Generál Šedivý rázně: To máme trpět, že nám tady uprchlíci budou páchat zvěrstva? Kaddáfí nás varoval, že Evropa zčerná. A nikdo nemluví o Romech

1.6.2015 9:54 dop.

ROZHOVOR Evropa zaspala, v Bruselu se vymýšlejí kvóty pro ženy v čele velkých firem, jak se má jmenovat pomazánkové máslo nebo jak má být ohnut banán, což jsou absolutně věci nepodstatné, ale o vlastní bezpečnost se Evropská unie nestará, protože to jednoduše v určité fázi nebylo dostatečně atraktivní, kritizuje bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky Jiří Šedivý, v současné době vyučující Vysoké školy CEVRO Institut.

Generál Šedivý rázně: To máme trpět, že nám tady uprchlíci budou páchat zvěrstva? Kaddáfí nás varoval, že Evropa zčerná. A nikdo nemluví o Romech
Foto: archiv
Popisek: Ing. Jiří Šedivý, armádní generál v záloze, bývalý náčelník Generálního štábu AČR, expert na bezpečnost a krizový management VŠ CEVRO Institut

„To je totální selhání těch, kteří v Evropské unii rozhodovali o migrační politice; a my máme dneska trpět tím, že nám sem utíkají jen Ukrajinci a ne islamisticky založení utečenci, kteří se chtějí přemístit do Evropy a tady budou pak chtít páchat nějaká zvěrstva? S tím já bych také nesouhlasil,“ řekl generál Šedivý v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, že je nejvyšší čas změnit migrační politiku Evropy.

Co říkáte na povinné kvóty imigrantů, které chce zavést Evropská unie? Česká republika, ale i další země se brání tomu, aby povinně pomohly jihoevropským zemím, kam se valí vlny uprchlíků z Afriky, a převzaly část tohoto obrovského problému.

Celková migrační politika Evropské unie je podle mého názoru absolutně nesprávná a špatně prováděná. Když se podíváme na povinné kvóty, nikdo se neptá na desetitisíce Ukrajinců, kteří jsou už dnes u nás v České republice, nebo Vietnamců, z nichž velká část byla vytlačena z východního Německa. Němci se jich zbavili před časem tím, že je vytlačili do tehdejšího Československa. Nikdo nemluví o tom, že Česká republika trpí přemisťováním a migrací nepřizpůsobivé romské menšiny, která nás tady také zaplavuje.

Třeba ze Slovenska...

Nejen ze Slovenska. Bývalý francouzský prezident Sarkozy naložil rumunské Romy a odvezl je zpátky do Rumunska. Kdybychom to udělali my, tak čelíme velké kritice. Nikdo nebere v úvahu, že my tady máme také své problémy a že se s nimi vypořádáváme sami a nikdo z Evropské unie nám v tom nepomáhá. Tohle je samozřejmě trochu jiný problém, ale vytvořila si ho Evropa sama, hlavně západní Evropa.

Myslíte zejména velkorysou sociální politikou?

Například. Přece není možné, aby dneska někdo řekl, že nevěděl, co se děje. Když tady byl v roce 2010 libyjský vůdce Kaddáfí, prohlásil, že pokud ho nebude Evropa platit, nevím, kolik tehdy chtěl miliard dolarů nebo euro, aby bránil těm potenciálním vlnám z Afriky do Evropy, tak Evropa zčerná, protože bude zaplavená africkými uprchlíky. My jsme provedli některé kroky, které znamenaly odstranění režimu Muammara Kaddáfího; posloucháme, co nám říkají zpravodajské služby z Egypta, ale i Libyjci, kteří tam dneska jsou po Kaddáfího režimu, všichni říkají, dávejte pozor, dojde k masové vlně migrace do Evropy, ale Evropa neudělala vůbec nic a pak se diví, že se objeví tisíce a tisíce utečenců, kteří jsou pašováni do Evropy. V západní Evropě si vytvořili podhoubí, že tam většina uprchlíků utíká, protože tam mají vazby. Stejně jako Ukrajinci utíkají do České republiky, protože tady mají vazby, tak Afričani utíkají do Francie, Británie, Německa, protože tam mají své konexe, své příbuzné a známé. Jsou to státy, jejichž jazyk často ovládají, je to tedy přirozené. A druhý problém, který je mnohem závažnější, je, že to jsou lidé, kteří jsou úplně jiné kultury, než jsou Evropané. A jestli je pravda, co říkají zpravodajské služby, že se natahují do Evropy radikální islamisté, tak jakákoli taková kvóta znamená, že si vytvoříme bezpečnostní riziko, a tomu se přece musí bránit každý, kdo má zdravý rozum. Jednoduše Evropa zaspala, v Bruselu se vymýšlejí kvóty pro ženy v čele velkých firem, Evropský parlament se zabývá tím, jak se má jmenovat pomazánkové máslo a jak má být ohnut banán, což jsou absolutně věci nepodstatné, rozhodnutím Evropské unie o biopalivech a povinných přísadách do pohonných hmot jsme zlikvidovali téměř celé zemědělství rozvojových zemí, ale o vlastní.

O bezpečnost se Evropská unie nestará, protože to jednoduše v určité fázi nebylo dostatečně atraktivní. To je totální selhání Evropy a těch, kteří v Bruselu rozhodovali o Evropské unii a migrační politice; a my máme dneska trpět tím, že nám sem utíkají jen Ukrajinci a ne islamisticky založení utečenci, kteří se chtějí přemístit do Evropy a tady budou pak chtít páchat nějaká zvěrstva? S tím já bych také nesouhlasil.

Považujete opatření, jako je například potápění plavidel pašeráků, která používají pro přepravu utečenců přes moře, jak uvažuje Evropa, za účinné? Může to snížit nájezdy ze severní Afriky?

Samozřejmě, pokud se zlikvidují prostředky, kterými se utečenci do Evropy dostávají, je to logické. Ale předpokládám, že nějaký chorý mozek nemínil, že tam v té chvíli ti utečenci budou. Tak to snad není myšleno.

To ne. Mluvilo se samozřejmě o plavidlech bez lidí

Je potřeba udělat takové kroky, aby se utečenci vůbec nedostali na ta plavidla. Budeme muset provést některá opatření na pobřeží severní Afriky. Evropa by hlavně měla skoncovat s takovou migrační politikou, podle níž každý, kdo vstoupí na evropskou půdu, musí být přijat Evropskou unií. Musí jednoduše platit, že ten, kdo nemá důvod, je jen ekonomickým utečencem a musí se vrátit zpátky. Upřímně řečeno, kolonialismus skončil v padesátých a šedesátých letech, to už je víc než jedna generace, a to už si tam mohli pořádek také udělat. Kdo zvedne kvalitu států, z nichž lidé utíkají, protože se jim tam nelíbí, a jdou do Evropy, kde si myslí, že budou dostávat nějaké benefity jen proto, že jsou utečenci z Afriky? Kdo pozvedne úroveň těch afrických států, aby se tam také dalo dobře žít, když utečou všichni, kteří utéci mohou? Evropané mají vypěstovaný jeden kulturní rys, a to že bojují za svoji vlast a cítí nějaký vztah ke své vlasti. Ukrajinci teď bojují za svoji vlast, tak tomu vždycky v Evropě bylo. A z Afriky utíkají tisíce a tisíce mladých mužů, kteří mohou bojovat za území, které jim tam zabírá Islámský stát nebo Boko Haram. Kdo mu v tom zabrání, když všichni, kdo jsou schopni bojovat, utečou? Měli bychom začít vycházet z toho, že evropská migrační politika je mylně chápána a v současné době je dávno přežitá.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tlačit na lidi, ať energeticky spoří? Paní si nevšimla toho zdražování?!“ Komentátor ve varu z výzvy Nerudové

16:22 „Tlačit na lidi, ať energeticky spoří? Paní si nevšimla toho zdražování?!“ Komentátor ve varu z výzvy Nerudové

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Hašek všechny peníze vydělané v Rusku vrátil? Tak se ptá komentátor…