Jan Hevessy: Politická nestabilita a nízká úroveň technické vzdělanosti ztěžují fungování výrobních závodů

19.12.2013 15:30 | Zprávy

S Ing. Janem Hevessy, generálním ředitelem EST +, a. s., o neblahém vlivu změn v hospodářském kurzu, řízení výrobního podniku i možnostech stříkací techniky.

Jan Hevessy: Politická nestabilita a nízká úroveň technické vzdělanosti ztěžují fungování výrobních závodů
Foto: EST +
Popisek: Ing. Jan Hevessy, generální ředitel EST +

Vaše společnost je předním českým výrobcem a dodavatelem stříkací techniky. Co si pod tímto pojmem můžeme představit? Kde vaše produkty nacházejí uplatnění?

Stříkací technika je poměrně široký pojem, který zahrnuje veškerá zařízení určená k aplikaci nátěrových hmot na nejrůznější materiály jako například kov, dřevo, plast nebo sklo. Jedná se především o stříkací pistole a dále jejich příslušenství v podobě vysokotlakých čerpadel, míchadel, tlakových zásobníků a dalších zařízení pro přípravu a přepravu nátěrových hmot. Speciální produktové řady pak tvoří technika pro aplikaci práškových barev a žárové nanášení kovů. Již široký sortiment produktů napovídá tomu, že naše výrobky mají velmi široké uplatnění v řadě oborů. V současnosti se výrazně orientujeme na zákazníky z oblasti automotive, kam dodáváme prvotřídní stříkací pistole pro aplikaci autolaků, ale také unikátní systémy, které slouží například k aplikaci gumového těsnění ve dveřích vozů nebo ochrannému nástřiku brzdných kotoučů. Dále se orientujeme na sklářský a keramický průmysl, nábytkářství, stavebnictví, ale i potravinářství. Lak na židli, glazura na umyvadle, marmeláda v koblize, to vše jsou výsledky naší stříkací techniky a možnosti jejího uplatnění se neustále rozšiřují.

EST + má poměrně pohnutou historii, která sahá až do 50. let 20. století a je spjata s národním podnikem Kovofiniš. Po roce 1989 procházel jako řada podobných podniků kritickým obdobím. Jak se vám podařilo obrátit jeho vývoj správným směrem?

Kritická situace v Kovofiniši souvisela s útlumem aktivit exportních agentur, které do té doby řídily distribuční kanály českých závodů v zahraničí. Do roku 1989 byl Kovofiniš monopolním dodavatelem zařízení a přípravků pro povrchové úpravy do všech států RVHP a s jejím rozpadem přišel o velkou část svých dosavadních odbytišť. Společnost EST +, která vzešla z jeho rozdělení a privatizace v roce 1992, se s tímto problémem potýkala ještě následujících 10 let své existence. Na rozdíl od řady jiných podniků jsme však tuto krizi ustáli a koncem minulého desetiletí jsme začali intenzivně pracovat na rozsáhlé modernizaci společnosti a inovaci našeho sortimentu, abychom opět dokázali čelit světové konkurenci z Německa, USA nebo Japonska, která mezitím obsadila uvolněný prostor. Soustředíme se také na vytváření individuálních obchodních strategií pro jednotlivé produktové řady, a to jak pro domácí, tak i zahraniční trhy. Díky tomu se nám v posledních letech podařilo obnovit silnou pozici na českém trhu, kde jsme opět nejen jediným výrobcem, ale také předním dodavatelem stříkací techniky. Důležité kontakty jsme již navázali i v zahraničí, vyvážíme zejména do Francie, Chorvatska, Německa, Bulharska, Polska, v menší míře do Ruska, Běloruska a na Ukrajinu. Stále ale máme před sebou ještě řadu trhů s obrovským potenciálem, na které teprve musíme proniknout

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: red

Mgr. Ondřej Lochman, PhD. byl položen dotaz

Proč a na čem přesně nenašla tato vláda shodu ohledně RUD?

A nemyslíte, že jste jako STAN pro změnu mohli udělat víc? Proč jste víc netlačili na férové nastavení? To že teď podepisujete ústavní stížnost je podle mě jen potvrzení vašeho selhání. Co mi na to řeknete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašín: Evropští bojovníci za Ukrajinu? Nikdo nechce platit. Jednota NATO v troskách

20:00 Mašín: Evropští bojovníci za Ukrajinu? Nikdo nechce platit. Jednota NATO v troskách

„Z mnoha evropských bojovníků zůstávají pouze dva. Anglie však peníze nemá a Německu již dochází. Je…