karta, jak to nazýváte, ovlivňuje politické kroky Trumpa vůči Rusku?
 
Samozřejmě, že ovlivňuje. Osobně se domnívám, že kdyby neměl Trump nad sebou ten Damoklův meč, vztahy s Ruskem jsou už daleko konstruktivnější. Trump nikdy nezradí Spojené státy, myslím, že ten jeho slogan Spojené státy první, myslí upřímně. Ale zároveň se chce vyhnout konfrontaci, protože mu jde zejména o americkou ekonomiku.
 
Evropa se také k Rusku staví velmi rezervovaně, vztahy se od anexe Krymu příliš nezlepšily, napětí mezi evropskými státníky a ruským prezidentem Vladimírem Putinem jsou stále na bodu mrazu. Je Rusko hrozbou, jak se mnozí v Evropě i u nás obávají?
 
Evropští politici si neuvědomují, že Putin je velmi pragmatický člověk, který brzdí některé velmi radikální protizápadní názory v Rusku. Jak jsem ho poznal, i osobně, domnívám se, že Rusko nebude nebezpečím, dokud bude u vlády Putin. Snahy odstranit ho jsou podle mne krátkozraké, protože on je zárukou klidného vývoje. Buďme rádi, že je u kormidla, protože by to v Rusku mohlo vypadat daleko hůř. Tvrdím, že v současné době Rusko naším nepřítelem není, dokud tam je Putin. Co bude potom, nevím.
 
Nezměnil podobně jako k Rusku Trump rétoriku i postoj vůči NATO, Evropské unii a evropským zemím, jak jsme viděli na jeho vstřícnějším jednání na summitu G20 nebo při jeho návštěvě v Evropě? Zdá se, že původně chladné a odtažité vztahy se staly vřelejšími, o čemž svědčí zejména poslední návštěva amerického prezidenta ve Francii.
 
Myslím, že to zase taková selanka s Evropou není. Podle toho, jak německá kancléřka Angela Merkelová říká, že se Evropa bude muset víc spoléhat na sebe, nebo jak evropské státy tlačí na vytvoření evropské armády, se domnívám, že to zas taková selanka nebude. Podle mne Trump neustoupí od svého záměru odejít od pařížské smlouvy o klimatu a že ty protekcionistické kroky, které chce udělat ve prospěch americké ekonomiky, ať jsou to cla apod., skutečně bude chtít zavádět. Takže Evropa možná bude mít složitou situaci.
 
A jak si vysvětlujete ta vřelá objetí, která například provázela setkání amerického prezidenta Trumpa s francouzským prezidentem Macronem?
 
Diplomacie je různá a různě se vyjadřuje. Ale vždycky platí, že stát má zejména svoje zájmy a zájmy států převládají nad přáteli či nepřáteli.
 
Takže bychom tyto vnější projevy státníků neměli přeceňovat?
 
Ne, já bych to nepřeceňoval. Důležitá nejsou prohlášení, důležité je to, co se děje za těmi prohlášeními. Přece americký prezident nepřijede do Evropy a neřekne: Evropani, trhněte si nohou, my s vámi nechceme mít nic společného. On to neřekne i proto, že Evropu potřebuje jako obchodního partnera i jako spojence, ale tam, kde bude Evropa bránit zájmům Ameriky, tam se Trump na Evropu vykašle.
 
Jak jste jako diplomat posuzoval, že prezidenta Trumpa na světovém summitu G20 v Hamburku u jednacího stolu mezi hlavami ekonomických velmocí dočasně zastoupila jeho dcera Ivanka?
 
To jsem ani nezaregistroval. Nějaká symbolika v tom bude. Trump je Trump, je svůj, je jiný než bývalí prezidenti. Jeho vystupování je holt někdy méně diplomatické, ale řekl bych více lidské.
 
Setkání českého prezidenta Miloše Zemana s americkým prezidentem se neuskutečnilo ani na varšavském summitu zemí střední a východní Evropy, protože Miloš Zeman byl v té době na dovolené na Vysočině. Vyslal za sebe předsedu sněmovny Jana Hamáčka. Není to chyba, když tolik stál o návštěvu Bílého domu a teď měl příležitost setkat se s americkým prezidentem?
 
Příležitost setkat se s Trumpem, když je tam hodně politiků, se nevyrovná oficiálnímu jednání z očí do očí, takže bych to nepřeceňoval. Pan Hamáček splnil, co splnit měl, důstojně reprezentoval Českou republiku. Myslím si, že to ani Trump nijak nekomentoval, aspoň si toho nejsem vědom. Ani americká strana jako taková.
 
Miloš Zeman se nezúčastnil například ani slavnostního ceremoniálu a projevů Donalda Trumpa i dalších politiků na summitu NATO, údajně ze zdravotních důvodů. Problémy měl i na dalších zahraničních cestách. Myslíte si, že nezvládá svoji funkci, jak někteří jeho kritici tvrdí?
 
Je fakt, že po cestách v Číně a Kazachstánu byl prezident Miloš Zeman unaven, v Číně to už bylo patrné. Pokud si potřeboval odpočinout, tak na tom nevidím nic špatného. Umím si představit, jaké to je být tři neděle na cestách a v jednom kuse v zápřahu, není to nic, co by přidalo na dobrém výkonu i zdravému člověku. Každý se po takovém vypětí může cítit unaven. Pokud to byl důvod, proč prezident nejel do Polska, pak tomu rozumím a nepřipadá mi to zvláštní. A myslím, že to pochopí každý rozumný člověk.
 
Ale o zdravotním stavu a různých indispozicích prezidenta Miloše Zemana se mluví čím dál víc, zejména v souvislosti s jeho úmyslem znovu kandidovat na Pražský hrad. Je vzhledem k únavě na cestách podle vás schopen ještě zvládnout dalších pět let v tak náročné funkci?
 
To nemohu hodnotit. Neznám jeho zdravotní stav, nejsem jeho lékař. Ale samozřejmě je vidět, že některé zahraniční cesty ho zmáhají, že jeho potíže asi jsou poměrně silné. Ale záleží, jak on sám to hodnotí. Domnívám se, že každý člověk musí vědět, jaké jsou jeho meze a co si může dovolit. Pokud si prezident myslí, že zvládne ještě další volební období, ať kandiduje. Pokud má obavy, že by to nezvládl, bylo by záhodno, aby nekandidoval.
 
 
A pak je také na voličích, jak jeho schopnost vykonávat mandát posoudí…
 
Samozřejmě je na voličích, jestli ho zvolí nebo ne. Ale když se podíváte na možné protikandidáty, mám pocit, že Miloš Zeman má velkou šanci být znovu zvolen.
 
Ale podle průzkumů už má větší naději na zvolení například bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš.
 
Pan Drahoš mi svými názory sympatický není, ale to je můj osobní názor.
 
Budete tedy znovu podporovat Miloše Zemana?
 
Nevím, koho budu podporovat. V minulé volbě jsem Miloše Zemana volil, teď se trochu rozmýšlím. Ale pokud budou kandidáti na prezidenta, jací jsou doposud, asi Miloše Zemana volit budu. I když k němu mám určité výhrady, zejména po té zbytečné proceduře na Hradě s demisí vlády.
 
To je věc, která vás od volby Miloše Zemana odrazuje?
 
Ano. Ale zatím nevidím člověka, kterého bych volil.
 
Ta zbytečná procedura na Hradě s demisí vlády, jak jste to nazval, byla začátkem vládní a ústavní krize. Co vám vadilo na chování prezidenta?
 
Zrovna tuto situaci kolem demise jsem vnímal jako příliš nafouknutou bublinu a útok proti Sobotkovi...
 
Příznivci Miloše Zemana i další naopak kritizují premiéra Bohuslava Sobotku, že nejdřív oznámil demisi vlády, pak si to zase rozmyslel a navrhl odvolání ministra financí, kterého původně nechtěl odvolat, aby z něj nedělal mučedníka. Vy si nemyslíte, že už měl premiér na demisi vlády trvat, když ji veřejně oznámil?
 
Sobotkovi podle mne nezbývalo nic jiného. On se – podle mne správně – domníval, jak později potvrdil i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, že podle ústavy, když podá premiér demisi, je to demise celé vlády. Pokud to bylo překrouceno, že to je demise pouze premiéra, nezbývalo mu nic jiného, pokud chtěl situaci vyřešit rychle, aby podal návrh na demisi ministra financí.
 
Takže vy premiérovi tu změnu postoje nezazlíváte?
 
Ne. Podle mne byl k tomu donucen jednáním prezidenta. Fakt je, že premiér měl ministra financí řešit v době, kdy se objevil problém s Čapím hnízdem. Ale vláda je koaliční a on se rozhodl ji držet za každou cenu.
 

Anketa

Jakou koalici doporučujete Andreji Babišovi?

77%
hlasovalo: 6852 lidí
 
Považujete tedy střet zájmů Andreje Babiše také za neslučitelný s funkcí ve vládě? Nebo máte jiné výhrady?
 
Mám výhrady především k tomu, že stát lze řídit jako rodinnou firmu. To ve mně vyvolává nedůvěru, protože si to nemyslím.
 
Jak si vysvětlujete, že hnutí ANO Andreje Babiše má v průzkumech veřejného mínění výrazný náskok oproti všem dalším politickým stranám?
 
Za prvé má Andrej Babiš charisma, za druhé lidi jsou naštvaní na politické strany, které jsou tady delší dobu. A za třetí ne každý volič si uvědomuje, jaké nebezpečí je pro demokracii, pokud by tady nastala situace, že stát bude řízen skutečně jako rodinná firma.
 
Sociální demokracie řešila propad podpory voličů tím, že Bohuslav Sobotka rezignoval na post předsedy strany volebního lídra. ČSSD vytvořila triumvirát, Sobotka zůstal premiérem, stranu řídí statutární zástupce Milan Chovanec a volebním lídrem je Lubomír Zaorálek. Není to pro voliče nepřehledné?
 
Myslím, že sociální demokracii nezbylo nic jiného než najít nového volebního lídra. A voličům je triumvirát v podstatě jedno.
 
Může přitáhnout voliče Lubomír Zaorálek? Není to přece žádná nová tvář, ve vysokých funkcích v politice je už dlouho.
 
Zaorálek je především výborný rétor. Jeho věty jsou srozumitelné, mají hlavu a patu, takže má šanci oslovit lépe voliče než bohužel Sobotka.
 
Podle současných volebních preferencí má Andrej Babiš našlápnuto k volebnímu vítězství a s nějakou menší stranou, komunisty nebo Okamurovci, by mohl získat i většinu ve sněmovně. Bylo by to podle vás ohrožení demokracie v České republice, jak někteří odborníci i politici varují?
 
Na to se neodvažuji odpovědět. To se bude řešit po volbách. Ale nedomnívám se, že by mohlo dojít k úplnému ohrožení demokracie. Nemyslím si, že se Babiš spojí s Okamurou, nemyslím si, že se spojí s komunisty. Je to všechno na voličích, měli by si uvědomit, koho volí, komu dávají hlas. To poznáme za čtyři roky. Musíme si to prožít. Říká se, kdo chce kam, pomozme mu tam.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Libuše Frantová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kam se řítíme s covidem? Bojím se. Exmininistr zdravotnictví: Už úplně všude

4:44 Kam se řítíme s covidem? Bojím se. Exmininistr zdravotnictví: Už úplně všude

Někdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček věří, že náš ,,robustní” zdravotní systém má šanci …