Historik Kelin odhaduje, jaký osud čeká Rusko a Evropu. Brzy prý dojde k těmto změnám

14.08.2015 16:31 | Zprávy

ROZHOVOR Režim Vladimira Putina, nápadně podobný italskému fašistickému uspořádání státu, není schopen zastavit všeobecnou korupci a ekonomickou stagnaci. Obávám se, že poměrně brzy dojde ke katarzi. A ta bývá v Rusku tradičně krvavá. To je pohled historika a zástupce ruské menšiny ve vládní radě pro národnostní menšiny Alexeje Kelina. Také se podrobně vyjadřuje k některým Rusům žijícím v Česku.

Historik Kelin odhaduje, jaký osud čeká Rusko a Evropu. Brzy prý dojde k těmto změnám
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Nemyslíte si, že režim Vladimira Putina přitahuje šrouby směrem k totalitě?

Tento režim ani nemá jinou možnost. Je to jediná varianta, jak se co nejdéle udržet u moci a neskončit před tribunálem. Bohužel ale tento režim, nápadně podobný italskému fašistickému uspořádání státu, není schopen zastavit všeobecnou korupci a ekonomickou stagnaci, která plyne právě ze systému vertikály moci. Tím je zcela paralyzován tvůrčí potenciál většiny schopných, iniciativních a pracovitých lidí, kteří pak ve velkém opouštějí zemi. (Za poslední roky z Ruska emigrovalo více lidí než za období občanské války.) Tento stav bylo možné udržet při velkorysém exportu ropy a plynu za vysoké ceny. To je ale minulostí, a tak napětí v kruzích, které ovládají velký kapitál a silové struktury, stoupá. Právem se obávají jak svých osobních finančních ztrát, tak možné exploze nespokojenosti z poklesu životní úrovně. Pro tento stav se objevil nový pojem „válka kremelských věží“.

Rusko zakázalo přístup na své území některým politikům z Evropy. Z Čechů třeba Karlu Schwarzenbergovi a Jaromíru Štětinovi. Jak bychom na to měli reagovat, když už nějak?

Naštěstí to není moje starost a vidím to spíš jako problém pro Rusko. Prohloubení izolace mu příliš neprospívá. A decentně vycouvat ze současné situace, aniž ztratí tvář před většinou nepříliš přemýšlivých voličů, je pro Vladimira Putina velice obtížný úkol.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Advokátka Hustáková: Jaro 2026, konec války na Ukrajině. Minerální dohoda? Trumpova zástěrka

4:46 Advokátka Hustáková: Jaro 2026, konec války na Ukrajině. Minerální dohoda? Trumpova zástěrka

„První reálná možnost ukončení války na Ukrajině je jaro 2026. Letos určitě ne,“ sdělila Parlamentní…