Humanitní intelektuálové si to zařídili podobně, jako čeští Romové. Jenže za chvíli na vás dojdou prachy, varuje Petr Hampl. A jestli se nevzpamatujeme, bude opravdu zle

09.08.2015 17:57 | Zprávy

ROZHOVOR Petr Hampl vstoupil ve známost hlavního mediálního proudu až v poslední době, především díky svým postojům k imigraci. Tu skutečně považuje za zásadní problém a největší hrozbu současné společnosti. Kromě toho však jako sociolog očekává zásadní změny ve společnosti, které pocítí zejména skupiny humanitních intelektuálů zvyklých na přísun prostředků z veřejných rozpočtů.

Humanitní intelektuálové si to zařídili podobně, jako čeští Romové. Jenže za chvíli na vás dojdou prachy, varuje Petr Hampl. A jestli se nevzpamatujeme, bude opravdu zle
Foto: David Hora
Popisek: Sociolog Petr Hampl na besedě v Českých Budějovicích

Pane doktore, nedávno mě na vašem Facebooku zaujalo varování maturantům a jejich rodičům, že jít dneska studovat nějaký z „občanských oborů“ na vysoké škole je stejný nesmysl, jako v létě 1989 vstupovat do KSČ. Skutečně očekáváte tak zásadní zvrat v ekonomickém systému?

Především je důležité rozlišovat dvě skupiny oborů. Na jedné straně jsou relativně solidní humanitní disciplíny jako psychologie, antropologie, sociologie apod. Ty mohou být vcelku užitečné a prospěšné. Jejich problém je v tom, že je studuje mnohem více lidí, než kolik země potřebuje.

Kromě toho jsou čistě podvodnické obory typu „genderová studia“, „studia občanského sektoru“, „sociální ekologie“ apod. Ty nejsou užitečné vůbec k ničemu.

Nátlakové skupiny se nám snaží namluvit, že každá státní investice do vzdělání je užitečná. Ale v případě těchto oborů je to naopak. Když jako daňoví poplatníci zaplatíme mladému člověku studium, „získáme“ tím jen povinnost ho celý život živit na nějakém uměle vytvořeném pracovním místě ve státní správě a ještě navíc snášet škody, které ze své pozice způsobí.

Už řadu let je jasné, že ani bohaté západní ekonomiky si nemohou dovolit živit rychle rostoucí řady takových expertů. Tím základním problémem je zpětná vazba. Když vystuduje hodně sociologů, podstatná část z nich bude učit sociologii. Rychle se tedy objeví ještě více sociologů, z nichž podstatná část půjde zase učit sociologii, a tak pořád dokola. Dojde k sepnutí zpětné vazby a kolapsu systému.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schůzka Pavla a Zelenského? Vyoral má jasno, jak vše dopadne

15:40 Schůzka Pavla a Zelenského? Vyoral má jasno, jak vše dopadne

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – Prezident Pavel se má podle všeho v neděli setkat s ukrajinským p…