Hovořili jsme s poslankyní, které spílají za podporu Ruska. Přitom to prý bylo úplně jinak

23.04.2014 18:52

ROZHOVOR Sociálnědemokratická poslankyně Dana Váhalová, která je vedoucí delegace Parlamentního shromáždění Rady Evropy, si od svých kolegů nedávno vysloužila kritiku za to, že odmítla sankce vůči Rusku a tím se vyslovila i proti oficiálnímu stanovisku České republiky. Váhalová ale ParlamentnímListům.cz vysvětlila, že vše je trochu jinak...

Hovořili jsme s poslankyní, které spílají za podporu Ruska. Přitom to prý bylo úplně jinak
Foto: facebook
Popisek: Poslankyně za ČSSD Dana Váhalová

Anketa

Jaké řešení doporučujete v případě východní Ukrajiny?

hlasovalo: 31868 lidí
Nedávno jste byla kritizována za to, že když jste vedla českou delegaci v Radě Evropy, tak jste prý odmítla sankce vůči Rusku a tím jste prý nabourala oficiální stanovisko České republiky. Vy jste ale později takovou verzi odmítla. Jak to tedy bylo?

Já jsem nechtěla v Radě Evropy podpořit tvrdé sankce a podpořila jsem proto měkké sankce, které byly na základě kompromisní a vyvážené zprávy monitorovacího výboru, který dostal za úkol zpracovat dvě rezoluce, jež vyzývaly k sankcím. Takže já jsem plně podporovala zprávu připravenou monitorovacím výborem Rady Evropy.

Jenže mnoho poslanců Vás za váš postoj už přes média odsoudilo...

Já ale nevím, jestli kolegové můj projev pronesený v Radě Evropy vůbec četli či poslouchali. Celý můj projev je přitom zveřejněn na webových stránkách ČSSD. Tam ale není nic proruského nebo zmínka o tom, že bych se tam zastávala Ruska. Je tam spíše to, že odsuzuji anexi Krymu a Sevastopolu a říkám tam, že ji odsoudil i český Parlament. Takže dost dobře nechápu, v čem spočívala kritika kolegů. Když jsem si ale v Mladé frontě Dnes později přečetla, že jsem v RE nehlasovala pro rezoluci a pro sankce proti Ruské federaci, tak jsem tomu pak ani já nijak nerozuměla, protože jsem pro ni naopak hlasovala. Ale ta rezoluce měla mnoho pozměňovacích návrhů a tam je pravda, že jsem pro některé z nich - zvláště ty, které zpřísňovaly a nabourávaly rezoluci, kterou připravil monitorovací výbor - nehlasovala.

Souhlasila jsem ale s tím, aby Rusku bylo odňato právo hlasovat do konce roku 2014, kdy tvrdší sankce vůči němu by se měly přijímat až následně krok za krokem. Také jsem dala najevo, že by tam měla být šance, aby ruská delegace debatovala, vedla politický dialog, účastnila se zasedání a účastnila se i výboru. Proto jsem nepodporovala ty tvrdé sankce, neboť ony říkaly, že by se jim mělo vzít zcela právo být členy Rady Evropy.

Naši čtenáři vám ale na našem profilu podle všeho drží palce. Jak na vás jejich podpora působí?

Jsem velmi potěšena tím, že lidé mne pochopili, že mi důvěřují, že si skutečně moje vystoupení přečetli. Mám radost i z toho, že občané České republiky přemýšlí nad tím, že je třeba vést politický dialog a ne hned odsuzovat a zavírat onomu dialogu dveře. Každý odpovědný politik by se měl snažit hájit zájmy občanů a své země už jenom tím, že bude vést politický dialog v organizacích, které vznikly právě proto, aby se tam debatovalo a řešily se problémy.

Jak se díváte na názory českých politiků, že sankce vůči Rusku mají být ještě tvrdší?

To je věc názoru a každý má právo na to, aby posoudil situaci kolem rusko-ukrajinské krize svýma očima. Já jsem sice pro sankce hlasovala, ale myslím si, že by tam měla být fázovitost a sankce by měly postupovat jedna za druhou s tím, jak se bude vyvíjet jednání a situace na Ukrajině. Je potřeba postupovat objektivně a informace si zjišťovat. Když odmítneme rovnou chtít vést dialog a chtít i vědět názory obou stran, tak jak se pak můžeme dobrat nějakého výsledku a odpovědně rozhodnout? Já jsem i ve svém projevu upozorňovala na to, že máme sté výročí první světové války, a to je zrovna příklad toho, jak to dopadne, když diplomacie selže, co všechno může nastat a k čemu všemu může dojít.

Kdo je podle Vás v rusko – ukrajinské krizi největším viníkem? A mají ostatní státy do této krize vůbec co mluvit?

Já si myslím, že ostatní státy by do této situace neměly zasahovat a že celou situaci by si měli vyřešit občané Ukrajiny. A také bych byla velmi ráda, abychom počkali na volby, které na Ukrajině proběhnou, abychom dali možnost a šanci občanům této země, aby se rozhodli sami. EU, USA i Rusko by proto měly sledovat, vyčkávat a skutečně konečné rozhodnutí nechávat na  Ukrajincích.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov varoval Kyjev, že Rusko na ohrožení ruských občanů odpoví stejně, jako kdyby bylo samo napadeno, a to stejně jako v konfliktu s Gruzií v roce 2008 o Jižní Osetii. Později během dne Moskva vyzvala Kyjev, aby okamžitě stáhl své vojáky z jihovýchodní Ukrajiny a zahájil skutečný dialog. Co si o tom myslíte?

Právě proto je nutno vést onen politický dialog a diplomatický dialog na všech úrovních, kde to jen je možné, tedy včetně Rady Evropy, včetně OSN, ale i na úrovni ministrů zahraničí. A já vím, že po zasedání Rady Evropy v minulém týdnu proběhlo zasedání ministrů zahraničí v Ženevě a i tam zaznívalo z úst ministrů, včetně toho ruského, že je potřeba řešit krizi mírovou cestou. To já velmi vítám, neboť politici jsou od toho, aby se o dialog a mírovou cestu snažili.

V celé té ukrajinské krizi je pro povrchního pozorovatele těžké se vyznat...

Je pravda, že informací z té oblasti je moc a že se je všichni snažíme nějak vyhodnocovat, i když nám to jde těžko, neboť nemáme relevantní informace ani z jedné a ani z druhé strany. Já jsem ale byla pro ony měkké sankce vůči Rusku už jen proto, aby ruská delegace byla přítomna nejenom na plénu při diskuzích, ale i na výborech, abychom mohli dostávat informace nejenom z Ukrajiny, ale i z ruské strany. Jenom pak si můžeme udělat objektivní obrázek. Je také důležité to, že Rada Evropy do oblasti vyslala monitorovací výbor a i na volby tam bude vysílat mezinárodní pozorovatele. Nejenom ona je ale aktivní, i OBSE se snaží. My musíme počkat až na to, co nám mezinárodní pozorovatelé řeknou.

V kuloárech se tvrdí, že poslanecký klub ČSSD moc nesdílí postoj českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka k této krizi. Můžete prozradit, jak to tedy je?

Klub ČSSD bude zasedat příští týden v úterý a teprve tam budeme diskutovat o této situaci. A já tam budu hovořit o postoji na Radě Evropy, i když jsem již k tomu měla tiskovou konferenci v minulém týdnu v Lidovém domě. Já si myslím, že i pan ministr bude poslance informovat o situaci, neboť on má zase informace z těch schůzek, kterých se zúčastňuje jako ministr zahraničí.

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova prý „celou show" na Ukrajině řídí Američané a Ukrajina je podle něj jen další ukázkou americké neochoty vzdát se geopolitického boje. Co těmto slovům říkáte?

To máte těžké – jedna strana řekne, že to celé řídí Američané, další, že to řídí Evropská unie a jiní zas, že to řídí Rusové.... Ono je to velmi těžké a velmi složité. Právě proto si myslím, že je důležité vyčkat na názor mezinárodních pozorovatelů, kteří budou účastni při volbách na Ukrajině a je důležité si také poslechnout ty, kteří se jeli podívat přímo na Ukrajinu. Je třeba poslouchat obě dvě strany, tedy jak Ukrajince, tak občany Ruské federace, kteří žijí na Ukrajině. Situace je velmi složitá od prvopočátku a dá se říci, že se měnila ze dne na den, proto je tak nepřehledná.

Ruský ministr zahraničí Lavrov dnes hovořil i o útoku na ruské občany, kdy zmínil, že by to byl i útok proti Ruské federaci. Kyjev totiž dnes formálně ukončil velikonoční příměří s proruskými povstalci na východě země. Nemůže se proto celá situace nakonec vyhrotit v ozbrojený větší konflikt?

Já pořád ještě pevně věřím v politický dialog a v to, že se podaří tuto situaci vyřešit klidnou a mírovou cestou. A přála bych to především občanům Ukrajiny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konečným cílem je zrušit národní státy. Markéta Šichtařová stručně a mrazivě o evropské integraci

15:21 Konečným cílem je zrušit národní státy. Markéta Šichtařová stručně a mrazivě o evropské integraci

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Je veřejným tajemstvím, že konečným cílem evropské integrace je zrušení…