Izraelský historik Sand varuje Západ před bombardováním Islámského státu. Moc to nepomáhá a ještě by se to mohlo otočit proti nám. Podívejte se, jak dopadla Paříž, říká v rozhovoru pro PL

27.11.2015 4:01 odp.

ROZHOVOR Islámský stát se zrodil po okupaci Iráku Spojenými státy americkými. Je to skupina odporu. Dnes ale víme, že přímá intervence na Středním východě dělá situaci vždy mnohem horší. Tak hovoří významný izraelský historik a autor několika bestsellerů Šlomo Sand. V Česku nyní vychází jeho kniha Jak byl vynalezen židovský národ, kterou vydává nakladatelství Rybka Publishers. ParlamentníListy.cz s ním udělaly obsáhlý rozhovor. Toto je začátek. Bude pokračování.

Izraelský historik Sand varuje Západ před bombardováním Islámského státu. Moc to nepomáhá a ještě by se to mohlo otočit proti nám. Podívejte se, jak dopadla Paříž, říká v rozhovoru pro PL
Foto: Archiv Rybka Publishers
Popisek: Izraelský historik a autor v Česku aktuálně vyšlé knihy Jak byl vynalezen židovský národ Šlomo Sand

Dlouhá léta jste studoval v Paříži. Co si myslíte o aktuálních teroristických útocích, které se tam odehrály?

Je to tragédie, oběti jsou nevinné. Daeš, jak vy říkáte v Evropě Islámský stát (ISIS), je teroristická organizace, která krutě vraždí nevinné lidi. Na druhou stranu vás asi překvapím. Oběti jsou nevinné, ale nevěřím, že Francie je kompletně nevinná.

Překvapil jste mě. Čím se Francie provinila?

Islámský stát zabíjel hlavně místní lidi na Středním východě. Speciálně šíity. Západ doteď přímo nenapadl. Nejdřív pak vyhodil do povětří ruské letadlo, přičemž zemřelo více než dvě stě lidí. Pak byla Paříž. Myslím si, že to byla odpověď na bombardování základen Islámského státu v Sýrii. Hlavně tyto dvě země jej totiž bombardovaly. Byla to pro teroristy omluva, že takhle útočili.

Nicméně teroristé zaútočili na redakci Charlie Hebdo už na začátku roku...

Na Charlie Hebdo ale zaútočily s největší pravděpodobností některé buňky al-Káidy z Jemenu. Věřím, že je třeba skoncovat s Islámským státem, protože je to perverzní fenomén. Ale každá přímá intervence na Středním východě jim přivádí nové přívržence. Jsem proti tomuto bombardování, protože si nemyslím, že to moc pomáhá. Když chce Západ pomoci lidem na Středním východě, měl by poslat zbraně Kurdům a šíitům. Mluvím o těžkých zbraních, jako děla, tanky a tak dále. Důvod, proč se to neděje, a mluvím o USA, Británii a Francii, je, protože nechce naštvat Turky. Proto Kurdové bojují hlavně se samopaly. Stejný příběh je o šíitech, kteří jsou v Iráku majoritou. Dát jim opravdu těžké zbraně, to by naštvalo všechny sunnitské země na Arabském poloostrově, třeba Saúdskou Arábii a tak dále.

Jde tedy o to, že by si Západ rozbratřil sunnity?

Přesně tak. Jsem z toho smutný, ale nemyslím si, že by bombardování ten problém vyřešilo. Musíme s Islámským státem skoncovat, protože je to jedna z nejhorších teroristických skupin. Ostatně IS se zrodil po okupaci Iráku Spojenými státy americkými. Je to skupina odporu. Dnes ale víme, že přímá intervence na Středním východě dělá situaci ještě horší. Musíme se rozhodnout. Ani ruští, ani francouzští letci tomu moc nepomohou. Musíme jasně a tvrdě podporovat Kurdy a šíity. Ale souvislosti pro Západ mohou být velmi zlé. Turecko a Saúdská Arábie budou protestovat. Z Vietnamu víme, že útoky z nebe nikam nevedou. IS je můj nepřítel, ale být upřímný, tak musím říct, že Francie bomvardovala IS před tím, než na ni IS zaútočil. Charlie Hebdo je jiná věc.

Přeskočíme do Izraele. Italský novinář a komentátor deníku Corriere della Sera Antonio Ferrari mi řekl, že by se v budoucnosti všechny problémy na Středním východě vyřešily rozdělením Izraele na dva státy. Tedy na Izrael a Palestinu. Co vy na to?

Nemyslím si, že ta džungle na Střením východě, kde dnes žiju, je jen kvůli konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. Jsem ale přesvědčen, že tento konflikt všechny problémy prohlubuje. Konflikt mezi Palestinou a Izraelem je politický konflikt. S IS jde o něco jiného. Myslím si ale, že odstartování řešení problémů na celém Středním východě by mohlo začít řešením problémů mezi Izraelem a Palestinou. Myslím si, že jediným řešením jsou dva státy s koridorem mezi Gazou a Západním břehem Jodánu. Kdyby tomu chtěl svět opravdu pomoci, tak by to byl důležitý krok, aby se Střední východ uklidnil. Ferrari má pravdu, ale není to celá pravda. Dnes je velmi složité hovořit s muslimy a Araby. Podívejte se na svět. Sankce jsou na Irán, Jižní Afriku a Rusko po obsazení Krymu, ale Izrael na sobě nikdy žádné sankce nepocítil. To kvůli politice. Půl století okupujeme jiné lidi a nikdy kvůli tomu na Izrael nepřišly žádné sankce. Na Izrael nikdo v tomto smyslu nevyvíjí žádný nátlak. Podle mě musíme ochránit Izrael od sama sebe.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozum po letech aktivistického řádění... SPD má podle lídra Nerušila řešení i pro Prahu

19:26 Rozum po letech aktivistického řádění... SPD má podle lídra Nerušila řešení i pro Prahu

SPD chce v Praze uspět nejen na „velkém“ magistrátu, ale i v městských částech. Jeho lídr Milan Urba…