Havel není lék na sajrajt, ale jeho součást. Bohumil Doležal hovoří o bohovi, kterého očichávají psi

17.12.2014 4:47 | Zprávy

TŘI ROKY BEZ VÁCLAVA HAVLA Na Václava Havla jako dramatika i státníka vzpomíná disident a signatář Charty 77 Bohumil Doležal s velkým respektem a uznáním. Ale současně mluví i o chybách, kterých se první český prezident v politice dopustil.

Havel není lék na sajrajt, ale jeho součást. Bohumil Doležal hovoří o bohovi, kterého očichávají psi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace ke Dni lidských práv a proti zahraniční politice prezidenta Miloše Zemana na náměstí Jiřího z Poděbrad

„U nás vznikl – a dnes se v některých kruzích ještě posiluje - kult Václava Havla, přesvědčení, že Václav Havel je univerzální všelék na ten sajrajt, ve kterém teď žijeme. To není pravda. On dělal věci, na které se dá navázat, ale dělal i věci, kterými k tomu sajrajtu nechtě přispěl,“ prohlásil politický komentátor a publicista v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Vzpomínáte, při jaké příležitosti jste poznal Václava Havla?

Poznal jsem Václava Havla při práci na časopisu Tvář na podzim nebo v zimě roku 1964, nepamatuji si to už přesně, ale bylo to na konci roku. Tvář byl časopis, který představoval jakousi opozici k literatuře toho druhu, pro jejíž šíření a prosazování byl zřízen Svaz spisovatelů . A Havel byl pro nás ostatní ve Tváři hrozně důležitý, protože jsme se s ním jednak názorově úplně shodli, ale také proto, že už byl tenkrát velmi významný autor, toho ti spisovatelští papaláši nemohli přehlížet, kdežto nějaký Doležal nebo Mandler nebyli pro ně z mocenského hlediska vůbec zajímaví.S

TÉMA: Tři roky bez Václava Havla

Čím si podle Vás vysloužil už v 60. letech renomé významného autora?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co Fiala důchodcům sebral, to jim vláda zatím nevrátila, připomíná Konečná

19:45 Co Fiala důchodcům sebral, to jim vláda zatím nevrátila, připomíná Konečná

„Mnoho povyku pro nic,“ komentuje „křik“ kolem koncesionářských poplatků europoslankyně Kateřina Kon…