Generál Šándor vyhodnocuje hrozbu britské královně a přidává varování před těmi, kteří prchají z Kosova

15.08.2015 8:56 | Zprávy

ROZHOVOR Islámský stát vede také psychologickou válku. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora se snaží vyvolat permanentní obavy a rozkolísat tak západní společnost. Jak jsou jeho hrozby reálné, se dozvíte v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Kromě jiného se také zamýšlí nad exodem lidí z Kosova, které, jak uvádí, neplní základní funkci demokratického státu.

Generál Šándor vyhodnocuje hrozbu britské královně a přidává varování před těmi, kteří prchají z Kosova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andor Šándor

Jak je podle vás reálná hrozba, kterou ohlásil Islámský stát na tento víkend na oslavy ukončení války v Tichomoří a na Dálném východě v Anglii, a dokonce přímé ohrožení bezpečnosti královny Alžběty? Co na to říkáte?

Z hlediska propagandistického můžeme od Islámského státu očekávat cokoliv. V souvislosti s tím je třeba také zmínit, že IS vyhlásil, že díky svým hackerům má přístup k 1 400 osobnostem veřejného, politického a vojenského života Velké Británie, a říká, tak jak máte vy nás na seznamu, tak máme zase my vás. Je to taková psychologická válka, zastrašovat se. Pokud jde o hrozbu královské rodině, tu a priori nelze podceňovat, neboť v roce 1978 se Irské republikánské armádě „podařil“ spáchat atentát na strýce prince Charlese lorda Mountbattena.

Na druhou stranu je třeba říci, že Britové se po ta desetiletí, kdy u nich vedla kampaň IRA, a také po hrozbě islámského terorismu, mnoho věcí naučili a v mnohém se zdokonalili. A jestli je někdo opravdu mistrem takových akcí, jako jsou veřejná shromáždění či olympiády za účasti královské rodiny, jsou to Britové, kteří tuto věc mají velmi dobře zmáknutou, a pravděpodobnost, že by se podařilo Islámskému státu něco udělat proti královské rodině, ale že by vůbec do toho šli, je téměř nulová, takže jistě to má nějakou zastrašovací roli. Dokonce i premiér vyzval Brity, aby se té slavnosti zúčastnili, aby se nebáli a přišli ji podpořit. To by nikdo z politiků Velké Británie neudělal, kdyby si byl vědom, že tu existuje větší nebezpečí nějakého útoku proti osobám, které se zúčastní té slávy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Advokátka Hustáková: Jaro 2026, konec války na Ukrajině. Minerální dohoda? Trumpova zástěrka

4:46 Advokátka Hustáková: Jaro 2026, konec války na Ukrajině. Minerální dohoda? Trumpova zástěrka

„První reálná možnost ukončení války na Ukrajině je jaro 2026. Letos určitě ne,“ sdělila Parlamentní…