Já tomu prostě nevěřím. Andor Šándor k vývoji v kauze Skripal: To si to nacvičovali na klice v hotelu? Britové nevyvážejí popelnice?

10.09.2018 4:41

„Ten příběh nemá logiku ani linii důkazů, podle kterých bychom mu mohli věřit,“ říká k pokračující kauze novičok ve Velké Británii bývalý šéf Vojenské zpravodajské služby a bezpečnostní analytik Andor Šándor. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se ptá, zda se v Anglii vyvážejí popelnice, když je možné najít v popelnici čtyři měsíce starý vzorek od parfému. Podle Šándora není Vladimir Putin natolik hloupý, aby si komplikoval život něčím takovým, jako je otrava agenta Skripala, kterého navíc měli dlouhou dobu předtím v ruském vězení. Akce však prý mohla pocházet z Ruska.

Já tomu prostě nevěřím. Andor Šándor k vývoji v kauze Skripal: To si to nacvičovali na klice v hotelu? Britové nevyvážejí popelnice?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generál Andor Šándor

Podle britských úřadů se ukázalo, že otravu novičokem v Británii v Salisbury má na svědomí dvojice Rusů. Zachytily je kamery. My už jsme se o tom spolu bavili několikrát, vaše postoje jsou známy, takže se zeptám takto: co si myslíte o těchto nových skutečnostech, pokud jsou pravdivé? 

Teď jste to řekla správně, pokud jsou pravdivé. To je první otázka. Vidíme nějaké ne příliš kvalitní snímky dvou ruských lidí, kteří podle prohlášení britské strany vystupovali pod krycími jmény. Britská strana žádá Rusko o další údaje, které by podle mne po procesu žádosti o vízum pro vstup do Velké Británie přece měli mít sami včetně biometriky.  Tohle tam příliš nehraje. Nechápu, jak v hotelu, kde bydleli, někde ve východním Londýně, se našly stopy novičoku – znamená to, že ho tam nějak používali? Ohrožovali sebe? Jeden by mohl i vtipkovat, že si to snad nacvičovali na pokojové klice, kdyby to nebylo tak vážné. Jinými slovy, jak to, že neohrozili další lidi, kteří tam bydleli? Opět zvláštní. A najednou máme lahvičku od parfému, kterou náhodou téměř po čtyřech měsících najdou někde v odpadkovém koši.  Ve Velké Británii se nevyvážejí popelnice? Po tak dlouhou dobu? Nevěřím, že by další otrávený čekal tak dlouho, než objevenou lahvičku předal své milé stejně jako on narkomance až při vhodné příležitosti. Toto mi přijde velmi podivné. 

Anketa

Podporujete zdanění církevních restitucí?

92%
8%
hlasovalo: 9272 lidí

Od začátku jsem se držel i té možnosti, že to klidně mohli být bývalí příslušníci GRU, to se vůbec nevylučuje, ale co mi na celém příběhu nesedělo a nesedí, je z hlediska Putina a Kremlu: cui bono? K čemu by mu to bylo? Tvrdit, že Putin kontroluje celé Rusko, tedy i jeho tajné služby, potom musel o tom vědět a povolit to, se mi opravdu jeví jako přehnané tvrzení. Věřím, že ani Kim si nemůže být jist, že vše, co se šustne v jeho zemi, má pod kontrolou. Co Theresa Mayová, i ona má vše v Británii v této oblasti pod palcem?

Chybí vám tedy motiv?

Přesně tak. Ano, motiv, proč? K čemu by to dělali. Šest let ho měli ve vězení, pustili ho, osm let byl ve Velké Británii a najednou ho chtěli otrávit. Krátce před mistrovstvím světa ve fotbale. Riskovat bojkot? Několikrát jsem říkal, že Rusko, ale i jiné země si vyměňují zadržené agenty s jinými zeměmi na základě často složitých a dlouhých vyjednávání. Přece někoho takového nezabijete, protože pak s vámi už nikdo nikoho nevymění. To nemá vůbec žádnou logiku. Rusko to klidně mohlo být, to já vůbec nepopírám, ale proč by to udělal Putin? Ohledně jeho osoby si nedělám žádné iluze, ale nemyslím si, že je hloupý a že by si takto komplikoval život něčím, co nemá žádný smysl. 

Po mém soudu klíč k tomu pokusu vraždy, který byl ohavný, je možná v životě Skripala po roce 2010, kdy byl propuštěn. Tam může být důvod, proč ho někdo chtěl odpravit. Proč by to GRU dělala takto složitě? I způsob varování je komplikovaný. Nic horšího by se GRU nemohlo stát, kdyby se samotní její agenti novičokem otrávili a zůstali na místě v kómatu. Vzpomeňte, jak Putin zkrotil Chodorkovského, a tím všechny oligarchy, kteří chtěli v Rusku zůstat. Likvidace Jukosu a deset let za mřížemi pro vlastníka. To mi opravdu nejde na rozum a skutečně tomu nerozumím. Zatím máme vyjádření, která nám tlumočí média, samozřejmě náměstek ministra vnitra Velké Británie dnes řekl, že s velkou pravděpodobností o tom rozhodl Putin. Nevím, odkud ty informace náměstek ministra vnitra bere. Jestli u toho byl, nebo kdo mu to s absolutní zárukou věrohodnosti sdělil? 

Takže tady máme ze strany Velké Británie obvinění, které má cosi ukazovat. Když se na věc podíváme normálním zdravým rozumem, musíme se ptát, zda to skutečně něco dokazuje. Že jsou oba téměř současně vyfocení při průchodu na letišti, při odbavování, jak mají synchronizovány kroky, všechno mi přijde už jako Jindřich Šimon Baar Pro kravičku z filmu Světáci. Přijde mi, že ten příběh není nejšťastnější, je to pokračování původního obvinění, ale pro mě postrádá logiku a hlavně důvod. 

Na to obvinění se také chci zeptat. Britská premiérka Theresa Mayová obvinila z otravy novičokem ruské zpravodajce. Zároveň s tím se objevují obavy, že může jít o návrat do dob studené války. Hrozí studená válka? 

Já nevím, jestli hrozí návrat ke studené válce a věc dojde až tak daleko. Faktem je, že Velká Británie příliš brzy a příliš rychle přišla s obviněním poté, co jsme se dozvěděli, že otec a dcera Skripalovi byli otráveni. Teď po mém soudu nemá jinou možnost, než v té oficiální linii pokračovat, protože pokud si vzpomínáte, tak po ní následovala řada diplomatických kroků nejenom členských států Evropské unie a podobně, které vyhostily na sto padesát, tedy velký počet ruských diplomatů, a teď říci: sorry jako, nic se nestalo… Dost dobře to nejde. Já se nezastávám Rusů. Já si myslím, že to mohli být lidé z Ruské federace, ale nevěřím, že to bylo požehnáno Putinem nebo ministrem obrany nebo předsedou vlády. Tomu prostě nevěřím. 

Myslím si, že bychom si zasloužili ale skutečné důkazy, a obávám se, že je nemáme. Protože stále k meritu věci: pokud šlo o Ten novičok s velkým T, tak Skripal i jeho dcera mají být mrtví. Zaplať pánbůh nejsou. Pokud to byl Ten novičok, tak by i ten policista, který je našel, měl být zřejmě mrtvý. Zaplať pánbůh mrtvý není. Najednou máme novičok, který si Angličanka dala jako parfém na zápěstí, a je poměrně rychle mrtvá. Ten, kdo s ní byl a dal jí ho jako dárek, měl být otráven novičokem a naštěstí mrtev není, byť se mu mělo v ne tak dávné minulosti přitížit. A znovu: najít parfém v popelnici – to už je podle mě úroveň nula – vzorek parfému, byť Nina Ricci, a dát ho přítelkyni… 

Jinými slovy, buďto to nebyl novičok… Nebo já prostě nevím. Chybějí mi údaje, tak abychom tomu příběhu mohli věřit. Argument: nemohl to být nikdo jiný než Rusové, tak to byli Rusové, mi přijde opravdu trošku kulhající. Navíc s tím, že nikdo jiný novičok vyrobit neumí. Ejhle, novičok, nebo plyn řady novičoku, měla i česká armáda, německá rozvědka BND jej má už od roku 1995, dostali ho od Němců i Britové a podobně. Není to tak, že by ho měli jen Rusové. A přijde mi velmi kostrbaté a velmi zvláštní, aby byl takto někdo popraven. Byť jsme to viděli na bratrovi Kim Čong-una v Malajsii, který byl otráven látkou VX, když mu ji vpravili do očí. To je všechno pravda, ale prostě pro tento příběh necítím linii důkazů, které by dokazovaly, že tomu tak skutečně bylo. Mezi Británií a Ruskou federací není žádná dohoda o vydávání podezřelých osob, což jsme viděli v případě otráveného Litviněnka, jeho domnělí vrazi Lugovoj a spol. také nebyli Moskvou vydáni.

Do Británie ani tito dva  vydáni nebudou. Je na ně sice vystaven evropský zatykač, ale zcela jistě jejich uvedená jména nejsou pravá. Takže tento příběh pokračuje. Ale že by vše skutečně ukazovalo výhradně na Kreml – do Ruska proč ne – ale na Kreml, to si nemyslím. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ať unijní liberálové třeba puknou vzteky. Rektor z SPD Pána o Maďarech i hlasateli landsmanšaftu Hermanovi

21:09 Ať unijní liberálové třeba puknou vzteky. Rektor z SPD Pána o Maďarech i hlasateli landsmanšaftu Hermanovi

„Ať unijní a západní liberálové třeba puknou vzteky, s Maďary to nehne. A to je pro nás příklad hodn…