Ivan Douda: Urážka národa. Roušky ano, ale covid, to je jinak. Ví Vystrčil, kdo byl před lety na Tchaj-wanu?

23.09.2020 4:40

ROZHOVOR Ivan Douda, odborník na drogovou problematiku, spoluzakladatel společnosti Drop-in, se pro ParlamentníListy.cz vyjadřuje především k současné situaci okolo covidu-19, který ale podle něj není o nic horší než obyčejná chřipka. Některá omezení můžou paradoxně pomoci – příkladně lidé na home office zásadně uleví dopravě apod. Zmiňuje také velký tlak médií a hovoří o rostoucí spotřebě psychofarmak, což podle něj souvisí s celkovou atmosférou ve společnosti. Řeči o ožralých řidičích v případě zavedení tolerance alkoholu hodnotí jako urážku národa!

Ivan Douda: Urážka národa. Roušky ano, ale covid, to je jinak. Ví Vystrčil, kdo byl před lety na Tchaj-wanu?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Douda
reklama

Premiér Andrej Babiš vystoupil v TV s projevem, kde apeloval na společnost ohledně nošení roušek a dodržování všech daných bezpečnostních zákazů a pravidel. Nenošení roušek nemá být podle něj vnímáno jako politický postoj. Souhlasíte?

Anketa

Věříte Romanu Prymulovi?

53%
47%
hlasovalo: 28570 lidí

Ano, já s tím plně souhlasím. Nejhorší jsou právě ti ideologové, kteří bojují proti rouškám z důvodů občanské svobody a dávají najevo, že oni přece nejsou ty hloupé a tupé ovce a vzbuzují vcelku zbytečné vášně.

Ale tady musíme připomenout, že ta rouška přece nefunguje jako moje ochrana, ale ochrana pro ty okolo. A na tom není nic nesvobodného ani nedemokratického. Proč z toho dělat politiku?

Žijeme v mediokraci?

Tak to je možná trochu silné označení, ale ten mediální vliv a tlak je tu skutečně enormní, takže já se upřímně ani nedivím těm politikům, že dělají některé vysloveně přehnané kroky, aby náhodou nebyli napadeni zase médii, že někde něco zanedbali atd.

Fotogalerie: - Živá kultura ve sněmovně

Ve sněmovně se projednávala podpora soukromých sub...
Ve sněmovně se projednávala podpora soukromých sub...
Ve sněmovně se projednávala podpora soukromých sub...
Ve sněmovně se projednávala podpora soukromých sub...
Ve sněmovně se projednávala podpora soukromých sub...
Ve sněmovně se projednávala podpora soukromých sub...

A je co zanedbat, pokud jde o covid? Jak je nebezpečný?

Určitě, vždycky je co zanedbat, ale už přece jenom probleskují ty konkrétní reálné informace – že koronavirus má nějakou sílu, ale není horší než chřipa ani nic jiného, co tady kdy bylo!

A na chřipku ročně umírají stovky i tisíce lidí a přichází třeba na Vánoce nebo někdy v lednu, v únoru – prostě je tu každý rok. A tak nějak to bude i s covidem-19.

Protože ta mediální pozornost, kterou mu momentálně věnujeme, je neúměrná těm konsekvencím, těm skutečným následkům téhle choroby.

Když sledujete ten vývoj, nemáte obavy, že světová ekonomika se řítí do totální hospodářské krize, kterou zažila naposledy na přelomu 30. let?

Ne, to si nemyslím. Tady je třeba vidět, jak ty továrny už se naučily fungovat v nových podmínkách, jak se lidé uchylují k práci z domova, což přináší třeba velkou úlevu v dopravě – prostě společnost se přizpůsobuje, ale nekrachuje. Samozřejmě se leccos změní, hlavně ve školství, zajeté mechanismy společnosti se začnou upravovat a může to vést i k mnoha střetům.

Takže máte vlastně pravdu v tom, že momentální roztříštění společnosti a různé tlaky, protitlaky a ideje trochu evokují předkrizovou Evropu konce 20. let.

Jak jste vnímal tolik diskutovanou návštěvu předsedy Senátu na Tchaj-wanu?

Anketa

Je dobře, že Miloš Vystrčil jel na Tchaj-wan?

hlasovalo: 19962 lidí
Já jsem byl rovněž na Tchaj-wanu s Olgou Havlovou tuším v roce 1992 a ona byla vlastně první „first lady“, která ten Tchaj-wan navštívila, takže nás za velikých ovací přijal ministerský předseda a další. Já netuším, jestli třeba o tom pan Vystrčil něco ví anebo jestli vede jenom politický boj, aby obhájil existenci Senátu, který neustále vykládá o své důležitosti. Tak si počkejme, kolik lidí bude Senát v nadcházejících volbách opravdu zajímat. Prostě tu máme dvoukomorový a velmi početný Parlament.

A vycházet z premisy, že víc lidí víc ví, to je samozřejmě nesmysl. Víc lidí jenom spotřebuje víc peněz a vyprodukuje víc hloupých keců.

Vy se celý život věnujete drogové problematice. Nenahrává ta současná situace celospolečenské nejistoty vyšší spotřebě drog?

Tak pokud do tohoto výrazu zahrneme i prášky, konkrétně psychofarmaka – tak tam to nesporně nahrává.

Ať máte cokoliv, co se dá spojit s depresí, tak většina psychiatrů sáhne po receptu, a nějaký ten zklidňovač napíše, protože je to pro ně taky ta nejjednodušší cesta. A pravda je, že většinou jsou zahlceni pacienty, takže se můžete objednat a dostanete termín třeba za tři měsíce, proto se to nejčastěji řeší formou elektronických receptů, které si můžou pacienti vyzvednout kdekoliv.

A má to nějaké konkrétní negativní dopady na společnost?

Anketa

Co podle Vás nejvíc pomáhá proti koronaviru?

25%
hlasovalo: 9949 lidí
Ano, má. Tady se často hovoří o naší nulové toleranci vůči alkoholu, ale že mamina nemůže usnout, tak si ve dvě ráno vezme ještě jeden prášek na spaní a pak veze v 7 hodin dítě do školy, to samozřejmě ovlivní její motoriku, její reakce.

Ale o tom se vůbec nemluví, protože to je přece lék. Takže tu zcela absentuje informovanost, co tyhle léky způsobují, jaké mají vedlejší účinky, jak dlouho se v těle udrží atd.

A co ta nulová tolerance vůči alkoholu?

Já to beru jako urážku národa, když policajti a takoví ti pseudoodborníci na dopravu vykládají, že kdyby se povolilo 0,5 promile, tak národ by se začal za volantem ožírat, protože my se přece ožíráme všude a jsme horší než Francouzi a Taliáni a tak ještě budeme ožralí jezdit autem. To je urážka národa!

Vždyť spousta zemí o téhle alternativě uvažuje a jedná o tom, že ji zařadí do svého právního systému.

Poslední otázka ze zcela jiného ranku – komu budete držet palce při nadcházejících volbách amerického prezidenta?

Jednoznačně Trumpovi. Jestli má Amerika jakýsi pud sebezáchovy, tak bude volit Trumpa. Protože to, co chrlí ty americké univerzity, to je jeden levicový svazák za druhým, a to je prostě něco šíleného. Těžko se to odhaduje, ale já věřím, že Donald Trump vyhraje. Všichni víme, že je to hlavně šoumen, že ten slovník, který používá, je prostě příšerný, ale přece jenom i z pozice byznysmana udělal spoustu pozitivních věcí. Třeba Barack Obama – sice krásná slova a krásná gesta – ale žádné činy. A to není Trumpův případ.


Rozhovor pro ParlamentníListy.cz vedl Tomáš Procházka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: .
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Advokátka Candigliota: Prymula mi vyhrožoval. Znám ho. Svůj covid jsem řešila jednoduše

9:54 Advokátka Candigliota: Prymula mi vyhrožoval. Znám ho. Svůj covid jsem řešila jednoduše

ROZHOVOR Před rokem by nám současná situace možná připomínala hru Arkham Horror, kde postupně stoupá…