Generál se neudržel: Ten mladíček Petříček by měl velmi vážit, do čeho se pouští a koho zastupuje. Kvůli jeho výrokům se nám může něco stát!

02.02.2019 8:02

ROZHOVOR „Nezbývá, než zabalit svých pět švestek a jít odtamtud,“ hodnotí situaci v Afghánistánu generál Hynek Blaško. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz kritizuje výroky ministra zahraničí Tomáše Petříčka na Ukrajině a tvrdí, že dění v této zemi je výsledkem politiky Evropské unie. Upozorňuje také na citát „Železné Lady“ Margareth Thacherové z její knihy Umění vládnout, který zní: „Sjednocená Evropa je klasickým utopickým projektem, pomníkem marnivosti intelektuálů, programem, jehož nevyhnutelným údělem je krach.“

Generál se neudržel: Ten mladíček Petříček by měl velmi vážit, do čeho se pouští a koho zastupuje. Kvůli jeho výrokům se nám může něco stát!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání sněmovny. Před schválením programu se rozhořela debata o nesourodém postupu vlády při přijmutí paktu o migrantech v OSN
reklama

Dramatická situace panuje ve Venezuele, která je na tom ekonomicky špatně. Lídr opozice, jenž je předsedou parlamentu, se prohlásil prezidentem, ačkoliv země prezidenta má. Hrozí ve Venezuele nějaký větší konflikt i s mezinárodním dopadem? 

Nemyslím si, že by to přerostlo někam dál. Problém je v tom, že v zemích, které jsou v takovém stavu jako Venezuela, to chytají do rukou ti, kteří jsou ti „správní“. Ti, kteří to vrhají do ještě větší zkázy, než v jaké se to momentálně nalézá. 
 
Co si myslíte o smlouvě o partnerství, kterou podepsaly Francie a Německo v Cáchách? Máme se mít na pozoru?
 
Jde o to, co tím kdo sleduje? Jestli chtějí tímto dvoustátím uzurpovat hegemonii v Evropě, o což se oba vehementně snaží, jak Macron, tak Merkelová... Pokud by to bylo jen v oblasti hospodářství, tak dejme tomu. Ale pokud si myslí, že to bude zárodek nějaké nové Evropy, tak potěš nás pánbůh.
 
 
Na plné obrátky běží kauza Huawei. Co si o ní myslíte?
 
V čí prospěch se to událo nebo děje? Kdo z toho bude profitovat?
 
Nejspíše konkurenti firmy Huawei...
 
Samozřejmě. Ale že to přišlo zrovna teď, kdy měla být jakási zakázka. Člověk pak za tím hledá něco jiného, než tam třeba je. Že nás sledují s pomocí chytrých mobilních telefonů, protože do nich nacpou kdo ví co...
 
Je otázkou, kdo všechno nás sleduje?
 

Anketa

Schvalujete práci ministra zahraničí Tomáše Petříčka?

6%
94%
hlasovalo: 16987 lidí
Sleduje nás každý, kdo na tom má zájem. Není problém odposlouchávat telefony. Takže nevím, jestli strkají něco do serverů, nebo kam. Jestli to je důsledek obchodní války mezi USA a Čínou – těžko soudit. Velká potíž je ale v tom, že jestliže někdo tvrdí, že je to bezpečnostní problém, tak by měl uvést, v čem ten bezpečnostní problém spočívá. Nikdo ale nevysvětlil, v čem konkrétně to nebezpečí spočívá. Pak je to takové nějaké podivné.
 
Ministr zahraničí Tomáš Petříček navštívil Ukrajinu, kde se vyjadřoval velmi proukrajinsky, tvrdě odsoudil ruskou agresi. Co jste říkal na jeho výstupy a jak vidíte situaci na Ukrajině?
 
Situace na Ukrajině je výsledek politiky Evropské unie. A co říká tento pán – měl by se hluboce zamyslet a radši nestrkat nos někam, kde by mu mohli v uvozovkách nabančit. On se dnes nebojí, protože si myslí, že se mu nemůže nic stát. Ale prostřednictvím jeho výroků se může stát něco nám. A to se mi moc nelíbí. Drtivá většina lidí, se kterými mluvím, s jeho výroky nesouhlasí. Já také ne. Měl by tento mladíček velmi vážit, do čeho se pouští a koho zastupuje. Vidím to jako problém a do budoucna to problém bude.
 
 
Z Afgánistánu nyní probleskují zprávy, že Američané jsou blízko dohodě s Tálibánem a chystají se odtamtud odejít. Oficiálně to sice ještě potvrzené není, ale co na to říkáte?
 
Když si vezmeme, jak dlouho jsou tam a jaký je výsledek jejich pobytu, tak jim nezbývá než nějakým způsobem odtamtud vycouvat. Samozřejmě je budeme muset následovat. Pochybuji, že by tam český kontingent zůstal v prostředí, které se tam vytvoří. A to bude zajímavé pro nás pro všechny.
 

Fotogalerie: - Sněmovna o kumulaci platů

Zasedání sněmovny. Na programu mimo jiného i druhé...
Zasedání sněmovny. Na programu mimo jiného i druhé...
Zasedání sněmovny. Na programu mimo jiného i druhé...
Zasedání sněmovny. Na programu mimo jiného i druhé...
Zasedání sněmovny. Na programu mimo jiného i druhé...
Zasedání sněmovny. Na programu mimo jiného i druhé...
 
Z vojenského hlediska je to asi jasné, teď jde o to, jak to politicky zdůvodnit... Nicméně kdyby Američané skutečně odešli, viděl byste to jako pozitivní krok?
 
Určitě bych to jako pozitivní krok viděl. Byly určité postupné kroky k tomu, aby ten pobyt tam skončil. Začalo se provinčními rekonstrukčními týmy, pak se řeklo afghánská armáda bude mít tolik a tolik set tisíc vojáků – toho bylo dosaženo. A pak že jim pomůžeme, co se týče výcviku od velitelů čet až po velitele brigád, divizí, a tím se celá záležitost uzavře. Dovolím si tvrdit, že tohle je splněno. Další důvod tam být už vlastně není.
 
Vzpomínám, jak jeden z představitelů toho velitelství řekl: No nevím pánové, jak chceme za deset let přeskočit sedm století. Tím bylo řečeno naprosto vše. Nezbývá, než zabalit svých pět švestek a jít odtamtud. Ale to nikdo tady nechce slyšet a na to reagovat, protože blábolí, že v Afghánistánu se bojuje za republiku. Ne ne ne. Úkol výcviku jsme tam splnili, a co tam dál?
 
Jak vidíte dění kolem brexitu?
 
Dostal se mi do ruky obrázek s citátem Železné Lady (Margareth Thacherové, pozn. autora). Praví se v něm, že sjednocená Evropa je klasickým utopickým projektem, pomníkem marnivosti intelektuálů, programem, jehož nevyhnutelným údělem je krach... Budou mě určitě napadat s tím, že jde o hoax, a že to nikdy neřekla. Je to z její knížky Umění vládnout, která byla vydaná v roce 2002.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vládo, neskákat, jak píská mediokracie! Soros, Gates… Ekonom Ševčík se rozjel

19:50 Vládo, neskákat, jak píská mediokracie! Soros, Gates… Ekonom Ševčík se rozjel

ROZHOVOR „Peníze nelze tisknout do nekonečna. Po určitém čase může dojít ke zhroucení celého ekonomi…