Jak to chodilo v ČT? Radní kryli vedení, odhaluje Jakl. Peníze a „nezávislost“? Zcela bez obalu

29.06.2020 19:57

ROZHOVOR Rada ČT dřív vedení televize kamarádsky kryla, místo aby ji kontrolovala. ParlamentnímListům.cz to řekl člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, dlouholetý spolupracovník prezidenta Klause a publicista Ladislav Jakl. ČT podle něho nikdy nemůže být nezávislá a vysvětluje proč.

Jak to chodilo v ČT? Radní kryli vedení, odhaluje Jakl. Peníze a „nezávislost“? Zcela bez obalu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl při Hovorech na pravici XIX. Tentokráte nejen o propagandě v médiích

S jakými pocity sledujete dění kolem České televize v poslední době? Nejdříve to byl boj o obsazení uvolněných postů v Radě ČT, teď se mluví o podobě některých pořadů…

Je dobře, že se o této instituci mluví. Skoro třicet let v její radě zasedali lidé, kteří se kamarádili s managementem a kryli ho, místo aby ho kontrolovali. Nyní se veřejnost konečně začíná zajímat o to, co se za její peníze na Kavčích horách tropí.

Je správné, aby politici, komentátoři či radní ČT vůbec diskusi ohledně obsahu a programu veřejnoprávní televize vedli? Není už toto zasahování do její nezávislosti?

Anketa

Postupuje vláda proti šíření koronaviru SARS CoV-2 správně? (Ptáme se od 29.6.2020)

88%
12%
hlasovalo: 6740 lidí

Pojem  „nezávislost“ je nesmyslný. Vysílání České televize nikdy nemůže být nezávislé, to bychom ji museli celou darovat jejím zaměstnancům. Od čeho máme politiky? Aby se starali o veřejné instituce. Stát Českou televizi zřídil zákonem, stát jí věnoval majetek, kmitočty, zařídil financování z veřejných zdrojů a uložil jí úkoly. Proč by se zrovna o tuto veřejnou instituci neměl zajímat? Jestli se někdo bojí veřejné diskuse, tak nemá čisté svědomí. 

Po čase veřejně vystoupil Václav Moravec a v rámci skoro hodinu a půl dlouhého rozhovoru pro podcast Deníku N kritizoval mnohé politiky i další lidi. O exprezidentu Klausovi řekl, že „kňoural“, pustil se do některých poslanců i moderátorů. Nenahrává pan Moravec další vyostřené kritice vůči sobě? Anebo naopak, a je správně, že nemlčí a začal televizi coby její významná tvář bránit?

Tento pan moderátor má na své názory právo. Jen by člověk s takto konkrétními politickými postoji, kdy někomu zjevně fandí a jiného zjevně odmítá, neměl mít faktický monopol na názorový pořad.

Václav Moravec se ostře pustil do člena Rady Xavera Veselého, de facto zpochybnil jeho moderátorské schopnosti a do Českého rozhlasu se prý dostal jen díky mocným známým a rozhovorům s prezidentem. Xaver je podle něho „průměrný a zapadá do společnosti buranů“. Jak na tento spor nahlížet? 

Kontrolovaný se vzteká na toho, kdo jej chce oprávněně kontrolovat.

Lze při obraně nezávislosti České televize sáhnout i k takto hrubším výrazům? Lidé, kteří podle svých slov televizi hájí před jejími „vrahy“, často paradoxně útočí na jiné za to, jak se o ČT vyjadřují…

Osobní tón debatě o České televizi škodí. Zakrývá to podstatu problému: tato televize je politickým hráčem místo toho, aby politické dění pozorovala. 

Co se týče Otázek Václava Moravce, tam se od počátku debata ze strany kritiků vede směrem, že pořad tu je už příliš dlouho, klesá sledovanost, je za zenitem a měla by se řešit nějaká inovace. Moravec naopak kontruje tím, že opak je pravdou, protože třeba v BBC čím je moderátor starší, tím je zkušenější, moudřejší a pořad má vyšší váhu. Co myslíte?

Někdo je s vyšším věkem moudřejší, jiný zase s věkem blbne. Věk sám o sobě není zárukou ničeho.

Pokud byste měl pořad OVM zhodnotit, jak si ve vašich očích stojí? Sledujete ho? Případně pokud jste ho sledoval v minulosti a nyní už ne, jaký byl důvod?

Několik let ho už nesleduju. Leda ze záznamu kvůli nějaké stížnosti. Byl stále nudnější a utahanější. A místo toho, aby sledoval reálnou společenskou agendu, sám ji zkoušel vytvářet. A já nepotřebuju, aby mi někdo z televize říkal, co si mám myslet.

ČT si nechala zpracovat průzkum, podle něhož 80 procent lidí podporuje existenci koncesionářských poplatků. Bylo to vykládáno i jako důkaz, že v případě krize, jako třeba odvolání generálního ředitele radou, by se koncesionáři za ČT postavili. Jak vnímáte výsledky onoho průzkumu?

To je skvělá zpráva. Takže může být okamžitě zrušena povinnost platit televizní poplatky a Českou televizi budou dobrovolně financovat ti, kdo jsou z jejího vysílání tak nadšeni. Jestli je jich tolik a průzkum není zfalšovaný, nemají se na Kavčích horách čeho bát.

Téma koncesionářských poplatků je debatováno celé roky. Před týdnem vystoupil šéf ČT Petr Dvořák, podle něhož je nutné poplatky zvednout, jinak hrozí, že televize bude muset omezit výrobu, propouštět apod. Měly by se navýšit?

Podívejte se na dnešní program ČT bod po bodu. Nebo včerejší. A u každého pořadu se zeptejte, jestli je kvůli němu nutné tlačit poplatníky, aby jeho vysílání povinně financovali, nebo jestli by je zadarmo nemohla vysílat jakákoli jiná televize. Moc vám toho nezbude.

Není to tak, že pokud nebudou navýšeny poplatky, nebude moct televize fungovat naplno a bude na ni směřovat kritika, že nedělá svou práci dobře? Takový začarovaný kruh… 

Ale vůbec ne. Česká televize dělá tisíce věcí, které dělat nemusí. Tak by je mohla přestat dělat a věnovat se své práci. Té, kterou by prý nemohl vysílat nikdo jiný.

Jak vidíte spory kolem Rady ČT, kdy z jedné strany byli navoleni noví radní, což vyvolalo až bouřlivou kritiku, na druhé straně pak snaha odvolat radního Šarapatku, což se zatím nepovedlo. Lze z těchto válek ještě vyjít s nějakým rozumným východiskem?

Já do střev té rady úplně nevidím. Ale vím, že ke každému rozhodnutí potřebujete většinu hlasů. Bez rozumné spolupráce a rozumné diskuse rada nerozhodne nic a sama sebe zcela zablokuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vakcíny? Jako když vaří žábu. Rakoviny, autoimunitní nemoci? Doktor Zlínský varuje, o tomto se zatím nemluví

11:14 Vakcíny? Jako když vaří žábu. Rakoviny, autoimunitní nemoci? Doktor Zlínský varuje, o tomto se zatím nemluví

„Myslel jsem si, že nám povinné očkování napaří dřív.“ Lékař Vladimír Zlínský a lídr kandidátky SPD …