Hovádka z ciziny... Slavný režisér rozzlobeně o „sportovcích z Nizozemska“ a také o demonstrantech v Česku

03.05.2018 14:02

ROZHOVOR „Občané mají plné právo říci svůj názor a třeba i na ulicích. Ale v demokratické společnosti, kde proběhly regulérní parlamentní volby, by hlas z ulice neměl NIKDY hlas voleb přehlušit,“ říká známý režisér Jiří Adamec. Pro ParlamentníListy.cz se vyjádřil například k brutálnímu útoku na číšníka v Praze a řekl i svůj názor na raketový úder na Sýrii ze strany Ameriky a spojenců.

Hovádka z ciziny... Slavný režisér rozzlobeně o „sportovcích z Nizozemska“ a také o demonstrantech v Česku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí proběhla demonstrace proti premiérovi v demisi Babišovi i hlavě státu Zemanovi. Míting zakončila zpěvem státní hymny Dagmar Pecková

Vyjednávání o vládě se táhne už poměrně dlouho. Co na to říkáte?

Nijak mě to neuráží… ani neudivuje... Jsou vyspělé evropské demokracie, kde se na novou vládu s důvěrou parlamentu čekalo o mnoho déle. Občané České republiky takto rozdali politické karty a vznikla tak nejednoduchá situace, proto to trvá tak dlouho.

Anketa

Obáváte se vypuknutí světové války?

86%
hlasovalo: 6532 lidí

Jak to nakonec podle vás dopadne? Dohodne se ANO a ČSSD?

Věřím, že to dopadne dobře. Přál bych si, abychom už konečně byli na konci téhle občas nedůstojné vládní taškařice. Od samého začátku je přece jasné, že existují strany – a některé z nich, bohužel, sice s odřenýma ušima, ale prolezly do Sněmovny – které jasně deklarují, že s vítězem voleb oni na vládní úrovni kamarádit nebudou. A zároveň budou hodně nahlas křičet, že s těmi druhými vítěz voleb do koalice nesmí, to že by byl celoevropský nonsens a konec demokracie v Čechách. A k tomu, že nové volby být také nesmí a že by nic nevyřešily!!! Opravdu komická, skoro jakoby patová situace. Ale jak vidno, řešení existuje...

Jedním z požadavků ČSSD je, aby stíhaný premiér v případě prvoinstančního odsouzení odstoupil. Je to oprávněný požadavek?

Nechápu, jak může někdo myslet vážně požadavek, kdy chce dát do ruky jednoho soudce právo rozhodnout o pádu vlády ve svobodné zemi!!! Nevím, jestli si všichni uvědomujeme, kolik stíhaných politiků už v Evropě, natož ve světě, stálo v čele vlád nebo parlamentů, nebo byli prezidenty svých zemí. Stíhaný člověk není člověk odsouzený!!! A pokud jsme demokratická společnost, pak je naší povinností respektovat presumpci neviny. A pokud už ani tohle pro nás není svaté, kde jsou potom naše tak halasně vyhlašované demokratické principy? Prvoinstančně odsouzený kterýkoliv občan se může bránit. A to právo nelze vzít ani politikovi, protože to je také na prvním místě OBČAN, a to až do chvíle, kdy se verdikt soudu stane definitivním, pravomocným. A mezi prvním verdiktem soudu a jeho pravomocným rozsudkem existuje dlouhá cesta. Na ní leží například i utrpení evropské komisařky paní Jourové.

A je podle vás problém, aby byl premiérem trestně stíhaný politik?

Myslím, že v předcházející odpovědi jsem se k tomu už vyjádřil dost. Pro mě je jako aktivní politik nepřijatelný pouze soudem pravomocně odsouzený člověk-politik!!! Pak už do vlády takový politik nepatří. I když to ještě vůbec nemusí znamenat, že se nakonec neočistí a na své pozice se nevrátí. Opět viz paní Jourová…

Pokud se nakonec dohoda podaří, čeká nás vláda ANO a ČSSD, s podporou komunistů. Líbí se vám taková vláda? A co říct na to, že by téměř po třiceti letech byli zase „u moci“ komunisté?

Vůbec není podstatné, jestli se mi taková vláda líbí, nebo ne. Tak dopadly volby, tak rozhodli občané. A pokud se mnohé jiné strany, takzvané demokratické, které mohly s Andrejem Babišem vládnout, svého slibu občanům vzdaly, pak je jen logické, že je situace taková, jaká je. Přece i malým dětem je jasné, že ANO nemá jinou možnost. Že Andreje Babiše k tomuto řešení dotlačili slepí političtí souputníci. Mají, co chtěli. Ale upozorňuji, že komunisté vládnout nebudou, oni jen státotvorně umožní vznik legální vlády s důvěrou a dostojí tím mnoha předvolebním slibům, které dali svým voličům. Připadne mi to daleko moudřejší než směšně omílané: se soudně stíhaným Babišem nikdy.

Pokud nakonec opravdu vznikne vláda za podpory KSČM a premiérem bude Andrej Babiš, je pravděpodobné, že se budou opět konat demonstrace. Ostatně, v mnohých městech se v posledních týdnech konají poměrně pravidelně a aktéři často tvrdí, že rozhodně neustoupí a budou se scházet dál. Znamená to, že se situace ve společnosti, která se nejvíc vyostřila v období kolem prezidentských voleb, jen tak neuklidní?

Občané mají plné právo říci svůj názor a třeba i na ulicích. To jim nikdo nemůže upřít. Ale v demokratické společnosti, kde proběhly regulérní parlamentní volby, by hlas z ulice neměl NIKDY hlas voleb přehlušit. Pokud se tak stane, jako například na Slovensku, rozhodně to za správné a DEMOKRATICKÉ nepovažuji.

A je pravda, že z demonstrací se pomalu stává s jistou nadsázkou jakýsi „národní sport“? Jak říká například poslankyně za ODS Zuzana Majerová Zahradníková?

To nevím, slyšel jsem to o Francouzích, že je demonstrace strašně baví. U nás to, myslím, tak žhavé není. Ale je spíš třeba se zeptat: „Komu to slouží?“

Prezident Zeman je na začátku svého druhého vládnoucího období. Jak zatím jeho práci hodnotíte, například i z pohledu jeho úlohy ohledně vyjednávání o nové vládě?

Pan prezident Miloš Zeman se chová tak, jak mu to dovoluje nebo možná spíš nezakazuje Ústava České republiky. Pokud vím, nedělá nic nad její rámec, byť se jeho rozhodnutí jisté části spoluobčanů pranic nelíbí. On je prezident, nikoliv já…

Právě prezident Zeman byl jedním z těch, kteří neschválili raketový útok na Sýrii ze strany USA a spojenců. Co na úder ze strany Ameriky, Británie a Francie říkáte vy?

Musím se přiznat, že i já jsem zastáncem pouze legitimně realizovaných vojenských akcí. Bez mandátu Rady bezpečnosti OSN by se tyhle strašné věci dít za žádnou cenu neměly. Pokud si zvykneme na to, že kdokoliv může bombardovat kohokoliv jen za podezření nebo neschopnost „najít pro věc jiné vysvětlení“… Myslím, že svět by se pak nacházel na pokraji nelehkých časů. Ne, ani já na základě informací, dostupných běžnému občanovi, s takovým vojenským angažmá souhlasit nemohu.

A co si myslíte o tom, co se opravdu stalo ve městě Dúma? A jak vidíte současnou situaci v Sýrii?

Logické se mi zdá tvrzení, že to udělaly ustupující, poražené vojenské síly…Aby tohle dělal syrský prezident na území, které se mu podařilo po dlouhém čase vojensky dobýt, mi přijde padlé na hlavu. Ale kde je pravda – Bůh ví. A jak to tam dopadne? Nevím. Ať si o tom ale hlavně rozhodnou sami Syřané. A ať už, proboha, neválčí...

Když se vrátíme k prezidentu Zemanovi, velkou diskuzi vyvolala jeho účast na sjezdu KSČM. Co na tento krok prezidenta říkáte a mají pravdu ti, kteří mu vyčítají, že nedal přednost účasti na mši za kardinála Berana, jehož ostatky se vrátily do vlasti?

Ani já s některými kroky pana prezidenta Miloše Zemana nesouhlasím. Ale nemohu mu upřít právo konat, jak uzná za vhodné. Není to chlapec v pionýrském věku, je to dospělý svéprávný muž a je to legitimně zvolený český prezident. Má plné právo rozhodovat se podle svého uvážení. A my máme právo s jeho kroky souhlasit, nebo naopak. Toť vše.

Napadení číšníka v Praze, kterého brutálně zmlátilo několik cizinců, vyvolalo otázku, jak jsme na tom s bezpečností. Co vy na tento případ říkáte a zareagovala podle vás policie včas, vzhledem k tomu, že útočníky dopadla až na letišti?

Opravdu tuhle situaci hodnotit nedokážu. Nevím, jak vypadala na místě, co a jak se tam vlastně stalo, jak daleko to bylo od policejní přítomností, nevím. Ale pokud jde o policii, zdá se mi, že fakt, že ty ožraly dopadla, byť „až“ na letišti, je senzační, že je vůbec dopadla a přivedla před spravedlnost. Doufám jen, že budeme umět tento případ dostatečně mediálně prodat, aby si hovádka ze „svobodného světa“ nepletla Českou republiku s kolbištěm, kde si mohou dělat, co je v jejich ožralosti napadne…

Po tomto útoku se zvedla obrovská vlna nevole. Například Martin Konvička v rozhovoru pro PL uvedl, že jsme možná byly svědky organizované akce, která měla otestovat, co si v Praze mohou dovolit. „To, čeho jsme byli svědky, byl akt organizovaného terorismu ze strany zkušeného, možná profesionálně vycvičeného, určitě na rvačky zvyklého oddílu,“ řekl mimo jiné Martin Konvička. Souhlasíte s ním?

Já nevím, do jaké míry se takovéhle brutální zhovadilosti dějí organizovaně. Myslím, že alkohol a drogy dokáží s člověkem strašné věci i bez organizace, natož potom samozřejmě v ní a pod její ochranou.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: David Hora

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Green Deal zničí Evropu jako světová válka. Je to ideologie, ne věda. EU se rozpadne, prorokuje místopředseda Svobodných

16:11 Green Deal zničí Evropu jako světová válka. Je to ideologie, ne věda. EU se rozpadne, prorokuje místopředseda Svobodných

„Green Deal je svými důsledky srovnatelný s oběma světovými válkami v minulém století,“ nebere si se…