Izraelský expert Bohbot: Írán dostal jednoznačný vzkaz, že šerif je stále naživu

05.01.2020 10:32 | Zprávy
autor: Václav Fiala

ROZHOVOR Šerif je zde a v plné síle. To je vzkaz Spojených států nejen Íránu. Čekejme tvrdé reakce Teheránu, ale neobávejme se eskalace konfliktu do nějakého světového střetu – Čína i Rusko zůstanou opodál. To říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz izraelský bezpečnostní elitní expert, žijící v ČR, David Bohbot. A reakce Evropské unie? Sice nulová, ale nikdo nic jiného od ní nečeká – je velmocem i samému Íránu jen k smíchu. A naši vědci a podnikatelé budou dále cestovat do Teheránu a pomáhat rozvíjet jaderný výzkum a vývoj Peršanů, i když jsme svázáni celou řadou omezení a blokád…

Izraelský expert Bohbot: Írán dostal jednoznačný vzkaz, že šerif je stále naživu
Foto: Archiv PLTV
Popisek: David Bohbot v pořadu Horké téma

Proč došlo k pacifikaci íránského generála až na letišti v Bagdádu? Proč jej třeba Američané „nedostali“ při letu z Libanonu, ale až v hlavním iráckém městě?

Američané v první řadě reagovali na útok z 27. 12, při němž zahynul americký podnikatel. Dali jasně najevo, že jsou stále nejsilnější, reagují rázně a nebudou tolerovat prolévání americké krve. A proč u letiště v Iráku? Pravděpodobně ze zpravodajských důvodů. Tak složitá akce, zaměřená na natolik důležitého člověka, vyžaduje velmi přesné informace, její účastníci musí přesně vědět, kdy a kde mají zasáhnout, musí vědět, kde se v okamžiku útoku hlavní cíl skutečně nachází. To vše vyžaduje hodně práce na zemi, musí být jasné, že nejde o klamnou operaci.

Jaká je v tom role Izraele?

Na rozdíl od jiných útoků tentokrát Trump okamžitě oznámil, že za útokem stojí USA. Hlavním důvodem samozřejmě bylo, že očekávají odvetu. Irán neřídí hlupáci a každý ví, že když jde o informace, a zvláště o tak složité, USA nemají dostatek schopností získat je samostatně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

12:59 „Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

Potřebuje ÚS k řešení žaloby prezidenta spoustu času? Na tuto otázku pro ParlamentníListy.cz odpovíd…