Jana Volfová: Starostové nejvíc kritizují kandidaturu Ratha. Přitom bez obviněného Půty by se Gazdík vůbec nedostal do sněmovny

03.08.2018 21:11

ROZHOVOR Politická strana Česká suverenita nabídla exhejtmanovi Davidu Rathovi kandidaturu do Senátu ve volebním obvodu Litoměřice, kde strávil osmnáct měsíců ve vazební věznici. Předsedkyně strany, bývalá poslankyně za ČSSD a první místopředsedkyně spolku Blok proti islámu Jana Volfová vysvětluje, proč se rozhodla oslovit člověka, který je nepravomocně odsouzen za korupci k osmi a půl letům vězení. „Když může být obviněný člověk premiérem v této zemi, proč by nemohl do Senátu kandidovat David Rath,“ prohlásila v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Jana Volfová.

Jana Volfová: Starostové nejvíc kritizují kandidaturu Ratha. Přitom bez obviněného Půty by se Gazdík vůbec nedostal do sněmovny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Volfová
reklama

Proč jste se rozhodli dát prostor pro kandidaturu člověku, který už byl, byť zatím nepravomocně, odsouzen na osm a půl roku nepodmíněně za korupci?

My dosud ctíme presumpci neviny. Jsem přesvědčena, že presumpce neviny je základním pilířem práva v této zemi a jestliže někdo není pravomocně odsouzen, je stále nevinný. Proč by nemohl David Rath kandidovat, když v této zemi může být premiérem člověk, který je trestně stíhán, když například STAN, které se velmi ohrazuje proti kandidatuře pana Ratha, si neuvědomuje, že bez trestně stíhaného a obviněného pana Půty by se pan Gazdík do sněmovny vůbec nedostal a hnutí STAN by ve sněmovně vůbec nebylo, protože pan Půta dostal přes čtyři a půl tisíce preferenčních hlasů a třináct a půl procenta podpory v Libereckém kraji. A ty setsakra pomohly panu Gazdíkovi, aby se stal poslancem. Jestliže někteří pravdoláskaři velmi oslavují v jiných státech například pana Navalného, který má úplně stejné problémy jako kandidát, v tom případě musí platit právo a stejný metr pro všechny. Takže jsme se rozhodli, že poskytneme možnost, aby pan Rath mohl kandidovat a aby sami voliči rozhodli, jestli takového člověka v Senátu chtějí nebo ne.

Neobáváte se, že to Českou suverenitu celkově poškodí?

Když jsem před čtyřmi, pěti lety vystupovala v burce a varovala jsem před běženci, tak se mi všichni smáli. Všichni říkali, že Volfová je blázen a že to poškodí Suverenitu. Dneska všichni vědí, že Volfová měla pravdu, že nám Evropská unie může vnucovat kvóty a že běženecká krize je to nejhorší, co Evropu může potkat. Pan Rath má už mnoho let stejné názory, pokud jde o běženeckou krizi, a pro mne je prioritní, aby na tyto věci upozorňoval. Nebudu přemýšlet, jestli nás něco poškodí nebo nepoškodí, já budu podporovat kandidaturu každého, kdo se postaví proti migrační vlně, která se na nás valí, a kdo bude otvírat další témata. Pan Rath otvírá téma litoměřické a roudnické nemocnice a já jsem přesvědčena, že občané si zaslouží, aby jejich nemocnice nebyla vláčena tím, jestli ji někdo prodá, nebo jestli zůstane v rukou státu a pacienti měli dobrou zdravotní péči. To je pro mne důležité. Jestli mne to opět bude stát několik úsměšků, než lidi zjistí, že jsem měla pravdu, až jim to prodají, pro mne tak důležité není.

Poslanecká sněmovna Davida Ratha v době, kdy byl poslancem a středočeským hejtmanem, k trestnímu stíhání vydala, neobáváte se, že i kdyby ve volbě do Senátu uspěl, může se to znovu zopakovat? I kdyby zvolením do Senátu získal imunitu, není pravděpodobné, že ho Senát také vydá, pokud o to bude požádán, a vy byste o svého zástupce v horní komoře stejně přišli?

Ale my s tím dokonce počítáme. Jen naivní člověk by si mohl myslet, že Senát v tomto složení pana Ratha nevydá. Počítáme s tím, že bude vydán. On ostatně ve sněmovně požádal o své vydání, jsem přesvědčena, že i v Senátu požádá o své vydání. Jen ti, kdo jsou opravdu hloupí, mohou říkat, že mu jde o získání imunity. Senát v tomto složení vždycky Ratha vydá.

Říkala jste, že ctíte presumpci neviny. Ale neměl by být na politiky trochu přísnější metr než na ostatní občany, kteří nejsou ve veřejných funkcích? Neměl by se obviněný politik nejprve očistit a pak se znovu do politiky vrátit?

Proč se na to neptáte pana Svobody, který je na tom úplně stejně a kandiduje jako lídr do pražského zastupitelstva? Je také obviněn.

To je poněkud jiná kauza, ve které jsou za své hlasování obviněni všichni členové tehdejší rady pražské radnice. Nešlo o korupci, ale o smlouvu v souvislosti s problematickou kauzou opencard.

Anketa

,,Nebrat ani jednoho migranta," razí Andrej Babiš. Je to správná politika?

97%
3%
hlasovalo: 17648 lidí
V čem je to jiné? Je to obviněný člověk stejně jako pan Rath. To je základní. Já ctím presumpci neviny. Když zítra obviním nějakého politika, že mě znásilnil, což by chudák dopadl špatně při mé postavě, tak bude také trestně stíhán, dokud se nezjistí, že Volfová je blázen a že si všechno vymyslela. A to má kvůli tomu skončit kariéru? Když bude čekat, až se očistí, už se nikdy do politiky nevrátí. Lidé, kteří odejdou, už de facto tu šanci se vrátit nemají. Jsem pro presumpci neviny, vždycky jsem pro ni byla, je to základní pilíř právního státu. A politik je také člověk. My je na jedné straně vyvyšujeme, na druhé straně je honíme jako poslední děvky na ulici. Jednejme s nimi jako se všemi ostatními občany České republiky.

Ale v nedávné minulosti bylo mnoho případů, kdy politici odcházeli kvůli mnohem menším, třeba jen morálním pochybením nebo neprokázaným podezřením, například kvůli odklonění vlastních peněz, kvůli nevhodnému výroku o židovském původu tehdejšího úřednického premiéra nebo kvůli jednání ředitelky kabinetu premiéra. Ani někteří nebyli obviněni. Takže podle vás byla chyba, že rezignovali politici jako Martin Kocourek, Mirek Topolánek, Pavel Drobil nebo Petr Nečas? Měli vyčkávat ve svých funkcích až do pravomocného odsouzení?

Začnu tím, že dřív byla politika, a v té době jsem také byla ve velké politické straně, skutečně o něčem jiném. Tehdy se opravdu jednalo o ideály. Ale my se snažíme ideály do politiky vrátit. Ale ty programové ideály. Takže když dnes vidím, co se děje a jakou má většina politiků naprosto hroší kůži, myslím si, že provinění politiků, o kterých mluvíte, byla opravdu minimální. Ale opakuji, presumpce neviny je presumpce neviny. Není to záležitost „trochu těhotná“ ani „netrochu těhotná“, je to pořád stejná presumpce neviny, kterou já respektuji.

David Rath říkal, že jste se na něj obrátili a nabídli mu kandidaturu. Jak vás napadlo oslovit právě jeho, nepravomocně odsouzeného člověka? Měla jste k němu jako bývalá sociální demokratka k bývalému sociálnímu demokratovi nějak blízko?

Já už jsem nebyla v sociální demokracii, když on se stal jejím členem, ale znali jsme se, protože on byl předsedou Lékařského odborového klubu, když jsem byla poslankyní a členkou sociálně zdravotního výboru. A když jsme přemýšleli o kandidátech do Senátu, zeptali jsme se doktora Ratha, jestli by to nechtěl zkusit. On si to samozřejmě rozmýšlel, nicméně pak jsme si řekli, že do toho půjdeme. Je to hlavně proto, že si oba myslíme, že se nemají jakékoli nemocnice privatizovat soukromým subjektům.

Vzhledem k tomu, že respektujete presumpci neviny, máte na kandidátkách České suverenity víc kandidátů, kteří jsou trestně stíhaní, obvinění nebo nepravomocně odsouzení jako David Rath?

Ne, nemáme. Musím ale přiznat, že kandidujeme v řadě malých městeček, kde si lídři sestavují kandidátky sami, a úplně všech jsem se neptala, jestli nejsou trestně stíháni nebo nepravomocně odsouzeni, takže to úplně stoprocentně nevím, ale myslím, že nic takového už nebude. Ale znova říkám, když může být obviněný člověk premiérem v této zemi, proč by nemohl kandidovat David Rath.

Budete také kandidovat?

Musím přiznat, že jsem kandidovala několikrát, neuspěla jsem, potřebuji si od té kandidatury odpočinout. Suverenita už delší dobu říká, že by bylo dobré, kdyby byl někdo, kdo dělá stranické věci, a někdo jiný kandiduje. A já jsem se dříve cítila jako organizační tajemnice sociální demokracie, proto chci stranu řídit, chci, aby fungovala, a chci, aby lidé, kteří kandidují, hájili náš program.

Vždycky jste prosazovala, aby bylo v politice co nejvíce žen. Kritizovala jste i Miloše Zemana jako premiéra, že v jeho vládě nebyla žádná žena, takže se musím zeptat, jaké procento žen je na vašich kandidátkách?

To vám stoprocentně neřeknu, ale například lídryně do brněnského magistrátu je žena. Určitě máme na kandidátkách velký podíl žen. Jako vždycky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Libuše Frantová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tvrdá slova znalce islámu Lhoťana: Západ už prohrál. Když si chlapec představí, že bude 40 let hnít v ruské díře...

13:32 Tvrdá slova znalce islámu Lhoťana: Západ už prohrál. Když si chlapec představí, že bude 40 let hnít v ruské díře...

ROZHOVOR „Dokud bude ve Francii liberální demokracie, tak to francouzská vláda nemůže vyhrát, protož…