Jaromír Soukup do vězení? Pobuřuje mě, jací lidé se hrnou do politiky, říká František Laudát

04.02.2019 9:18

ROZHOVOR „Za první republiky se dlužníci zavírali do vězení pro dlužníky. Víte, mě docela pobuřuje, jací lidé se čím dál více hrnou do politiky,“ komentuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalý poslanec za TOP 09 František Laudát vznik hnutí List Jaromíra Soukupa. Ptá se, kdy už čeští politici přestanou rozeštvávat tuto společnost, a vysvětluje, proč ho více zaskočil exprezident Václav Klaus než současná hlava státu.

Jaromír Soukup do vězení? Pobuřuje mě, jací lidé se hrnou do politiky, říká František Laudát
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát
reklama

Novinkou na politické scéně je oznámení mediálního politika Jaromíra Soukupa, že zakládá hnutí List svého jména. Jak jste na to reagoval, když jste se to dozvěděl? Co tomu říkáte?

Za první republiky se dlužníci zavírali do vězení pro dlužníky. Víte, mě docela pobuřuje, jací lidé se čím dál více hrnou do politiky. On neumí udělat pořádek ve vlastním podnikání, má miliardové dluhy, pokud jsou správné informace České televize, a bude radit a řídit Českou republiku? Přijde mi to naprosto neuvěřitelné. Já si myslím, že každý politik by měl mít nejdříve zameteno před sebou a umět si poradit sám se sebou. Pak tedy ať řídí, případně dělá politiku pro druhé lidi.

Anketa

Měla by vláda zvýšit daně na tvrdý alkohol a hazard, jak naznačuje premiér Babiš?

78%
22%
hlasovalo: 6217 lidí

Co ho k tomu vede podle vás?

Já nevím. Já se přiznám, že až na vzácné výjimky (a spíš většinou omylem nebo tak) nejsem posluchačem televize Barrandov, mě velmi šokuje, jakým způsobem jsou překrucována fakta. Já jsem v politice působil velmi dlouho, takže některé ty záležitosti znám, prostě jak z dat, tak z osobní zkušenosti, z informací kolegů ve Sněmově a podobně. Takže prostě některá data jsou tam tak neuvěřitelně přibarvována a překrucována, že fakticky posluchači si mohou vykládat přesně opačný výsledek té kauzy, než ve skutečnosti je. A musím říct, že ten styl je velmi odpudivý, já nevím, kdy už čeští politici přestanou rozeštvávat tuto společnost. Ono, víte, až se to dostane do situace, že bude rozpolcený národ tak, že přeskočí jiskra, že se začnou prát na ulicích, tak tohle budou ti první hošánci, kteří vezmou nohy na ramena a utečou.

Už minule jste mi řekl, že naše společnost je rozdělená. Kdo za to nese vinu?

Jsou to jednoznačně politici. Počínaje prezidentem Milošem Zemanem, který hraje velmi nedůstojnou roli, ale jsou to i lidé typu Soukupa. Velmi zlou kampaní začínal svůj vstup do politiky i Andrej Babiš. Já jsem ho nikdy otevřeně nenapadal. Lidé, kteří šli za hnutí ANO do politiky, často z naivity říkali: Vždyť přeci tady vidíte, že máme na něco podobné názory, proč nespolupracujeme? Odpovídal jsem: Nejdřív se omluvte za to, že jste se dostali do Sněmovny s pomocí lhaní lidem. A až se začnete chovat jako demokratická, standardní, normální, slušná strana, můžeme se bavit. Já nechci České republice škodit, ať už jsem v koalici, nebo v opozici, a nikdy jsem to ani nedělal, takže až potom se můžeme domluvit na řešení zásadních věcí.

Já navážu na prezidenta Miloše Zemana. Jaroslav Kmenta se nedávno zamýšlel nad tím, proč se Miloš Zeman změnil: „Zemanovu politickou osobnost zásadně ovlivnilo to, že většinu svého života prožil v totalitním režimu. Na Zemana lze určitě nahlížet jako na unikátní osobnost s talentem vítečného rétora, inteligentního a velmi sečtělého politika. S postupujícím věkem a politickou kariérou však začaly na povrch čím dál více vystupovat vlastnosti, které odradily mnohé z těch, jimž byl ještě na přelomu 80. a 90. let sympatický. Tyto osobnostní rysy se přitom nevzaly ve vzduchoprázdnu, ale byly v Zemanovi již dříve,“ píše Kmenta. Lze s tím podle vás souhlasit?

Já se obávám, že jde o standardní hodnocení. Proč se Zemanova osobnost mění proti devadesátým létům? Může to mít úplně jiné příčiny. Jedna je zdravotní. Řada lidí se prostě ve stáru mění, každý se vyvíjí v čase. Znám spoustu lidí penzijního věku, kteří jsou už zcela mentálně odlišní, najednou mají odlišné názory, někdy za tím je nemoc, někdy jde o genetickou výbavu rodu. Je zde řada příčin a psychologové varují, že se s postupujícími roky u poměrně velké části populace zvýrazňují spíše negativní rysy a potlačují se pozitivní, které byly v letech mladých.

Neříkám tím, že má nějakou chorobu, o to ani nejde. Jsou věci, o nichž nemusíme vědět. Druhá věc je, když vedle sebe dám dvě výrazné osobnosti polistopadové éry. Zcela od začátku do konce na svých ideálech stál Václav Havel. Ale po pravdě řečeno, spíše než Milošem Zemanem, jsem velmi nepříjemně zaskočen Václavem Klausem.

Václavem Klausem starším, nebo mladším?

Starším.

Proč?

Byl jsem v ODS členem o půl roku déle než Václav Klaus starší. I já jsem se od něj něco naučil, byť jsem ho potkal jako člen výkonné rady Prahy a komunální politik a za jeho éry jsem nedělal vysokou politiku. Dodnes se řídí některými věcmi, které říkal. Ale nestačím se dnes divit, co na veřejnosti vykládal za nesmysly. Ať už se to týká Evropské unie, naší role ve světě, otázky našeho vztahu se současným putinovským Ruskem a další a další.

Začínám mít velké podezření, co je skutečným obrazem Václava Klause a Miloše Zemana. Je to ten počátek devadesátých let, kde bych se téměř pod všechno, co říkali, podepsal, co se týká idejí, hodnot a podobně. Nebo je ona doba teď? Co bylo divadlo? Je to divadlo nyní? Nebo bylo divadlo to dříve začátkem devadesátých let?

To znamená, že je nelze hodnotit prizmatem standardních postupů. Nechci být konspirační, ale velmi nemile mě to zaskočilo. I když musím podotknout, že jsem se Zemanem nikdy nesouhlasil a jeho éra premiéra nebyla vůbec tak slavná, jak se dnes s odstupem času vykládá. Domnívám se, že tehdy moc dobře věděl, proč odchází. Za ním jsou levně rozprodané české banky, proto dneska odtékají obrovské peníze, ale s tím se nechlubí. Tehdejší bankovní krize šla řešit americkým systémem. Výstavba dálnic a podobně.

Kdo nese odpovědnost za vyhrocenou atmosféru v české společnosti, je to právě Miloš Zeman?

Naprosto prezident Zeman. V životě jsem si po roce 1989 nedokázal představit, že budeme mít takového prezidenta. On nastavuje laťku vyjadřování v české společnosti, protože lidé mají vzory a kopírují to, co dělají vzory. Velmi negativní chování, které nemá co dělat s důstojností prezidentského úřadu, velmi neblaze působí na naši společnost. Domnívám se, že ani jeho odchodem z funkce po skončení mandátu to neskončí a potáhne se to ještě hodně dlouhou dobu. Opravdu jsem si takové vystupování nedokázal představit.

Ing. František Laudát

  • Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)

Jak se díváte na Zemanovu rétoriku, když vysvětlil, že nechtěl jít osobně uctít památku Jana Palacha, protože by se na místě piety setkal se svými odpůrci? Cituji: „Šlo o výraz pohrdání těmito lidmi, nebylo to kvůli mé kondici,“ prohlásil Zeman a rovněž řekl, že se snaží vyhýbat setkání s blbci a blázny, neboť kdo chce za svoji pravdu nebo názor bojovat, může bojovat pouze živý. Když je mrtvý, tak jeho boj ztrácí smysl.

Osobně vítám, že přímo nešel někam položit věnec, protože jeho morálka, jeho chování a jeho názory se rozhodně neztotožňují s tím, pro jaký ideál zemřel Palach. Palach postavil na první místo, i nad svůj život, svobodu, boj za svobodu. Jinak se k tomu staví Zeman, když se chytá Číňanů, kde zavírají odpůrce, popravují je, rozebírají lidi na orgány. Zcela nekontrolovatelně. Klidně svého světového šéfa policie nebo agentury nechají zmizet, když se jim nelíbí, a už ho nikdo nikdy neuvidí. Jde o přesně obrácený vzor hodnot, vystupování a chování, než zastával Jan Palach. Svoboda na prvním místě versus pan Zeman. Jde o přesný opak, až skoro minus na druhé straně.

Co se týká urážení, ohradil bych se proti tomu, že davy lidí chodící na místo upálení nebo do Všetat, jsou blbci, blázni a podobně. Prezident Zeman vždy musí urážet a k tomuhle výročí se to absolutně nehodí. Osobně vítám, že fyzicky nepřišel k žádnému pomníku.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Islamizace Británie v přímém přenosu. BBC čím dál častěji produkuje pořady o britských muslimech a Angličanech konvertujících k islámu. Britská veřejnoprávní jízda očima doktora Rogozova

4:44 Islamizace Británie v přímém přenosu. BBC čím dál častěji produkuje pořady o britských muslimech a Angličanech konvertujících k islámu. Britská veřejnoprávní jízda očima doktora Rogozova

Z BRITÁNIE DO BOHEMIE Muslimové se stali pevnou a důležitou součástí soudobé britské společnosti a n…