Hajzl, choval se jako svině? Kubera nemluví o Miloši Zemanovi, to ne. Ale znovu vás překvapí, třeba pokud jde o Němce. Na prezidenta dojde, ale vcelku hezky

28. 6. 2017 4:41

ROZHOVOR „Pokud ukradnete v obchodě koblihu nebo na úřadu sto tisíc z kasy, tak jste hajzl, když to budou tři miliardy, nic se u nás nestane. Jen málokdo si totiž dovede takovou sumu představit,“ glosuje místopředseda senátu Jaroslav Kubera (ODS) některé kauzy ohledně korunových dluhopisů, jež se v minulých dnech u nás řešily. Zajímavé názory pak zastává i na další aktuální témata. „Myslím si stejně jako prezident Zeman, že vláda sice teď odmítá uprchlické kvóty, ale to bude trvat tak do voleb, pak stejně vůči Bruselu kapituluje,“ ještě dodává.

Hajzl, choval se jako svině? Kubera nemluví o Miloši Zemanovi, to ne. Ale znovu vás překvapí, třeba pokud jde o Němce. Na prezidenta dojde, ale vcelku hezky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Prezident Miloš Zeman opět přitvrzuje; chování premiéra Sobotky vůči Andreji Babišovi označil za chování „svině“ a premiéra samotného označil za osobu „s charismatem láhve od okurek“. Má Zeman věcně pravdu? A je pro hlavu státu přípustné používat takové výrazy? Jaký dojem z výkonů prezidenta v poslední době máte a myslíte si, že bude schopen přijít s energickým a zajímavým finišem volební kampaně, který mu zaručí Hrad na dalších pět let?

Je si třeba uvědomit, že do řádné prezidentské kampaně je ještě dost času, a to Miloš Zeman, který je chytrý jako „opice“, dobře ví. A on samozřejmě potom svoji rétoriku zjemní. Navíc větší části jeho příznivců to nic neříká, stejně jako voličům Babiše, když se mu vytýká jeho aféra s korunovými dluhopisy. Protože tomu téměř nikdo nerozumí. Prezident tedy určitě ubere postupem času na tvrdosti a mezitím do toho bude vkládat rozumnější prohlášení, která se lidem zalíbí. Například, jak nyní prohlásil, že vláda sice teď odmítá uprchlíky, ale že to bude trvat tak do voleb a pak stejně kapituluje vůči Bruselu. No, a to si já myslím také. 

Anketa

Podporujete Kocábovu petici Několik vět 2017?

2%
98%
hlasovalo: 22061 lidí

Zatím se nijak neprofilují ani jeho konkurenti kromě toho, že komentují jen určitým způsobem Zemanovy výroky, což je cesta do pekel. Na druhé straně je celkem chápu, protože v dnešní době dělat výlučně pozitivní kampaň je velmi těžké. Lidé na to už moc neslyší a podobně to funguje už v celém světě. Málokdo má čas číst volební programy, takže kampaň se vede podobnými hesly, jako – choval se jako svině a podobně. Mně se to nelíbí, ale to je bohužel dnešní trend.   

Navzdory slovům politologů, že vítězem vládní krize je Sobotka, pokračuje propad ČSSD a v čele posiluje svoji pozici hnutí Andreje Babiše. Neumějí čeští voliči ocenit Sobotkův „boj za demokracii“ během vládní krize, jak naznačují někteří analytici typu Peheho či Mitrofanova? A pokud jde o ČSSD, bude k něčemu výměna Bohuslava Sobotky za mediálně zkušenějšího Lubomíra Zaorálka?

Oni  to mají pánové „složitější“. Teď v ČSSD nevládne už triumvirát, ale kvarteto. Přidal se k nim Štěch tím neuvěřitelným způsobem, že urazil všechny živnostníky. A když Zaorálek prohlásil, že už tak mluvit nebude, tak ještě pan předseda senátu přidal, že bychom měli ty drobné podnikatele udávat. Oni se tam prostě nejsou schopni na ničem domluvit. Musejí si uvědomit, že lidé je neberou jako Babiše, který jeden den řekne, že to je bílé, a druhý, že to je vlastně černé a nikomu to nevadí. Lidé jsou všímaví a socialistům u nich takové lítání ode zdi ke zdi neprojde. Kdyby se třeba Václav Klaus opíjel stejným způsobem jako Miloš Zeman, má z toho daleko větší průšvih a za dva dny by ve své funkci skončil. Tak to prostě někdy v životě funguje.    

Také ty sliby socialistů jsou legrační, jako že například začnou řešit některé dopravní problémy, až se postaví rychlodráha do Drážďan, ale toho se už nikdo ze současných politiků asi nedožije, protože nejsme schopni vybudovat ani přímou dráhu na Havlovo letiště v Praze. Na druhou stranu chápu, že lidem se zřejmě musí dávat podobné jednoduché sliby, protože oni opravdu nemají čas sledovat politiku a televizní pořady s různými analytiky a politology, jako je třeba Moravcova debata, která je čím dál tím víc větším utrpením. V souvislosti s tím mne teď napadlo, že bych mohl Štěchovi doporučit, ať navrhne všechny politology zařadit do výroby. Na úředníky, kterých je všude plno, si před volbami netroufne, tak se navezl do živnostníků a politologové by pro něj mohli být třeba celkem dobrý nápad...
Chtěl bych ale ještě říct, že ty předvolební průzkumy nejde brát zcela vážně, jelikož se může leccos udát. Nedej bože, kdyby se třeba u nás stál nějaký teroristický útok.

Svými výsledky neoslňuje ani pravice. Značné problémy podle průzkumů mají spojení lidovci a Starostové, kterým může činit problém překonat desítiprocentní hranici pro vstup do sněmovny. Byla by to pro českou politiku ztráta, kdyby lidovci opustili sněmovnu? Valně na tom není ani TOP 09. Co dělá Kalouskova strana špatně podle vašeho názoru? A domníváte se, že vaše ODS dosáhne alespoň dvojciferného výsledku? Podle zakladatele občanských demokratů Václava  Klause jste prý měli daleko lépe využit vládní krize...

Začnu od konce. Václav Klaus mívá často pravdu, například s podpisem Lisabonské smlouvy, se vstupem do Evropské unie a podobně. S tím využitím vládní krize, je to ale pravda jen částečně. Nevím, jestli by bylo rozumné tvrdě bojovat zejména proti sociální demokracii. Protože nás vůbec netěší, že ČSSD tak padá, byť je naším letitým soupeřem. Oni totiž mají svůj základní program jasný a čitelný, a tak to má v politice být, a dá se pak proti němu logicky argumentovat, ale u Andreje Babiše, který stále tvrdí něco jiného, řídí se náladami voličů,  je to hodně složité.  
Případný pád lidovců při přepočtu hlasů by mohl znovu nahrát Andreji Babišovi. A co si budeme říkat, sice teď každý tvrdí, že s ním do koalice nepůjde, avšak jakmile někomu nabídne post vicepremiéra, všechno se změní, taková nabídka se neodmítá. No a že jsou lidovci kam vítr, tam plášť, to přece všichni vědí, že půjdou téměř s každým, jsou tím však čitelní. Oni dost zariskovali, což se v politice někdy vyplatí, jenže jak dostanou 10,1 procenta hlasů, tak budou hrdinové, ale když obdrží jen 9,9 procenta, bude to propadák a celé vedení KDU-ČSL i STAN bude muset odstoupit.  
V TOP 09 se nechali někteří staří harcovníci otrávit teplickým kandidátem Ferim, který bude kandidovat  v Praze. Ale ohledně kandidátek je rozruch i v ANO a snad největší v ČSSD, kde se o místa ještě stále přou. V mnoha stranách si neuvědomili, že musím dávat na kandidátky především lidi, kteří jsou volitelní pro veřejnost. Takovým klasickým příkladem jsou lékaři, takže dnes to v senátu vypadá jako v Ordinaci v Růžové zahradě. Pro nás starší to ale „není špatné“, máme jich tam všechny kategorie a může si pak lehce vybrat i některého specialistu...

Vede Andrej Babiš dobrou předvolební kampaň? Sepsal knihu o své vizi Česka, objíždí s ní republiku, lidé chodí na jeho akce. Preference má stabilně vysoké. Kdo může za to, že voliči nechtějí reflektovat Babišovy kauzy? Má pravdu Babišův poradce Ungerman, když říká, že Babiše podporují zejména lidé středního a staršího věku? „Tito lidé už v životě leccos viděli a zažili a pamatují si i na sliby, které dosud sloužící politici dávali. Proto si myslím, že je jim sympatičtější člověk jejich generace, člověk, který se vypracoval samostatně a především pracoval,“ uvádí doslova. Řítí se tak Babiš za volebním triumfem?

Zřejmě ano, svou jednoduchou a dobře promyšlenou volební kampaní se šikovnými poradci a různými dlouhodobými vizemi, jak to třeba zkoušela i TOP 09. Sliby ve stylu Tony Blaira, který se zavázal modernizovat ponorkové loďstvo ve Velké Británii do 50 let, se dá na chvíli uspět. To já mohu slibovat v Teplicích, že tam vybuduji do konce století metro. Samozřejmě že podobné sliby moc dlouho přízeň voličů neudrží, ale Babiš s nimi může vyhrát nynější volby. Jak to pak dál dopadne, je zatím záhadou. Mohou se všichni proti němu spojit, ale i naopak, může lehce najít partnera, jelikož ten pak bude tvrdit, že zabránil hnutí ANO spojení s komunisty, což je celkem dobrou výmluva.  
Ty jeho kauzy mu moc neublíží, jelikož, jak jsem už řekl, nikdo jim moc nerozumí. Pokud ukradnete v obchodě koblihu nebo na úřadu sto tisíc z kasy, tak jste hajzl. Když to budou tři miliardy, tak se u nás nic nestane, jen málokdo si totiž dovede takovou částku představit. 

Francouzský prezident Macron do toho řádně šlápl. Vadí mu, že některé státy si myslí, že Evropa je supermarket, ze kterého si lze jen brát. Narážel tím na to, že například Česko odmítá kvóty na uprchlíky. Pokud EU nebude vynucovat svá pravidla, bude se podle něj sama oslabovat. Zrazujeme tedy my, Poláci, Maďaři či Slováci evropskou jednotu, když jsme se při vstupu zavázali dodržovat pravidla, dostali jsme dotace a teď se „cukáme“? Anebo jsme vstupovali do jiné EU, než je dnes, a odmítnutí migrantů je otázkou našeho přežití a naší bezpečnosti?

Je pravda, že v roce 1991 jsem psal články do novin, jak se už těšíme do Evropy, ale v referendu jsem už byl proti stejně jako vůči Lisabonské smlouvě. To už jsem věděl, o co kráčí. Evropská unie dnes skutečně má peníze, může rozdávat i zastavovat dotace a vytvářet tlak. Jenže Německo si tu složitou situaci zavinilo samo, díky gestu s pozváním Merkelové a teď chce, ať za ně taháme kaštany z ohně. Ono to je pěkné pustit menší počet cizinců do země, ať vám zpestří společnost. Teď však panuje v určité části Evropy poněkud jiná situace. Přirovnal bych to k počasí – po mírném jarním dešti úroda roste, po krupobití hyne. A na Západě jsou už ve fázi po tom krupobití, ale nikoli kvůli migrační krizi, ale skrze to, že se jim tam začala radikalizovat druhá, třetí generace islámských uprchlíků. Navíc v té korektnosti zašli už na hranici zdravého rozumu, kdo totiž nezastává názor většinové společnosti, tak toho už dokonce vyhazují z práce. Ještě že migranti k nám nechtějí kvůli nízké sociální podpoře u nás, ale Merkelová nám ji chce prý vyrovnat jako v bohaté Evropě, na což zas doplatí ten obyčejný človíček, který to všechno zaplatí. 
A je také pravda, že v minulých letech, kdy jsme do Evropské unie vstupovali, nechrlila jedno omezující opatření za druhým.  

Jak se v současné době díváte na přijetí eura? Premiér Sobotka se o tom začal opatrně zmiňovat, Andrej Babiš, který tím znovu kopíruje názor veřejnosti, s tím zásadně nesouhlasí...   

Přijmout euro by bylo v pořádku, pokud by se Řecko, Itálie a Španělsko chovaly v minulosti odpovědně a nevytvořily ohromné dluhy, které musejí všechny členské státy, jež jsou nyní v měnové unii, asanovat. Za této situace přijímat euro by bylo bláznovstvím, i Němci prý mají stále schované marky v trezorech.   
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Štěpán

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek? Jako sňatkový podvodník, udeřil Václav Klaus mladší. Aktuální vyjádření, která vzbudí rozruch

21:41 Kalousek? Jako sňatkový podvodník, udeřil Václav Klaus mladší. Aktuální vyjádření, která vzbudí rozruch

ROZHOVOR „Vláda přijímá evropské, nesmyslné zákony, buzeruje směnárníky s vracením peněz. Čili tato …