Hudební producent: Vytýkat muslimovi, že hájí islám, je bláhové, ale nastolit mu mantinely je žádoucí. Asi si nevážíme předků

24.12.2018 19:50

CO NÁM DAL ROK 2018 „USA i Francie jsou také rozdělené. Je to tím, že nechceme či neumíme respektovat demokracii,“ říká k atmosféře ve společnosti hudební producent a majitel jihočeské umělecké agentury Aleš Trdla. V rozhovoru zhodnotil z hlediska politiky rok 2018, vyjádřil se k tomu, co se stalo ve Francii, a promluvil i ohledně Andreje Babiše a Miloše Zemana. Sdělil i svůj názor na „multikulturní“ Evropu.

Hudební producent: Vytýkat muslimovi, že hájí islám, je bláhové, ale nastolit mu mantinely je žádoucí. Asi si nevážíme předků
Foto: archiv A. Trdla
Popisek: Ales Trdla (vpravo) s Adamem Plachetkou
reklama

Rok 2018 je u konce, jak vy ho hodnotíte? Co se v České republice povedlo a co naopak ne?

Je patrný ekonomický růst či stabilita. Myslím, že si do jisté míry žijeme dobře a republika je v zásadě v dobré kondici, jestli se to tak může přirovnat. Na druhou stranu stále vláčíme neustále za sebou určité balvany, například špatnou vymahatelnost práva, soudní procesy se ještě nezefektivnily, a to u mnohých nebudí důvěru. Já například jsem kdysi vyhrál soud, dluh mi byl přiznán, exekutor jedná a stejně dodnes peníze nemám. Tohle ve vyspělých státech není, je to lépe zajištěné. Ta vymahatelnost práva. Kauza Dr. Rath, ostuda, kauza Nečas–Nagyová, taktéž.

Tento rok byl na politické scéně poměrně rušný. Volili jsme prezidenta, byly komunální volby a po dlouhých měsících vznikla i nová vláda. Byl jste spokojený s výsledkem prezidentských voleb? A co říci na to, že téměř třicet let od sametové revoluce tady vznikla vláda, která se „opírá“ o komunisty?

Anketa

Myslíte, že se v roce 2019 budeme mít lépe než v tomto končícím roce?

23%
77%
hlasovalo: 18925 lidí
Já tohle neřeším, beru vždycky demokraticky to, jak to vše dopadlo, a snažím se to respektovat. Bohužel je ale naše společnost rozdělena na dvě pomyslné stejné skupiny a to nepřispívá k dobrému klimatu mezi lidmi. Jinak komunisty neřeším. Mnohdy neustálá kritika čehokoli komunistického vyznívá trapně a podává si tak ruku s primitivním antikomunismem. A to již dnes téměř 30 let po sametové revoluci. Strašák komunismem hlavně u mladé generace nezabírá.

Rozhodně největší emoce mezi lidmi vyvolávají dva čeští politici, a to premiér a prezident. Ostatně kolem premiéra už je zase několik týdnů velmi „dusno“. Začalo to reportáží novinářů Slonkové a Kubíka, ve které natočili Andreje Babiše mladšího, poté přišly informace o údajném střetu zájmů ohledně dotací. Co vy na to, co se tento rok dělo kolem premiéra, říkáte?

Tak v tomto případě není divu. Prezident čas od času jede podle sebe až na samé hranici ústavnosti, což mnohé irituje, a premiér má stále toho svého kostlivce ve skříni. A informace z reportáže Andreje Babiše mladšího tomu jistě ještě přispěly.

Sám Babiš ovšem uvedl, že nikdy neodstoupí. Je jeho postoj správný? Nakonec, volební preference ANO podle některých průzkumů i po aféře kolem A. Babiše ml. stouply. O čem to vypovídá? Kam podle vás směřuje náš stát?

Je patrné, že lidé ztrácejí smysl pro morálku, zodpovědnost, etiku apod. Vyspělá společnost s těmito rozlišovacímu atributy se holt projevuje úplně jinak. Tohle si neseme právě z doby komunistické, kdy každý, když si něco vzal domů, protože to dělali všichni, to vlastně za krádež neměl. A to v nás zůstalo. Zkuste se však podívat na to, jak mají v sobě hodnoty třeba Norové? Je by vůbec nenapadlo, tedy ani v mysli, si něco přisvojit, co není jejich. Tohle se asi nezmění ani za 50 let. Bohužel. Mnohdy za to ale může i náš legislativní a právní systém.

Jak už jsme zmínili, i Miloš Zeman zvedl během roku své odpůrce několikrát „ze židle“, připomeňme jeho vyjádření ohledně Novičoku, teď pro změnu jeho kritika BIS. Humbuk byl opět i kolem udílení státních vyznamenání… Byl pro vás Miloš Zeman v průběhu tohoto roku dobrý prezident? Co se mu podle vás povedlo a co vám naopak třeba vadilo?

Je dobře, když prezident je osobnost. A to Miloš Zeman rozhodně je. Je však nutné brát v potaz i celkový kontext všech ústavních činitelů, a tady mám bohužel dojem, že mnohdy pan prezident jede jen podle své osy, a tudíž dochází pak k tomu, čeho jsme často svědky. Tato nevyváženost nás stojí i určitou mezinárodní pověst. A to je špatně. Jinak řešit vyznamenání a další takové věci? To, co je výsostné právo prezidenta, nemá smysl vůbec kritizovat. Pokud zítra prezident omilostní třeba tisíc lidí, nemohu k tomu nic říci. Je to jeho právo. A diskuse je okolo toho zcela irelevantní a mnohdy i trapná. Jestli byl či nebyl Zeman dobrým prezidentem, nechci takto hodnotit. Nepřísluší mi to.

Tento rok se snad ještě více než jindy mluvilo o tom, že je český národ rozdělený. Nejvíc vyhrocené to bylo právě kolem volby prezidenta. Někteří tvrdí, že národ rozděluje právě prezident a premiér. Vidíte to také tak? A pokud ano, tak čím konkrétně ho rozdělují?

Bohužel, je to takový trend i v jiných zemích. Bohužel. USA i Francie jsou také rozdělené. Je to tím, že nechceme či neumíme respektovat demokracii. Ona není optimální, to víme, ale je to pořád ta nejlepší možnost k uspořádání státu. Ale možná, že lidé by raději zase žili v jednoduchých stavech společnosti, což jim více či méně dává totalita. Když jsem nedávno četl průzkum v SRN, kolik procent by chtělo vládu jedné strany či určité formy tvrdého, jasného pojetí vládnutí, mrazilo mne.

Řekl jste, že si do jisté míry žijeme dobře. Ostatně, životní úroveň v Česku prý stoupá. Je to podle vás opravdu tak? Jak se tato čísla, která o tom vypovídají, shodují s obrovským počtem exekucí v České republice, a nakonec i s tím, že řada věcí skokově zdražuje, ať už potraviny, energie…? Abychom byli spravedliví, na druhou stranu tady máme zvyšování důchodů, minimální mzdy. Takže, jak se podle vás Čechům v posledních letech žije?

Anketa

Jak jste spokojeni s vládnutím koaliční vlády hnutí ANO a ČSSD?

hlasovalo: 16675 lidí
Ano, žije se jim poměrně dobře. Ty exekuce pramení z neuváženosti, lehkovážnosti, nezodpovědnosti apod. Nemají přímou úměru ke stavu ekonomiky. Řeknu to natvrdo, jen blbci si neustále půjčují. Ale když máme již řadu let neúplné rodiny, nedivme se, že dnešní generace neumí nést zodpovědnost za druhé i za sebe. Nikdo je k tomu nevedl a matky samoživitelky to prostě nezvládaly. Každý z nás musí nést důsledky svých činů. Ale tady je zase trochu nešvar z minulosti. Mnohdy za komunistů se jedinec dobře schoval ve svém chování za stranu či myšlenku.

Česká republika čelí už nějakou dobu kritice z EU, že se „nestaví dobře“ k migrační krizi. Na druhou stranu tady ale máme například zahraniční pracovníky z Ukrajiny i dalších zemí, kteří zaplňují místa, která Češi nechtějí. Ovšem, mluví se v této souvislosti také o zvýšení kriminality. Jsou tedy pro nás dělníci z východu přínosem, nebo ne? A měli bychom změnit nějakým způsobem svůj postoj k těm, kteří přicházejí nyní do Evropy ze Sýrie, Afriky…?

Rozhodně měnit postoj ne. Zastávám názor, že by měl žít každý tam, kde se narodil a vystudoval, a pro tu společnost i vytvořit zpětně nějaké hodnoty. A zdůvodňování, že tady Ukrajinci dělají tu práci, kterou Češi nechtějí, je trochu zavádějící. Podívejme se na Německo. Tam se tohle již konalo a dnes to s německými Turky zase tak svaté není, že? Důsledky neuváženého a nekontrolovaného přírůstku Turků v této zemi přináší také své. Ale vždycky až za mnoho let.

Když se podíváme do zahraničí, na sklonku roku vygradovala situace ve Francii. Co říkáte na to, co se v ulicích Francie dělo? Postavil se Emmanuel Macron k situaci ve své zemi dobře?

Macron to neustojí a v budoucnu to zkusí s Le Penovou, to se dnes už tak jeví.

Těsně před Vánoci se ve Štrasburku střílelo. Zemřelo několik lidí, další byli zraněni. Opět to otevřelo debatu o „multikulturním obohacení“ a podobně. Jak hodnotíte rok 2018 v souvislosti s bojem proti terorismu? Děláme jako Evropa dostatečné kroky na naši ochranu? Nebo si máme zvyknout, že se takové věci prostě dějí, že máme kolem vánočních trhů zátarasy? Kam to podle vás až dojde?

No, holt jsme chtěli volný pohyb lidí v EU, tak to zde nyní máme. Kdysi prezident Klaus byl proti takzvanému schengenskému prostoru atd. A mnozí jej kritizovali. Tak si zase neseme důsledky neuváženého rozhodnutí. Mělo se to nastavit asi trochu jinak. Multikulturní společnost nesmí být cílem, ale v nejhorším přirozeným vývojem. Jenže my mnohdy tu multikulturní společnost vytváříme vlastně uměle. Tak pak neseme důsledky všichni. Víte, myslím, že jednou pochopíme, že každá část zeměkoule má své kulturní kořeny jiné, tudíž ne vždycky aplikovatelné v úplně jiné části světa. Identita je v tomto rozhodující. Vytýkat muslimovi, že hájí islám, je bláhové, ale nastolit mu mantinely, že tady u nás jej hlásat, jak je zvyklý z domova, nemůže a že to tady ani nechceme, je žádoucí. Asi si jako Evropané nevážíme těch mnohých předků, kteří bojovali proti nájezdům z východu a hájili hodnoty nás všech. Oni dobře věděli, proč to dělají. Jenže my jsme mnohdy nepoučitelní a pošetilí.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Hora
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura: Až 16 let vězení pro lidi z ODS a ČSSD! To jsou kraje dnes. Prosadím totální změnu

16:59 Okamura: Až 16 let vězení pro lidi z ODS a ČSSD! To jsou kraje dnes. Prosadím totální změnu

ROZHOVOR Kraje po dvacet let ovládají partaje rozkrádající veřejný majetek. Když se řeklo „investice…