Generál Šándor varuje: Pomáhat uprchlíkům na místě by vedlo k otevřené válce. A co se týče Ivana Gabala a tajných ruských agentů u nás...

13. 6. 2015 7:50

ROZHOVOR Pomáhat uprchlíkům na místě vytvořením bezpečných území je nereálné. Vstup do země znamená otevřenou válku a nedovede si představit nikoho, kdo by to chtěl uskutečnit. To mimo jiné řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bezpečnostní expert Andor Šándor. Lidi lze přitom dobře kontrolovat i uvnitř zemí. Česká republika však vstupem do Schengenu předala bezpečnostní správu nad svým územím do rukou hraničních států.

Generál Šándor varuje: Pomáhat uprchlíkům na místě by vedlo k otevřené válce. A co se týče Ivana Gabala a tajných ruských agentů u nás...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andor Šándor
reklama

Čím dál více se mluví o větších kontrolách uprchlíků, třeba i na hranicích. Lze vůbec zajistit bezpečnost hranic a příliv lidí?

My máme Schengen, kam nepatří všechny země Evropské unie. Není v něm Velká Británie, která si to nepřála a není v ní Rumunsko a Bulharsko, protože nesplnily podmínky. My jako Česká republika nejsme hraniční země Schengenu, takže jsme předali bezpečnost hraničním uzemím. To znamená řadu podmínek, i když se sdílí maximum informací tak, aby fungoval volný pohyb osob. Je naprosto bez kontroly, byť to má dle mého soudu limity. Schengen umožňuje dočasné znovuzavedení pohraniční kontroly, což teď využili Němci při spolupořádání G7. To Schengen umožňuje.

Prováděné kontroly uvnitř zemí ukazuje například bavorská policie, která hodně kontroluje české řidiče i daleko za hranicemi. Částečně je to spojeno s naším proslulým výrobkem – pervitinem. Němci nelibě nesou, že u nás především Vietnamci v uvozovkách úspěšně rozvíjí tento typ byznysu a prodávají ho Němcům, kteří se znepokojením sledují, jaký dopad to má na jejich drogovou scénu. To Schengen umožňuje. Do jaké míry ho využívá policie, nemám informace. Ale je možné kontrolovat lidi i uvnitř země.

Anketa

Jste pro kvóty EU na přidělování uprchlíků?

2%
98%
hlasovalo: 54631 lidí

Jak zabránit, aby se z tisíců uprchlíků mířících do Evropy nestaly miliony, ať už po vodě, nebo po zemi?

Kdyby došlo k tomu, co naznačujete - tedy masové migrační vlně - tak jsem si jist, pokud by k tomu byla politická vůle, musely by přijít na pomoc i části jednotek armád daných zemí, protože policie by nebyla schopna celou hranici jak vnější, tak i jednotlivých států ohlídat. Dá se předpokládat součinnost mezi policií a armádou tak, aby bylo možné hranici dobře pokrýt. Ještě odbočím, celou dobu říkám, že padesát tisíc ruských vojáků na hranicích s Ukrajinou jsou tam také proto, aby kryli a absorbovali případnou migrační vlnu Rusů z Ukrajiny, ve které hoří krize. Takže já si umím představit vnitřní zásah armády, ale zároveň si umím představit i tu masovou vlnu.

Situace v severní Africe je vše, jen ne uspokojující. Situace v Sýrii je velmi komplikovaná, Bašád Asad se snaží uchovat svoji autoritu nad územím alavitů okolo Damašku a přístavního města Tartem, ale že tu hrozí další exodus Syřanů, je nepochybné. Jeho pádem by neskončila válka v Sýrii. Problém s činností Islámského státu má také vliv na migraci. Migrační vlna zde není fantazie, ale něco, co musíme brát vážně.

Politici často navrhují pomáhat lidem přímo na místě, vytvořit bezpečná území, kam by se mohli uchýlit. Je to vůbec v tamních zemích reálné?

To je právě ono. V Libyi jsou dvě vlády, ani jedna nemá žádnou velkou autoritu. Jedna je uznaná, druhá neuznaná, dva parlamenty. V Libyi a i v historii tomu tak bylo, teď zuří boj mezi kmeny, které bojují o správu země. Bylo by ideální, kdybychom část pomoci a peněz přesunuli do těchto míst. Problém je, že kdybychom vytvořili bezpečná místa, tak to neuděláme pomocí úředníků, ale museli bychom vyslat jednotky, aby území obsadily a zabezpečily ho. Vstupem do Libye by to bylo vyhlášení otevřené války. Neumím si představit, kdo má chuť něco takového podniknout. Takže ano, je to dobrý nápad to udělat, nejen v Libyi, ale šanci nevidím reálnou. Je jednoduché vpadnout do nějaké země, ale otázku exilové strategie a ústupové neumí nikdo předvídat. To je na celé roky. Snaha, aby zůstali ve své zemi, je jednoznačná.

Do USA přijmou každý rok milion lidí, které láká život v USA z různých důvodů a za ten rok se v těch zemích narodí dalších osmdesát milionů lidí do chudoby a absolutní beznaděje. Navíc neutíkají jen ti největší chudáci, protože oni nemají prostředky, sílu a schopnost utéct. Takže utíkají ti schopnější, kteří mají peníze, umějí k nim přijít, prodají majetek a podobně. Tady se jednoznačně ukazuje, že populační křivka, odkud chtějí migranti jít, je větší, než jsme my schopni vůbec přijmout. Příklad Ameriky je jasný příklad. A to číslo se bude zvětšovat. Přijmeme kapku v moři, ale nárůst lidí ze zemí, kde je problém, jen obrovský a nelze jej řešit.

Kdybyste vy byl z jakéhokoliv důvodu nucen emigrovat z České republiky, jakou zemi byste zvolil?

Žil jsem ve Velké Británii a studoval v Itálii, takže bych si vybral Velkou Británii.

Proč?

Kulturně, způsobem řešení problémů, dodržování tradic a slova je mi tato země blízká.

Sociolog a poslanec Ivan Gabal na nedávném vystoupení v Benešově prohlásil, že Evropa bez imigrantů v podstatě nepřežije, souhlasíte s tím?

Žádnou studii, která by toto tvrzení vyjadřovala, jsem neviděl. V historii Evropy docházelo k morovým ranám, kdy umřela třeba třetina populace města nebo země a přesto přežila, města také přežila, země přežila a Evropa také přežila. Je pravda, že řada migrantů dělá práci, kterou by bílí Američané nedělali. To má spojitost se způsobem dnešního podnikání. V byznysu, který upřednostňuje vlastní zisk před dopadem na vlastní obyvatelstvo, je jedno, kdo tam pracuje. Hlavně, že jsou co nejmenší náklady. Ale na tuto otázku nejsem odborník.

Gabal také řekl, že řešíme nebezpečí muslimů, ale neřešíme šedesát tisíc Rusů, kteří jsou prolezlí zpravodajskou službou. Co je pro nás větším nebezpečím?

Přijde mi to zjednodušeně řečeno. On říká, že je u nás šedesát tisíc Rusů a muslimů je odhadováno na dvacet tisíc. Asi pět set až tisíc je odhadováno českých konvertistů, ale tato čísla bych nebral vážně. To, že u nás působí ruské tajné služby, je pravda, ale nedémonizoval bych je ve smyslu, že všichni, nebo většina jsou jejich spolupracovníky, to určitě ne. Rusko se snaží informace využívat ke své zahraniční politice, o tom není pochyb. Nemyslím však, že by ruská menšina měla potenciál radikalizace. Což se nedá vyloučit u muslimů. Rusové tu žijí, jsou realitvně v klidu, ale nejsou bez úplných problémů. Politika současného komentování a postoje vůči migraci dávající možnost se vyjadřovat různým lidem, kteří neuvěřitelně straší Čechy, co se stane, když sem vkročí několik set muslimů, vede to k tomu, že to někteří politici využijí ve svůj prospěch a mohou radikalizavoat pravicový extremismus, který - nyní unavený romskou otázkou - si vybere muslimskou. Byl bych opatrný, co někdo dokáže podněcovat prohlášeními, která jsme tu slyšeli. Například výzvy, aby se muslimové vzdali islámu. To je absurdní.

Tím chcete říci, že my žádáme po muslimech toleranci náboženství a sami ji někdy neprojevujeme?

Myslím, že v Čechách i jinde je základem pro soužití menšin dodržování zákona všemi. Všichni musí plnit zákony, jak jsou napsány a policie nesmí dělat rozdíl. Nestrašme se tím, že muslimové polévají svoje ženy kyselinou a popálí jim obličej. My je také máme mezi sebou. Není to dlouho, co nějaký muž polil svoji ženu kyselinou a způsobil jí trauma do konce života. Nesnažme se dělat, že jsou takoví všichni, nejsou.

Dá se nějakým spolehlivým způsobem určit, kdo z přicházejících lidí patří k ohroženým a prchajícím, a kdo k extremistům?

Stoprocentě se to určit nedá. Když se podíváte na výrazy obličejů přijíždějících, nevypadají vystresovaně, ale spokojeně. Lidé utíkající od alavitů v Sýrii jsou vážně ohroženi z druhé strany také občanskou válkou. Ale oddělit, kdo je ekonomický migrant a cestuje za příbuznými, člověka, kterému jde o život, to stoprocentně nejde. Údajů je málo a my nemáme ambasádu v Libyi, v Damašku máme jen skromné možnosti. Stoprocentně se to rozlišit nedá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Obdiv k americkým vojákům, denacifikace, prolomení Benešových dekretů. Mýty o Německu rozebíráme s tamní novinářkou

6:23 Obdiv k americkým vojákům, denacifikace, prolomení Benešových dekretů. Mýty o Německu rozebíráme s tamní novinářkou

ROZHOVOR Známá je hláška: Nechceme být indiány ve vašem posledním filmu, mistr Reagan. Navíc tehdejš…