Hudebník, který odešel od Bobo: I ten Klaus nakonec zklamal. Jde to od desíti k pěti

01.10.2013 17:09

ROZHOVOR Předseda a volební lídr Suverenity - Strany zdravého rozumu (Suverenita) Petr Hannig míní, že vývoj České republiky od roku 1989 nebyl zrovna šťastný. „Když postavíte dům na špatných základech, tak se stability domu nedočkáte. Šlo to od deseti k pěti,“ řekl k tomu v rozhovoru ParlamentníchListů.cz. Naznačil také, proč vlastně existují Suverenity dvě – ta jeho a Jany Bobošíkové.

Hudebník, který odešel od Bobo: I ten Klaus nakonec zklamal. Jde to od desíti k pěti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hannig

Co Vás žene k tomu ucházet se o místa v Poslanecké sněmovně?

Tak jako jsem v kultuře objevil řadu výrazných osobností, tak je třeba i v politice vyměnit vodu v zatuchlém rybníku. Na našich kandidátkách nenajdete ani jednoho provařeného přeběhlíka z ODS, VV či ČSSD. Ba naopak výrazné osobnosti z oblasti lékařství, vědy, práva, ale i lidi každodenní praxe - starosty a místostarosty obcí a měst, živnostníky, zdravotní sestry, řemeslníky... Jsou to lidé, kteří nikdy ve vrcholné politice nebyli. A já bych chtěl být se svými životními zkušenostmi tmelem komunikace těchto osobností.

V čem je podle vás vaše strana (hnutí) lepší nežli jiné strany, které v českém Parlamentu tradičně zasedají?

Naše strana vznikla v roce 2002 jako Strana zdravého rozumu a od roku 2009 se jmenuje Suverenita - Strana zdravého rozumu - oficiální zkratka Suverenita. Zúčastnila se voleb 2010 se ziskem 192 000 hlasů. Už to, že na našich kandidátkách nenajdete přeběhlíky, dává záruku, že naši kandidáti jsou lidé, kterým jde o věc a ne o prebendy, jako přeběhlíkům, kteří usoudili, že v ODS už jim pšenka nepokvete, tak přešupačili honem jinam. K praktickým zásluhám naší strany na život občanů, i když jsme byli stranou neparlamentní, patří to, že naše místopředsedkyně Silvia Weiszová v čele OS Československo má vlast se svým týmem vybojovala dorovnání důchodů těm důchodcům, kteří měli zaměstnavatele v SR.

Všechny strany napříč hovoří o tom, jaké změny by prospěly našemu zdravotnictví. Favorit těchto voleb - ČSSD - má dokonce v programu připomínku o nadstandardech ve zdravotnictví a plánuje vypracování normy, která by nadstandardy definovala. Co si o o nadstandardech ve zdravotnictví myslíte vy?

Základní lékařská péče musí být zaručena každému, tak jak je to dáno Ústavou ČR. Nadstandardy bych ponechal v rámci dosavadní praxe, ovšem týkající se pouze věcí spojených s víceméně podružnými aspekty (jednolůžkový pokoj atd.).

Co zdravotnické poplatky, jaký máte na ně názor?

Nevím, zda jsou vůbec nutné. Spíše zatěžují praktické lékaře. Nemáme jasný názor. Spíše je zrušit. Je třeba zamezit rozkrádání zdravotnictví. Tam leží tolik potřebné finance.

Levice hovoří hodně o progresivním zdanění. Jaký je váš postoj k přímým daním a nepřímým daním? Které by měly být zvýšeny a které naopak sníženy?

Jsme stále pro rovnou daň, ovšem velmi přísně vybíranou. DPH zaokrouhlit zpět na 20 procent, tudíž snížit, a sníženou sazbu na 10 procent.

Situace kolem OKD není stále jasná. Dolu Paskov hrozí úplné zavření, což bude znamenat, že zůstane bez práce na Ostravsku dalších několik tisíc lidí. Co by bylo kolem OKD nejlepším řešením?

Stoprocentně dostat pod kontrolu státu veškeré strategické suroviny, vodu, energie a rozvodné sítě. V rámci rozšíření trestné zodpovědnosti až do roku 1993 zkoumat, zda privatizace OKD proběhla tak, jak má. Změnit legislativu, aby nechránila tuneláře. Po zjištění, že privatizace neproběhla v souladu se zákony, vymáhat miliardy vyvedené z OKD do zahraničí mezinárodními soudy.

Mělo by být školství v ČR zpoplatněno?

Ne.

Václav Klaus ještě před měsícem uvažoval o tom, že by se vrátil do politiky. Po nějaké době ale řekl, že do politiky nepůjde, ale osobně podpořil volební blok Hlavu vzhůru!. Máte z toho nějaké konkrétní pocity?

To je jejich věc. Osobně si však myslím, že kdyby spolupracovala Suverenita Jany Bobošíkové se Suverenitou - Stranou zdravého rozumu, jejíž jsem předsedou, tak jako ve volbách 2010, kdy jsme s přehledem dosáhli téměř do parlamentních lavic, a neotočila kormidlo jasně doprava a tím nezradila svůj středový, sociálně citlivý program s hrdostí vůči EU, tak jsme mohli v těchto volbách výrazně uspět.

Jak na vás působila amnestie Václava Klause? Ptáme se proto, že v souvislosti s ní nedávno Nejvyšší soud rozhodl, že amnestie pro tři manažery vytunelované společnosti H-System platí. Kauza tak definitivně končí, což pro poškozené téměř de facto znamená i definitivní konec s nároky na odškodnění.

Neuvěřitelné. Srazilo to sympatie - k do té doby realistické hlavě státu - téměř na nulu. Radovali se snad pouze osvobození tuneláři a zločinci všeho druhu. Nechápu to a je to pro mne velikým zklamáním. Václav Klaus mohl velmi výrazně s podporou našich občanů být beranidlem proti nesmyslům z EU. Nyní vidíte, jak jeho podpora nynější straně Jany Bobošíkové pomáhá. Obrovské množství billboardů, titulní stránky v nejčtenějších médiích, účast v debatě na Primě, Barrandově a kde nic tu nic. Kdybychom tehdy v roce 2010, kdy jsme sháněli každou korunu, měli jenom 10 procent těch prostředků, co má nynější strana Jany Bobošíkové k dispozici, dosáhli jsme nejméně 15 %. Jinak ovšem Václav Klaus udělal mnoho pro jazz a české jazzmany. Jeho jméno je s úctou skloňováno mezi jazzmany na americkém kontinentě.

Státní dluh neustále narůstá. Dal by se podle vás najít nějaký recept, jak růstu zadlužení zabránit?

Nekrást!

Měla by podle vás Česká republika vstoupit do eurozóny a kdy?

Nikdy!

Jaký je podle vás nejlepší politik, který je veřejnosti dobře znám, a naopak nejhorší?

Nejlepší je Petr Mach, ovšem on znám není. Slyšel jsem ho onehdy v podnikatelském klubu Golem a byl skvělý. To druhé ode mne nechtějte vědět. Jenom napovím, ten, kdo zruší volby v době, kdy jeho strana má možnost s převahou zvítězit, a nechá si nakukat, že to bude za tři čtvrtě roku ještě lepší, a pak tři roky nato těsně před volbami opustí kandidátku strany, kterou po odchodu ze státostrany založí... To nemá obdoby. Ovšem jsou zde dvě osobnosti podobného ražení. Tou druhou je žena, která se podepsala na dění v Poslanecké sněmovně v prošlém volebním období. Nejhorší je ten politik, který opustí svou stranu v nejhorším. Tak buďto za něco kopu a pak musím i unést porážku, nebo jsem zbabělec, tak by bylo lépe nedávat plané naděje spolustraníkům.

Mohla, nebo dokonce měla by se podle vašeho názoru KSČM podílet na vládě?

Pokud vyhraje ČSSD, tak se to stane faktem.

Jak si podle vašeho názoru počíná Miloš Zeman v prezidentské funkci?

Vždy jsem razil myšlenku, že hlava státu by měla být nekritizovatelná.

Jak byste popsali v postupných etapách vývoj České republiky od roku 1989? Které etapy byly pozitivní, které méně?

Když postavíte dům na špatných základech, tak se stability domu nedočkáte. Šlo to od deseti k pěti.

Jaké by bylo z vaší strany zhodnocení vlády Petra Nečase? Co vykonala dobrého, co pokazila?

Petr Nečas nepřišel v pravý čas.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesorka Syková: Hra o pád vlády v době pandemie? Nechutné. Tohle voliči opozici spočítají

0:01 Profesorka Syková: Hra o pád vlády v době pandemie? Nechutné. Tohle voliči opozici spočítají

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Dnes vládě radí kdekdo, včetně týmu expertů. Jsou jimi ale i lidé bez vysoce kvali…