Jandák: Musíme udělat z Evropy pevnost, jinak nepřežijeme. Cpeme někam naše lidská práva, to je špatně

04.08.2015 10:34

ROZHOVOR „Jsem optimista, co se Klokánků týče, ale velký pesimista, co se migrantů týče,“ říká poslanec Vítězslav Jandák. Pro ParlamentniListy.cz promluvil nejen o migrantech, ale také o vztahu mezi Ruskem a USA.

Jandák: Musíme udělat z Evropy pevnost, jinak nepřežijeme. Cpeme někam naše lidská práva, to je špatně
Foto: David Hora
Popisek: Vítězslav Jandák na chalupě

Na uprchlíky peníze máme, ale na Klokánky ne. V tomto smyslu se v posledních dnech vyjádřil prezident Miloš Zeman a jeho výrok opět vyvolal velkou diskuzi. Co vy si o tom myslíte?

Já si myslím a pevně v to doufám, že se peníze na Klokánky najdou. Ale více peněz nám skutečně do budoucna budou brát uprchlíci, pokud bude vítězit takový ten sebezničující moment, který je zakódovaný v celé Evropě. Že vlastně uprchlík je víc než vlastní občan Evropy. Já jsem optimista, co se Klokánků týče, ale velký pesimista co se migrantů týče.

Jak vůbec vidíte situaci kolem uprchlíků? Co máme čekat?

Samozřejmě jsme s tím museli počítat. Ti lidé utíkají, možná proto, že se jim bombardují jejich země. Takže, kde mají žít? A v té své situaci vidí v televizi, jak vypadají města jako je Londýn, Paříž, Düsseldorf , že se tam žije dobře a nebombarduje. Tak chtějí do těch zemí jít. To je jedna z možností. Druhá možnost je, že je to daleko rafinovanější a záludnější. A toho se bojím nejvíc. Protože 94 procent utečenců jsou mladí muži v produktivním věku, kteří mají satelitní telefony a hlavně měli minimálně ty 3 tisíce euro, aby se do Evropy dostali. A to je částka, za kterou by minimálně rok mohli oni i jejich rodiny v těch zemích, ze kterých utíkají, žít. Takže to je velmi zvláštní. Mě spíš zaráží neschopnost evropských orgánů. Já se dívám velice pozorně na situaci mezi Velkou Británií a Francií, co se děje v přístavu Calais – a nikdo neumí zasáhnout. Do toho řekne britský premiér, že se na ně řítí roje a v tu chvíli povstanou lidsko-právní organizace a říkají, co si to ten Cameron dovoluje, to nejsou roje, to jsou milí kluci a občas i holky, kteří nás ze Sýrie a dalších zemí jedou zřejmě navštívit. Taková ta láskopravdařská filosofie, která tady nabyla strašné síly, je zdrcující a ohrožuje dneska celou Evropu. A jestliže neuděláme z Evropy pevnost, kdy se budeme bránit, abychom vůbec do budoucna my a děti přežili, tak to dopadne s Evropou velmi špatně.

Co byste vzkázal lidem, kteří bydlí v blízkosti míst, kde jsou a budou ubytováni uprchlíci? Někteří totiž mluví o tom, že se bojí.

Já si myslím, že všechny tyto objekty budou zabezpečeny tak, aby lidé nebyli ohroženi. Ale jen během pátečního dopoledne bylo zachyceno 80 utečenců. To znamená, že ten počet se bude neustále zvyšovat. A jde o to, jestli to naše bezpečnostní složky dokáží zvládnout. Já si myslím, že není daleko doba, kdy bude muset zasahovat armáda.

To vlastně řekl i prezident, že v budoucnu budou muset hranice zřejmě opět hlídat vojáci. Souhlasil byste s tím?

Samozřejmě. A budu podporovat, jestli bude mít ministr snahy o to, aby se posílila Armáda České republiky. Pro to, aby v podstatě bránila naši zemi, tak pro to budu zvedat obě ruce. Protože každá země má mít svoji potravinovou soběstačnost a má mít možnost bránit své území.

ParlamentniListy.cz navštívily rakouskou obec u Freistadtu, kde v jednom domě jsou, nebo ještě před dvěma týdny byli, migranti ze Sýrie. Museli jsme se s nimi i „přetahovat“ o fotoaparát, protože nám zakazovali cokoli fotit. Policie tam v té době zřejmě poblíž nikde nebyla…

No tak jste měli okamžitě telefonovat panu Halíkovi, Štětinovi a podobně, aby přijeli a začali se s nimi bratřit. Tito lidé by se s nimi určitě dohodli.

Když odbočíme od uprchlíků. Jak vidíte nynější vztahy mezi Ruskem a Evropou? A co Ukrajina…?

Já si myslím, že to, co jsem napsal před dvěma měsíci, že Amerika se s Ruskem dohodne, co se problémů na Ukrajině týče, se samozřejmě stalo. Návštěva Kerryho, o které moc dodnes nevíme, která byla náhlá a jednalo se o čtyřhodinový rozhovor s Putinem a předtím i s Lavrovem, samozřejmě ukazuje na to, že Rusko potřebujeme a že se opět Amerika a Rusko dohodly. Jako vždycky. A dohodnou se, ať se to pražským kavárnám líbí nebo nelíbí. Tak se vždy ty dvě velmoci dohodnou.

Někdo tvrdí, že se máme spíše bát Ruska, někdo zase mluví proti Americe…

Záleží, z kterého tábora ten člověk je, za čí prachy funguje. Tady máte spoustu lidí, kteří vám budou říkat, že největší nebezpečí je Putin; druhá skupina, že jsou to lidi z blízkého východu a třetí skupina bude říkat, že sudetští Němci byli ti, kteří nejvíc milovali Čechy. Ono těch skupin je tady strašně moc.

No, ale jak to vidíte vy?

Já to vidím špatně. Jestli se Evropa nevzpamatuje, jestli se skutečně nezačne opevňovat a nezačne se chovat tak, jako se chová například Orbán a další lidé, tak si myslím, že skončíme špatně. A pokud se vlády nebudou vůči obyvatelům svých zemí chovat upřímně, tak to tak dopadne. Jak s těmi vládami, tak s těmi obyvateli těch zemí.

Hodně lidí vidí největší nebezpečí v Islámském státě. Prezident ho přirovnává k nacistickému Německu…

S tímto přirovnáním bych tak úplně nesouhlasil. Ale samozřejmě ten tlak islámu na sever vždycky byl. Podívejme se do historie. Ale nesmíme opět zapomínat na jednu věc, že  jim bombardujeme jejich země. Takže ti lidi na jedné straně jsou zoufalí, že utíkají ze zemí, které se jim likvidujeme. Na druhou stranu, jak už jsem řekl, to může být něco daleko rafinovanějšího, a pak by měl pravdu pan prezident.

Říkáte, že my jim bombardujeme jejich země. Kdo my?

My jako západ. Jako kdysi Rusové, jejichž tábor dělal revoluce ve jménu internacionalismu, tak my to děláme ve jménu lidských práv. A cpeme někam naše pojetí lidských práv – do zemí, které mají úplně jiný historický vývoj, jinou životní filosofii. A tam pod samopaly cpeme lidská práva.

A když se podíváme na naši domácí politickou situaci, co vám nejvíc vadí?

Mně naše politická situace nevadí. Uvidíme, jak se postavíme ohledně zahraniční politiky. Já si ale zatím myslím, že se stáváme takovým docela slušným ostrovem uprostřed rozbouřené nejen Evropy. A za to jsem vděčný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: David Hora

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman je k lizu nepustí. Po volbách úplně jinak. Babiš vyhraje, a ostatním půjde o kůži, soudí Černocký

7:23 Zeman je k lizu nepustí. Po volbách úplně jinak. Babiš vyhraje, a ostatním půjde o kůži, soudí Černocký

„Volit stranu podle toho, jak je nám její ‚frontman‘ sympatický, je nesmysl,“ míní publicista Pavel …