Generál Šándor varuje: Pomáhat uprchlíkům na místě by vedlo k otevřené válce. A co se týče Ivana Gabala a tajných ruských agentů u nás...

13.06.2015 7:50 | Zprávy

ROZHOVOR Pomáhat uprchlíkům na místě vytvořením bezpečných území je nereálné. Vstup do země znamená otevřenou válku a nedovede si představit nikoho, kdo by to chtěl uskutečnit. To mimo jiné řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bezpečnostní expert Andor Šándor. Lidi lze přitom dobře kontrolovat i uvnitř zemí. Česká republika však vstupem do Schengenu předala bezpečnostní správu nad svým územím do rukou hraničních států.

Generál Šándor varuje: Pomáhat uprchlíkům na místě by vedlo k otevřené válce. A co se týče Ivana Gabala a tajných ruských agentů u nás...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andor Šándor

Čím dál více se mluví o větších kontrolách uprchlíků, třeba i na hranicích. Lze vůbec zajistit bezpečnost hranic a příliv lidí?

My máme Schengen, kam nepatří všechny země Evropské unie. Není v něm Velká Británie, která si to nepřála a není v ní Rumunsko a Bulharsko, protože nesplnily podmínky. My jako Česká republika nejsme hraniční země Schengenu, takže jsme předali bezpečnost hraničním uzemím. To znamená řadu podmínek, i když se sdílí maximum informací tak, aby fungoval volný pohyb osob. Je naprosto bez kontroly, byť to má dle mého soudu limity. Schengen umožňuje dočasné znovuzavedení pohraniční kontroly, což teď využili Němci při spolupořádání G7. To Schengen umožňuje.

Prováděné kontroly uvnitř zemí ukazuje například bavorská policie, která hodně kontroluje české řidiče i daleko za hranicemi. Částečně je to spojeno s naším proslulým výrobkem – pervitinem. Němci nelibě nesou, že u nás především Vietnamci v uvozovkách úspěšně rozvíjí tento typ byznysu a prodávají ho Němcům, kteří se znepokojením sledují, jaký dopad to má na jejich drogovou scénu. To Schengen umožňuje. Do jaké míry ho využívá policie, nemám informace. Ale je možné kontrolovat lidi i uvnitř země.

Jak zabránit, aby se z tisíců uprchlíků mířících do Evropy nestaly miliony, ať už po vodě, nebo po zemi?

Kdyby došlo k tomu, co naznačujete - tedy masové migrační vlně - tak jsem si jist, pokud by k tomu byla politická vůle, musely by přijít na pomoc i části jednotek armád daných zemí, protože policie by nebyla schopna celou hranici jak vnější, tak i jednotlivých států ohlídat. Dá se předpokládat součinnost mezi policií a armádou tak, aby bylo možné hranici dobře pokrýt. Ještě odbočím, celou dobu říkám, že padesát tisíc ruských vojáků na hranicích s Ukrajinou jsou tam také proto, aby kryli a absorbovali případnou migrační vlnu Rusů z Ukrajiny, ve které hoří krize. Takže já si umím představit vnitřní zásah armády, ale zároveň si umím představit i tu masovou vlnu.

Situace v severní Africe je vše, jen ne uspokojující. Situace v Sýrii je velmi komplikovaná, Bašád Asad se snaží uchovat svoji autoritu nad územím alavitů okolo Damašku a přístavního města Tartem, ale že tu hrozí další exodus Syřanů, je nepochybné. Jeho pádem by neskončila válka v Sýrii. Problém s činností Islámského státu má také vliv na migraci. Migrační vlna zde není fantazie, ale něco, co musíme brát vážně.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pět firem vydělá. Pět milionů lidí bude poškozeno. Pavel Janeček k českému Green Dealu

4:44 Pět firem vydělá. Pět milionů lidí bude poškozeno. Pavel Janeček k českému Green Dealu

Fialova vláda měla na středečním zasedání schválit balík opatření označený jako tzv. český Green Dea…