Já si dobře pamatuji, jak se kdo choval. Ministryně Michaela Marksová o ČSSD i Zemanovi

27. 2. 2015 14:36

38. SJEZD ČSSD Vážím si Milana Chovance a věřím, že na sjezdu ČSSD bude zvolen prvním místopředsedou, říká ParlamentnímListům.cz ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Redakce před nadcházejícím sjezdem položila stejné otázky všem předsedům okresních a obvodních organizací strany a Marksová tedy hovoří z titulu předsedkyně OVV ČSSD Praha 2.

Já si dobře pamatuji, jak se kdo choval. Ministryně Michaela Marksová o ČSSD i Zemanovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová
reklama

Co Vás napadá, když se zamýšlíte nad úspěchy a neúspěchy ČSSD v období od posledního sjezdu? V čem strana uspěla, v čem neuspěla? Kteří její na sjezdu zvolení funkcionáři se osvědčili a kteří za poslední dva roky selhali?

Jednoznačný úspěch je vytvoření vládní koalice, jejíž programové prohlášení z většiny obsahuje sociálně demokratický program. Podařilo se nám do programu prosadit spoustu sociálně citlivých opatření jako například vyšší valorizace penzí, vyšší minimální mzda, zrušení nespravedlivého druhého důchodového pilíře, zákon o dostupném bydlení a také zálohované výživné.

Za menší úspěch možná pokládám mediální obraz strany. Nicméně to se, doufám, změní tímto sjezdem, který personálně doplní vedení strany, které se po lánském puči trochu zúžilo. Záměrně vyvolávané hádky před volbami nám určitě ubraly několik procent, to je neomluvitelné a jednání "pučistů" po volbách také. Dobře si pamatuji, jak se kdo choval. A proto si od té doby velmi vážím Milana Chovance a doufám, že bude zvolen prvním místopředsedou.

Jak hodnotit postavení ČSSD ve vládě a výsledky plnění jejího programu v rámci vlády? Je vládní agenda dost levicová? Kteří členové vlády dělají čest ČSSD a kteří na svou práci nestačí? Je premiér dost důrazný vůči koaličním partnerům? Jaká témata a jakou agendu by měla strana ve vládě víc „tlačit“ a co se musí změnit ve fungování vládního kabinetu?

Levicovější může být agenda vždycky, ale za dané situace – kdy jsme ve vládě se středovými lidovci a pravicovým ANO – to za levicový program lze označit. Rozhodně bych chtěla zdůraznit profesionalitu pana premiéra, který drží koalici při sobě bez závažnějších průšvihů.

Myslím si, že mí straničtí kolegové ve vládě odvádí velmi dobrou práci. Na rozdíl od jiných stran jsme nemuseli nikoho z pozice ministra či ministryně odvolávat, což snad svědčí o připravenosti rezorty vést. Nechci hodnotit ostatní, proto zmíním témata, která jsou mně blízká, a potřebujeme na nich zapracovat: zpřísnit fungování tzv. pracovních agentur, které mnohdy ze svých zaměstnanců dělají lidi druhé kategorie; prosazovat další růst minimální mzdy, protože pracovat se musí vyplatit; zlepšit postavení zdravotně postižených; vypracovat systém zálohovaného výživného, které pomůže dětem z neúplných rodin; přehodnotit sociální dávky, aby byly co nejspravedlivější a zároveň co nejméně zneužívané. To jsou témata, která jsou pro mě důležitá, a proto jsem si je také stanovila jako priority pro letošní rok.

Jak hodnotíte prezidenta republiky, který je bývalým předsedou ČSSD? V čem s ním souhlasíte a co mu vyčítáte? Slyšíte vůči prezidentovi na svém okrese spíše podpůrné, nebo odmítavé hlasy, přičemž se ptáme jak na hlasy z členské základny, tak širší veřejnosti?

Pan prezident je svůj. Na řadě témat se s ním shoduji – otázka důchodů, růstu minimální mzdy, pracovních podmínek či zlepšení financování hospicové péče. Je znát, že to byl předseda ČSSD.

Hlasy slyším velmi různé. Řada členů a členek ČSSD ho podporuje, jiní mají výhrady. Na Praze 2, kde jsem vyrůstala a bydlím, volila naprostá většina lidí Karla Schwarzenberga, ale ve středních Čechách, kde máme chalupu, to bylo právě naopak – u sousedů byl Miloš Zeman samozřejmá volba.

Pokud se vrátíme do období tzv. lánského puče... Jak tuto událost zpětně reflektujete?

Já jsem od počátku podporovala Bohuslava Sobotku, účastnila jsem se akcí na jeho podporu a udělala bych to samozřejmě znovu. Zpětně si říkám, že nám to vlastně pomohlo: jednoznačně se ukázalo, kdo je kdo, věci dosud skryté vyšly najevo. Atmosféra ve straně se pročistila a Bohuslav Sobotka z puče vyšel jednoznačně posílen.

V posledním roce se široce debatuje o zahraniční politice, zejména v souvislosti s ukrajinskou krizí. Terčem kritiky bývá ministr zahraničí Lubomír Zaorálek za svou, dle některých členů ČSSD, příliš prozápadní pozici. Někteří představitelé ČSSD si přejí vyváženější pozici vůči Rusku. Pravicová opozice současně kritizovala Bohuslava Sobotku za „mnichovanství“, když si přál vyjednávat o výjimkách ze sankcí proti Rusku. Jak Vy hodnotíte všechny tyto i jiné aspekty politiky, kterou prosazovala, nebo by dle Vás měla prosazovat ČSSD v rámci krize na Ukrajině? Jak hodnotit Sobotku a Zaorálka?

Moc se neodvažuji hodnotit dění na Ukrajině. Domnívám se, že vraždění se nedá omluvit ani z jedné strany. Cílem ČSSD, a tedy i vlády, by mělo být mírové řešení situace. Situace má jedině diplomatické řešení. Utrpení lidí musí co nejrychleji skončit.

Jak hodnotíte práci hejtmanů, primátorů a dalších krajských a komunálních představitelů ČSSD? Které z nich považujete za dobře pracující a které ne? Co dle vás řekly o jednotlivých organizacích a skupinách uvnitř strany komunální volby?

Sociální demokracie má spoustu kvalitních politiků a političek. Hejtmani a krajští radní jsou pro mě nenahraditelní partneři, bez spolupráce s nimi se neobejdu.

Co se týče voleb: tam, kde se prosazovala sociálně demokratická politika bez skandálů, jsme volby vyhráli bez problémů. Jiná situace možná však byla ve větších městech, kde se do výsledků mohly promítat různé kauzy a bylo očividnější takové to politikaření, které nám všem jde proti srsti. Je to signál pro ČSSD, aby začala opět nabízet důvěryhodnější tváře. Já vždycky na kandidátkách uvítám lidi, kteří za sebou mají nějaký příběh, kteří nejsou odtržení od každodenní reality. Na druhou stranu – na mnoha místech vyhráli méně známí lidé nebo bývalí členové různých stran jen proto, že byli na kandidátce za hnutí ANO a měli plakát s Andrejem Babišem.

Prezident Zeman není pozván na sjezd ČSSD. Je to chyba? Měl by být pozván dodatečně? Případně, jste pro to, aby byl vznesen přímo na sjezdu požadavek na účast prezidenta?

Pan prezident už není členem ČSSD. Tento sjezd by měl proběhnout bez kontroverzí, chceme si ujasnit vlastní pozici sami mezi sebou. Respektuji, že se vedení strany takto rozhodlo.

Kteří kandidáti mají jistý váš osobní hlas při boji o funkce místopředsedů a 1. místopředsedy? A které kandidáty podpoří vaše okresní organizace? Podpora B. Sobotkovi, coby jedinému kandidátovi na předsedu, je z řad delegátů vašeho okresu bezvýhradná?

Bohuslav Sobotka je jediným kandidátem na předsedu, tam nevidím ani prostor pro překvapení. Na 1. místopředsedu podporuji jednoznačně Milana Chovance. Co se týče ostatních jmen, shoduji se víceméně s představou předsedy. Za můj okres, resp obvod Praha 2, jsme jen tři delegáti a jejich volba je jejich věc. O jejich podpoře Bohuslava Sobotky ale vůbec nepochybuji.

Které věci se dle vás musí v ČSSD změnit, aby strana fungovala lépe? Dokáže při současném kurzu udržet svou pozici dominantní politické síly v České republice? Které hrozby jí tuto pozici mohou sebrat a jak se s nimi má strana vypořádat?

ČSSD musí podstoupit změny minimálně na dvou úrovních. Ta první je v komunikaci s veřejností. Osobně bych byla ráda, abychom s lidmi nedebatovali pouze před volbami. Jako ministryně průběžně jezdím do regionů, abych zjistila, jaká je situace v krajích či v obcích. Je to cesta, která je přímá a lidštější než jen billboardy a letáky.

Druhá úroveň je ta vnitrostranická. Měli bychom prohloubit demokratické rozhodování ve straně, proto jsem od začátku podporovala uskutečnění vnitrostranického referenda a zavedení primárek, které zajistí, že všichni členové v daném regionu se podílí na tvorbě kandidátních listin. Musíme na nich mít tváře, které budou pro naše voliče a voličky důvěryhodné.

Pokud bych byla zvolena místopředsedkyní, rozhodně bych se chtěla věnovat také práci na našem programu a odborném zázemí. Dokážu spolupracovat s velkou škálou lidí, záleží mi na tom, aby ČSSD byla silný a jednotný tým.


 


 


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bojovník proti manipulacím Cemper: Nová koalice v Radě ČT si zatím jen zkoušela sílu. Biskupové navrhli Lipovskou a teď „my nic“

19:46 Bojovník proti manipulacím Cemper: Nová koalice v Radě ČT si zatím jen zkoušela sílu. Biskupové navrhli Lipovskou a teď „my nic“

ROZHOVOR „Farmářské trhy se omezují, tudíž se regionální potraviny prodávají méně. Jsem zastánce něk…