Jak se ze slušného mouly stal vychcánek. Analytička Ryšánková vypráví příběh, který je nejen o Bohuslavu Sobotkovi. A pokud jde o Jiřího Drahoše...

08.12.2017 18:26

ROZHOVOR Kandidát na Hrad Jiří Drahoš předem uznal prohru a vinu za to hodil na Putina. ParlamentnímListům.cz to řekla politická analytička Irena Ryšánková v reakci na výsledek schůzky exšéfa českých akademiků s končícím premiérem Sobotkou. Voliči podle Ryšánkové zcela vědomě odmítli tradiční strany. „Voliči si ANO zvolili, protože chtěli ANO. Chtěli Babiše. I s jeho slovenštinou, i s jeho miliardami, i s jeho Čapími hnízdy,“ sdělila. Kromě dalších témat analytička velmi otevřeně zhodnotila politickou kariéru Bohuslava Sobotky.

Jak se ze slušného mouly stal vychcánek. Analytička Ryšánková vypráví příběh, který je nejen o Bohuslavu Sobotkovi. A pokud jde o Jiřího Drahoše...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Irena Ryšánková

Ve středu bude jmenována vláda Andreje Babiše. Nemá předjednanou podporu, nicméně pravicová opozice tvrdí, že se nakonec opře o Okamuru a KSČM. Sám Babiš to odmítá, zdroje z médií nicméně tvrdí, že do konce prosince by s Okamurou rád dojednal podporu. Mluví se též o vládě s KDU-ČSL a s ČSSD, které se propadají v průzkumech. Jak to celé podle vás dopadne?

Oni se nakonec nějak dohodnou. Minimálně s lidovci, kteří by mohli mít slogan „ve vládě od roku 1918“, i když teď rádi zapomínají, že byli součástí i Národní fronty. Ty rozumnější strany nepochybně už vědí či alespoň tuší, že předčasné volby by znamenaly posílení ANO a hlavně totální vykrvácení stranických pokladen. Čím horší výsledky současných průzkumů, tím předpokládám větší ochotu ke vstupu do vlády. S odhady na hraně volitelnosti či hluboko pod ní se předčasné volby vyvolávají těžko.

Měli by lidovci a sociální demokraté „podstoupit oběť“, aby Babiš nespoléhal na SPD a KSČM? Nebyli by jen fíkovým listem, který by Babiš kdykoliv „smázl“ koalicí s „extremisty“?

Anketa

Hrozí nám pokuta od EU za to, že nepřijímáme uprchlíky podle kvót. A poplatky za každý den, kdy tak nečiníme. Co má nová vláda udělat, pokud nás EU odsoudí?

hlasovalo: 11198 lidí

Zaprvé si položme otázku související se Sobotkou a další „demokratickou“ opozicí nám vnuceným rámováním SPD i KSČM. Jsou tyto strany opravdu „extremistické“? Čím? Komunisté nebyli nijak extrémní ani v roce 1990. Ani programově – poté, co se vzdali třídního boje a vedoucí úlohy, ani akčně. Nikdy se nechopili zbraní a nešli proti lidem. Moc předali Občanskému fóru v listopadu 1989 přímo ukázkově sametově. V roce 2017 už nejsou komunisté nejen extrémní, ale už nejsou ani komunisté. Je to parlamentně konformní, hodnotově konzervativní, národněsociální strana důchodců za udržení zbytků jejich sociálních jistot. Průměrný věk jejich členů je 80 let, průměrný věk jejich voličů není o mnoho menší. Bomby nesestrojují, holemi nehrozí.

SPD je „extremistická“ čím? Prosazováním „přímé“ demokracie? Referendum obsahuje po celou dobu česká ústava, pouze jsme se prozatím nedokázali shodnout na prováděcích parametrech. Odvolatelnost politiků souvisí s jejich zvolením. Má lid moc? Pokud ano, má právo politiky nejen volit, ale i odvolit. Vláda lidu se ale jmenuje demokracie… Nebo je SPD „extremistická“ proto, že je kritická vůči Evropské unii či NATO? Co je na tom extremistického? Do obou organizací máme možnost jak vstoupit, tak z nich vystoupit. De Gaulle také vystoupil z vojenské části NATO. Byl snad extremista?

Obé souvisí s rozhodnutím lidu. Má-li lid moc v této zemi, má moc rozhodnout, chce-li se zapojit do vojenských provokací či válek proti jiným zemím, nebo odmítne-li je. Ve jménu míru. Má moc rozhodnout, chce-li se zapojit do ekonomického vykořisťování jiných zemí, do sankcí. Nebo odmítne-li je. Do NATO jsme vstupovali bez referenda. Nikdo se nás neptal. Do EU jsme vstoupili po referendu. Ale byla to jiná EU, než v jaké jsme se ocitli následně. Máme právo se dnes rozhodnout jinak, než jsme se rozhodli před lety? My jsme lid.

Takže pokud připustíme, že extremisté nejsou extremisté, tak se nám jeví fíkový list úplně jinak.

Nepochybně to lidovci se sociálními demokraty, pokud tedy bude nabídka neodolatelná (lidovci už začínají lehce povolovat), jako oběť marketingově zpracují. Co jim zbývá, když sami sebe dostali svou neuváženou a až agresivní předvolební rétorikou do této pozice? Lidé se prostě rozhodli, že je nebaví ani Bohuslav Sobotka, řešící jen svou vlastní slábnoucí pozici, ani lidovci, kteří dráždí mnoho voličů církevními restitucemi a přítulností k sudetským Němcům a jejich landsmanšaftu. Babiš objel republiku a mluvil s lidmi. Jednoho takového setkání jsem byla náhodným svědkem. Lidi se s ním fotili a Babiš byl jako ryba ve vodě. Umíte si představit, že si děláte selfie se Sobotkou nebo Hermanem a pak si ho vystavíte na Facebooku?

Tichou koalici pro první kroky ve sněmovně Babiš vytvořil s těmi, kteří byli ochotni ji s ním tvořit. Ne s někým, kdo je zhrzen, protože po dvaceti letech mocenské výměny hegemonů ODS /ČSSD plus lidovci plus nějaká doplňková pidistrana se najednou politická mapa Česka totálně přepsala. A ono nejde jen o ministry, ale i o náměstky, vedoucí odborů, úředníky na krajích, asistenty, asistenty asistentů, aparát… ČSSD, která se za patnáct let stala státostranou, nyní přijde o tisíce věrných členů existenčně závislých na mzdě ze státního rozpočtu. Většinou je nemá jak živit. Lidovci, nyní přicházející také o moc, mají alespoň bohaté církve… Jak bude koalice pokračovat dál, se uvidí. Může bujet ad hoc, nebo se může stabilizovat. Babiš je schopen obejít všechny strany a udělat dohodu s každou. V opozici teoreticky nemusí zůstat nikdo. On nechápe řízení státu prostřednictvím ministerstev jako politiku, ale jako management. V podstatě apolitický.

Ať už vznikne jakákoli vláda, co by tato země na konci roku 2017 potřebovala? Když odhlédneme od toho, jaká vláda vznikne, co je teď pro nás nejdůležitější? A zajistí to Babiš?

Tato země potřebuje státní rozpočet. A ten si myslím zařídí všichni. Tato země potřebuje stabilitu. Ekonomickou i politickou. Tato země potřebuje pragmatickou vládu, která nebude občany neurotizovat a stresovat.

Méně pragmaticky řečeno, potřebovala by, aby ti, kteří nevyhráli, svou nevýhru uznali a nepodsouvali, že ANO vyhrálo nějakým pokoutným, nedemokratickým nebo podivným způsobem. Voliči si ANO zvolili, protože nechtěli stále stejné profesionálně politické obličeje se stále stejnými hesly. Nechtěli profesionálního Sobotku. Nechtěli profesionálního Kalouska. Nechtěli profesionálního Fialu. Voliči si ANO zvolili, protože chtěli ANO. Chtěli Babiše. I s jeho slovenštinou i s jeho miliardami i s jeho čapími hnízdy. Ostatním sluší to přijmout a hledat chyby pouze u sebe.

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček byl pranýřován za výrok, že pro vydání Babiše a Faltýnka bude hlasovat až ve chvíli, kdy zde bude nezávislá policie a justice. Sdělil též, že teď, když je Babiš kandidátem na premiéra, je v zájmu Česka ho nevydávat, neb je důležitý. Vondráček byl za tyto výroky kritizován, připojujete se k té kritice? Máte nyní, na prahu Babišovy vlády, strach, že Babiš zneužíváním policie a dalších složek ohrozí demokracii?

Upřímně řečeno, takových podivných policejních žádostí o vydávání si už docela pamatuju… Pamatuju si stále i vyšetřování náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věry Jourové. Pamatuju si stále i zatčení starosty Budišova na Třebíčsku Ladislava Péti a poradce sociálnědemokratických premiérů Grosse a Paroubka Zdeňka Doležela. Péťa už není členem ČSSD. Péťa je mrtev. V souvislosti s podezřením z podvodu a manipulace s evropskými dotacemi žádné obvinění nepadlo. Soud v kauze kolem privatizace Unipetrolu „Pět na stole v českých“ zprostil Zdeňka Doležela obžaloby. Jourové se nikdy nikdo neomluvil.  

Pamatuju si i řadu tajnou službou a policií vykonstruovaných obvinění Karla Srby, za které seděl bývalý státní sekretář ministerstva zahraničí osm let. V řadě dalších procesů byl zproštěn. Pamatuju si stále i Kubiceho zprávu. Paroubek nebyl svatý, ale pedofil nebyl. Ona policie a tajné služby byly vždycky svěží a okolo politiky zbytečně akční. O nezávislosti policie a justice jsme se mohli přesvědčit i u vyfabrikované kauzy Rath, u které byly porušeny snad všechny procesní normy…

Takže nemám iluze, že ani u Babiše vše není tak, jak čeští policejní konstruktéři tvrdí. Obvinit neznamená odsoudit. Evropští vyšetřovatelé z orgánu OLAF jsou už tři roky daleko méně optimističtí. Kauzu na žádost křesťanských demokratů šetří, ale výsledky stále nemají. A proto mlčí a nevyjadřují se.

Ostatně jsem náramně zvědavá, na co přijde ošetřovací komise k OKD, kterou chtějí Piráti. Pokud něco vyšetří, bude historicky první. A zajímalo by mne, jestli pak sněmovna vydá i viníky. Protože co jsou nějaké evropské dotace jednomu podnikateli proti tisícům lidí bez bytů, bez jistot a bez práce?

SLEDUJTE VIDEO Projev prezidenta Zemana a premiéra Babiše při slavnostním jmenování na Hradě:

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš se sešel s premiérem Sobotkou, aby mu sdělil obavu, že jak uskutečněné sněmovní volby, tak nastávající volby prezidenta republiky ovlivňují zahraniční tajné služby. Byl to od Drahoše správný krok? BIS ihned sdělila, že žádné takové poznatky nemá…

Drahoš tím předem přiznal prohru a vyjevil, na koho ji hodí. Na Putina.

Jak vlastně hodnotit kampaň akademika, který je hlavním vyzyvatelem Zemana? I odpůrci Zemana kritizují Drahoše, že je slabý, že je „želé“, nemá jasné názory… Je třeba boj proti Rusku a propagandě tím správným krokem?

To, že většina obyvatel České republiky už bere protiruské šílenství jako poměrně zábavný kolorit, o něčem svědčí. Vážně jej berou snad jen bývalí špatní pornoherci. Zdá se, že setkání budoucího poraženého s minulým poraženým je zatím nejvýraznější počin akademikovy kampaně.

Může Rusko ovlivnit lednové volby? A jaké jsou vůbec v tuto chvíli, měsíc před prvním kolem, Zemanovy šance na výhru?

Já to Rusko začínám obdivovat. Co všechno dokáže ovlivnit! Volby v USA, světové ceny ropy, volby v České republice. Volby v USA chápu, ale proč volby v České republice, která má míň obyvatel než Moskva? Mimochodem – jediné, co kdo komukoliv v Rusku dokázal ohledně voleb v USA, bylo nějakých 100 tisíc dolarů za reklamu na Facebooku. Ostrakizace Ruska a jeho označování za světového viníka hybridních válek jsou směšné. Stejně směšné, ale stejně nebezpečné, jako bylo primitivní štvaní senátora McCarthyho. Na druhé straně, pokud může Rusko za všechno, co je mu přičítáno, jak mocné je… Přitom ruské kulturní středisko má roční rozpočet na veškerou reprezentaci 20 tisíc eur…

Jak vidíte šance Mirka Topolánka? Do volby naskočil na poslední chvíli a už atakuje druhé místo v průzkumech…

No, nevím. Mirek Topolánek ohrozí Horáčka a Drahoše a rozmělní tak dál Zemanovy protikandidáty. Listopadový průzkum společnosti STEM Zemanovi připisuje podporu 45 procent. A to kampaň ještě nevygradovala. Topolánka by podle průzkumu SANEP volilo maximálně 17 procent respondentů. Ještě důležitější ale je, kolik procent by bývalého premiéra za ODS nevolilo. 73 procent ho totiž považuje za absolutně nepřijatelného.

Může současnou hlavu státu ohrozit?

Je výrazný, nebojí se jednoduchých vět a výrazných projevů. Zná svou cílovou skupinu. Má ale základní hendikep. Cílová skupina zná jeho. Natáhl na sebe nostalgii po kdysi mocné ODS. Straně Žlutých lázní a krokodýlích bot. To je těch 73 procent odporu. Po kauze svého Dalíka a Monte Argentariu bude těžko vysvětlovat komukoliv cokoliv. Pandury a Marka Dalíka mu nikdo neodpáře. Proč volit člověka, který se tak upne na někoho, kdo jej dovede do hlubin?  

Z nejvyšší české politiky odchází Bohuslav Sobotka. Za co bychom mu měli poděkovat, za co bychom ho měli kritizovat? Jak se vyvíjel váš názor na něj? V čem pochybil, o co se zasloužil? Ať už jako vládní, nebo stranický představitel. Prezident Zeman ho označil za někoho, kdo odchází s ostudou.

Zeman má pravdu. Přitom začal docela hezky. Já osobně jej považovala v jeho samotných začátcích za takového slušného moulu, který se posléze změnil ve ctižádostivého moulu. Ještě jako ministr financí dokázal i zažertovat. No a pak se ten slušný chlapec proloboval intrikami na místo předsedy ČSSD a premiéra a neštěstí bylo hotovo.

Obklopil se kývači, ostatní odřízl, na jakoukoliv kritiku reagoval útokem. Zajímal se někdy někdo o to, co se vlastně stalo před „lánským pučem“? Jak se choval? Vždyť ani teď, kdy vstoupil do dějin jako protipól Miloše Zemana (Zeman dostal ČSSD ze sedmi procent na 32 za šest let, Sobotka zpátky na sedm procent za čyři roky), odmítá přijmout odpovědnost. Charisma nula, jen vzteklá touha po moci. Opět jeden, kterého chuť moci usvědčila z jeho pravého já.

Za co mu poděkovat? Za poznání, že politik nesmí být vychcánek ani podrazák. ČSSD si nezaslouží budoucnost, která ji teď čeká.

Šéf SPD Tomio Okamura nejenže prohlašuje o ČT, že je jedno z nejvíc dezinformačních médií v republice, ale vyzval ke změně statusu veřejnoprávních České televize a Českého rozhlasu.

Samozřejmě vždycky je co kritizovat, ale média veřejné služby jsou nezastupitelná. Vylít s vaničkou i dítě je naprostý nesmysl. Pokud tedy Tomio Okamura nemá zájemce o ty baráky.

Problém není ve veřejnoprávním statusu ČT a ČRo. Problém je v politicích, kteří v minulých volebních obdobích neplnili svou kontrolní funkci ve volebním výboru a do dozorčích rad volili podržtašky a politické důchodce. Zákon o ČT je správný. Kodex také. Ale lidi, kteří měli zákon a kodex vymáhat, selhali. Bohatě stačí ty lidi v souladu se zákonem vyměnit a napříště jmenovat uvážlivě zodpovědnější.

reklama

autor: Radim Panenka

Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hořící bordel. Nemám z toho radost.“ Vidlák se proslaví ještě víc. Tímto

12:27 „Hořící bordel. Nemám z toho radost.“ Vidlák se proslaví ještě víc. Tímto

VIDLÁKŮV TÝDEN „Hořící bordel. Ukrajina jako Pásmo Gazy. Nemám z toho radost.“ Potíže, které má Ukra…