Jana Černochová vážně: Chybí tisíce vojáků. Nechci předpovídat katastrofu, ale...

26.01.2016 22:10 | Zprávy

ROZHOVOR Poslankyni Janu Černochovou (ODS) kroky lídrů předních evropských zemí nijak nepřesvědčily o tom, že by česká kritika jejich migrační politiky byla mylná či nepřesná. A když Veronika Žilková říká, že útoky na silvestra v Kolíně byly jen přírodní pudy mladých nevybouřených samců, bagatelizuje problém.

Jana Černochová vážně: Chybí tisíce vojáků. Nechci předpovídat katastrofu, ale...
Foto: archiv
Popisek: Jana Černochová

Ve vašem článku „Nejsou lidi…a co s tím?“ hodnotíte personální situaci české armády. Jak se může její stav podepsat na bezpečnostní situaci s ohledem na migrační krizi v Evropě?

Pokud bych připustila ty nejčernější scénáře vývoje současné bezpečnostní situace, nedostatek kvalitně vycvičeného personálu v ozbrojených a bezpečnostních sborech může být pro naši obranyschopnost a bezpečnost samozřejmě fatální. Ač nejsem z těch, kteří by chtěli předpovídat takovou katastrofu, personální deficit vnímám jako vážný problém již jen z principu; neboť přiměřeně velká armáda a další bezpečnostní sbory jsou základním atributem každého státu, ať je to v době míru, nebo v době válečného ohrožení. A pokud chybí řádově tisíce vojáků a zároveň i policistů, pak je třeba to napravit, tím spíš, že situace je, jaká je. Proto na to upozorňuji. V dohledné době nebudeme velmi pravděpodobně čelit bezprostřednímu ohrožení vojenského charakteru, ale určitá rizika jsou zjevná a možnost ochrany hranic například proti ilegální migraci je velmi často skloňována a je reálná. Bohužel mám pocit, že dotčené silové resorty dělají pro naplnění stavů velmi málo. Nejen, že spolu ministerstvo obrany a vnitra nespolupracují, ale fakticky si konkurují a toto přetahování nic nevyřeší. Jedním z prvních kroků k nápravě by mohlo být například zřízení společné databáze zájemců o službu v těchto sborech, ale i to v současných úvahách chybí.

Jak se v souvislosti s migrační krizí mění nároky na bezpečnost na území ČR a jakou roli by měla hrát česká armáda? Je připravena na extrémní situace?

Nevím, co si představujete pod extrémní situací, ale základní nároky jsou v podstatě stále neměnné. Primárně leží odpovědnost za vnitřní bezpečnost na policii. Sekundárně vojáci mohou pomoci, ale armáda přeci slouží k jinému účelu než policie; to je dobré zdůraznit. Nemůžeme míchat jablka a hrušky. Každá složka má své specifické úkoly, ke kterým je dlouhodobě cvičena a vybavena, a tak se nemůžeme tvářit, že armáda i policie jsou jeden celek, který za sebe může kdykoliv zaskakovat. Tak tomu skutečně není a je to dobře. V případě, že by došlo na našich hranicích k výraznějšímu zhoršení situace a policie sama by ji nezvládala, lze samozřejmě nasadit i vojáky, kteří na to musí být připraveni. A já předpokládám, že armáda na takovou situaci připravena je, přestože v tuto chvíli to není zcela aktuální.

Jak se díváte obecně na dosavadní přístup EU k migrační krizi – na cestu „velkých hráčů“ typu Německa od vítání k restrikcím?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: David Daniel

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Josef Skála: Izrael se tlačí do pozice, která se mu vymstí. Role Zelenského

20:03 Josef Skála: Izrael se tlačí do pozice, která se mu vymstí. Role Zelenského

„Izrael, o jehož vznik se velmi zasloužil SSSR, se stal součástí širší hry, která byla namířena prot…