Izraelský historik o Zemanově protiislámském primitivismu a zklamání z Havla

23.04.2013 9:16 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Prezident Miloš Zeman má hloupé až primitivní názory. Bývalý hradní pán Václav Havel v obhajobě lidských práv nebyl až tak pevný, jak mohl být. Stát Izrael vznikl v zemi etnicky čištěné od Palestinců. Významný historik Ilan Pappé je izraelský Žid, přesto má tvrdě protiizraelské názory a proto musel svou domovinu opustit. V Česku, přesněji v Praze, je poprvé.

Izraelský historik o Zemanově protiislámském primitivismu a zklamání z Havla
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Profesor Ilan Pappé patřící do skupiny "nových" izraelských historiků

Češi, potažmo Evropané, přestávají věřit v myšlenky multikulturalismu. Po starém kontinentu se šíří strach z muslimů. Jak k tomuto fenoménu přistupujete?

Myslíte jako váš prezident Miloš Zeman? Podle mě je to hloupé. Palestinsko – americký intelektuál Edward Said prohlásil, že když budete spravovat cizí obyvatelstvo a vzdálené kultury po staletí, tak v současném postkolonialismu nepředpokládejte, že národy budou čisté. Všichni jsme míšenci. V tomto kontextu existují dvě stupidní ideologie. Jedna chce vyčistit Západ od všech ostatních národností, druhou představuje islámský fundamentalismus, který propaguje rasovou čistotu islámu a muslimů. Realita je ale jiná, lidstvo je už namixované a v tomto světě tedy zmíněné ideologie nebudou fungovat.

Český prezident Zeman prohlásil, že nepřítelem je anticivilizace táhnoucí se od severní Afriky až po Indonésii, tedy v podstatě muslimský svět. Co vy na to?

To je velmi primitivní názor na to, jak je svět vystavěn. Jde o výsledek ignorace či paranoii, možná obou. Je velmi nebezpečné, když se lidé ve významných pozicích, jako je prezident, takto vyjadřují. Tak mluví neofašisté, ale ne vzdělaní lidé jako prezident. Navíc je to dost nezodpovědné, protože na světě jsou miliony a miliony muslimů, a když je nazvete anticivilizací, ďáblovými pohůnky či barbary, tak podkopáváte světovou bezpečnost, protože podporujete střet civilizací, což není nezbytně nutné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

RNDr. Vendula Svobodová byl položen dotaz

Dá se nyní nějak zjistit, kdo z politiků využívá obecní bydlení?

Myslíte, že těch politiků jako Mrázová bude víc? A máte pro váš návrh, aby to, kdo z politiků využívá obecní byt bylo veřejné podporu u jiných stran? A nebylo by ještě lepší, kdyby se zásadně změnila kritéria pro přidělování takových bytů?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Macinkovi nesahají ani po kotníky.“ Ševčík sjel „šašky“

17:25 „Macinkovi nesahají ani po kotníky.“ Ševčík sjel „šašky“

VHLED MIROSLAVA ŠEVČÍKA „Dělají ze sebe šašky,“ míní poslanec za SPD Miroslav Ševčík o těch, kdo tak…