Jaroslav Foldyna odhaluje, co zjistil: Takový střet zájmů ředitele ČT si nikdo nedokázal ani představit. A on nerezignoval. Ale stejně ho asi čeká konec

13.10.2019 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Osobně jsem čekal, že oznámí rezignaci hned druhý den po semináři. Totéž by měla udělat i Rada České televize. Fakt, že se tak nestalo, svědčí o pocitu nepostižitelnosti, který tito lidé zřejmě mají,“ říká poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) po tom, co byl podle svých slov šokován při obhajování hospodaření a činnosti České televize. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz mluví o nepřípustném střetu zájmů ředitele Petra Dvořáka, neuvěřitelném selhání Rady České televize a neschopnosti odpovědět na základní otázky. „Podobné věci by v žádné státní organizaci nebyly možné. Kdokoli by si něco podobného dovolil, tak bychom jej, nejspíš za asistence kamer České televize, viděli jít na medvěda do policejního auta a do vyšetřovací vazby,“ uvedl mimo jiné Foldyna.

Jaroslav Foldyna odhaluje, co zjistil: Takový střet zájmů ředitele ČT si nikdo nedokázal ani představit. A on nerezignoval. Ale stejně ho asi čeká konec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Foldyna

Generální ředitel České televize Petr Dvořák a členové Rady České televize během několikahodinového jednání obhajovali v Poslanecké sněmovně činnost a hospodaření televize. Sám jste prohlásil, že jste šokován střetem zájmů, protože padaly „otázky na konkrétní firmy, kde je spoluvlastníkem pan ředitel, a zakázky v řádu milionů korun. Rada nic nevěděla, nebyla schopna odpovědět“. Budou se zjištěné skutečnosti řešit? A co z nich můžete prozradit čtenářům, kteří platí koncesionářské poplatky?

Na semináři jsem se dozvěděl, že generální ředitel České televize a jeho žena vlastní společnost, jejíž obchodní činnost je propagována ve vysílání České televize, a to navíc zdarma. Každý, kdo si někdy přečetl Kodex České televize, speciálně jeho Článek 22.1, tak ví, že jde o hrubý střet zájmů, který tato část kodexu jasně popisuje a zakazuje. Stejně tak je taková situace zřejmě v rozporu se zákonem o střetu zájmů, který však asi pro ředitele České televize neplatí. Připomínám, že kodex České televize schvaluje Poslanecká sněmovna a pro všechny zaměstnance televize je jeho dodržování závazné. Tedy; pro všechny, kromě ředitele Dvořáka. Pro něj a pro Radu České televize je kodex nejspíš jen cár papíru, se kterým si tak maximálně… podloží nohu od stolu. Ti lidé se pravděpodobně cítí tak, že pro ně žádná pravidla neplatí.

Dále na semináři zazněly informace o podezřelých zakázkách České televize, kdy firmy, které je vyhrály, nejenže nesplnily kvalifikační předpoklady uchazeče, ale neplnily ani své základní obecné zákonné povinnosti a byly personálně provázány s dalšími subjekty, které se na zakázce podílely. Jedna kolegyně, která se v problematice orientuje lépe než já, doslova řekla, že to vše „smrdí malou domů“. Zazněly také informace o rozdávání zakázek v hodnotě desítek milionů zcela bez výběrových řízení, o účelovém rozdělování zakázek, o účelovém slučování nesouvisejících plnění, to vše s cílem vyhnout se veřejné soutěži.

Hovořilo se také o navyšování ceny u již vysoutěžených zakázek a dalších závažných věcech. Bylo toho opravdu hodně a musím se ještě pořádně podívat na poznámky, které jsem si dělal. Myslím, že by bylo dobré celý seminář zveřejnit. Nevím ale, jestli se pořizoval záznam.

Z vašeho vyjádření je vidět, že jste překvapen. Jak podle vás došlo k tomu, že se dosud o něčem podobném nevědělo? Je to chybou členů rady? Nebo někoho jiného?

Střet zájmů pana generální ředitele se dá ověřit nahlédnutím do obchodního rejstříku a do archivu vysílání České televize, což trvá zhruba jednu minutu. Že to Rada České televize nebyla schopná zjistit od října roku 2011, tedy od okamžiku, kdy pan Dvořák nastoupil do funkce generálního ředitele České televize, se asi ani nedá nazvat chybou. Je to neuvěřitelné selhání. Totéž ale platí o Volebním výboru Poslanecké sněmovny a tím pádem vlastně i o celé Sněmovně. Jediné, co lze uvést na naši omluvu, je snad jen to, že jde o něco naprosto neskutečného a zřejmě nikdo z poslanců, včetně mě, neměl takovou fantazii, aby ho napadlo, že je něco podobného vůbec možné.

Rada České televize ovšem, na rozdíl od Sněmovny, nemá jinou povinnost, než kontrolu České televize, takže jí to uniknout nemělo. Rozhodně ne osm let. Situaci ohledně problematických výběrových řízení, celkového fungování ekonomiky České televize a plnění zákonných povinností Rady České televize by, kromě Sněmovny, asi měly řešit i orgány, které to mají v popisu práce. Na semináři ostatně také zaznělo, že v tomto směru již dal kolega Volný příslušný podnět.

Jak by se mělo do budoucna postupovat, aby se nic podobného neopakovalo?

Anketa

Pokud byste mohli zaslat televizní koncesionářský poplatek dle svého uvážení, kdo by ho dostal?

1%
14%
67%
hlasovalo: 25576 lidí
Zvolit do Rady České televize takové lidi, kteří budou schopni a ochotni plnit své zákonné povinnosti. Další variantou by mohlo být udělat z České televize organizaci spadající do působnosti státu. Vím, že se na stát a na jeho složky občané dívají, a velmi často oprávněně, kriticky, ale podobný střet zájmů, či podobně zvláštní zacházení s veřejnými prostředky, by v žádné státní organizaci nebylo možné. Kdokoli by si něco podobného dovolil, tak bychom jej, nejspíš za asistence kamer České televize, viděli jít „na medvěda“ do policejního auta a do vyšetřovací vazby.

Měl by tedy ředitel České televize odstoupit?

Já osobně jsem čekal, že oznámí rezignaci hned druhý den po semináři. Totéž by měla udělat i Rada České televize. Fakt, že se tak nestalo, svědčí o pocitu nepostižitelnosti, který tito lidé zřejmě mají. Konec ho pravděpodobně čeká stejně, pokud nebude schváleno hospodaření za uplynulé roky.

„Neumím si představit, že by někdo, kdo byl na dnešním semináři, a zároveň si ještě pamatuje poslanecký slib, mohl hlasovat pro přijetí Zpráv Rady České televize o hospodaření České televize za roky 2016 a 2017,“ uvedl jste. Jak reagovali na dění ostatní poslanci kolem vás? Nejen z koalice?

Zákon o České televizi je koncipován tak, že neschválení dvou Zpráv Rady České televize ještě neznamená její automatické odvolání a už vůbec neznamená automatické odvolání generálního ředitele České televize. Těch zpráv se může neschválit třeba deset a Rada České televize i generální ředitel České televize dál mohou sedět na svých místech. Neschválení dvou Zpráv Rady České televize po sobě ovšem uvolňuje cestu k odvolání Rady, které však musí odhlasovat Poslanecká sněmovna zvlášť. Co jsem měl po semináři možnost mluvit s ostatními poslanci, tak ti byli většinou v podobném šoku jako já, což se týká především poslanců hnutí ANO. Mnozí z nich jsou manažery, či majiteli firem, další jsou členy kontrolních orgánů státních firem, jiní jsou právníci, ekonomové, účetní… ti všichni vůbec nechápali, jak je něco takového možné.

Členové Rady České televize podle vás projevili neznalost základních principů kontroly nakládání s veřejnými financemi, ale také nebyli schopni či ochotni odpovědět na nejjednodušší dotazy. Uveďte, prosím, nějaké příklady.

Například:
Poslanec: „Jak jsou v Radě České televize rozděleny jednotlivé kompetence, dle odborností?
Předseda Bednář: „Každý člen Rady se může zeptat členů Dozorčí komise, na co chce.“
Až po dlouhém úsilí se z pana Bednáře podařilo vypáčit, že expertem Rady na ekonomiku je snad pan Beniak, ale že stejně všichni členové Rady dělají všechno. Většinou šlo o zcela mimoběžnou debatu, kdy dotazovaní členové Rady vůbec neodpovídali na otázky, které dostali. Mimochodem; expert Rady České televize na ekonomiku, pan Beniak, je profesí novinář a sám o sobě při semináři také prohlásil, že není účetní ani ekonom.

Další příklad:
Poslanec: „Pane generální řediteli, informoval jste o svém střetu zájmů Radu České televize?“
Generální ředitel České televize: „Ano, Radu České televize jsem o všem informoval.“
Poslanec: Pane předsedo Bednáři, informoval pan generální ředitel Radu České televize o svém střetu zájmů?
Předseda Rady České televize Bednář: „Rada České televize o této skutečnosti nebyla informována.“
Poslanec: „Ředitel České televize tvrdí, že Radu České televize informoval, předseda Rady tvrdí, že Rada informována nebyla. Je zjevné, že zde někdo lže.“
Předseda Bednář: „Nepamatuji se, že bych tvrdil něco jiného, než pan ředitel.“
Ředitel České televize: „Rád bych vše ještě doplnil tím, že jsem také členem správní rady Národního divadla a dalších institucí.“
Poslanec: „Pana předsedo Bednáři. Je podle vašeho názoru skutečnost, že generální ředitel a jeho žena vlastní společnost, jejíž obchodní činnost propaguje ve svém vysílání České televize, v rozporu s Kodexem České televize?
Předseda Bednář: „Nemám dostatek informací, abych na tuto otázku mohl odpovědět.“

A podobných rozhovorů tam byla celá řada. Z těch lidí zkrátka nešlo vyrazit jedinou jasnou a srozumitelnou odpověď mimo té, že je v České televizi všechno v pořádku. Jenom natahovali čas, blábolili nesmysly, předkládali různá tvrzení bez jakýchkoli důkazů a popírali čísla ze svých vlastních dokumentů.

Jedna z mála jasných odpovědí zazněla například v tomto případě:
Poslanec: Je generální ředitel České televize členem Rady České televize?
Předseda Rady České televize Bednář: „Generální ředitel České televize není členem Rady České televize.“
Poslanec: Proč má tedy ve Zprávě Rady České televize o hospodaření úvodní slovo generální ředitel České televize a ne předseda Rady České televize?“
Předseda Rady České televize Bednář: „Protože jsme tak zvyklí.“

Co dodat? Jak už jsem řekl: pokud existuje záznam semináře, bylo by dobré jej celý zveřejnit. Jsem si jistý, že podobnou frašku veřejnost dlouho neviděla. Mimochodem; generální ředitel České televize při obhajobě svého střetu zájmů například také tvrdil, že nemá vliv na vysílání České televize. Generální ředitel instituce nemá vliv na hlavní náplň její činnosti? To si z nás dělají legraci?

A o čem to svědčí? Ovlivňuje současnou situaci nějak politická situace? Tedy jestli se z členství v Radě stal politický obchod a může to mít nějaké důsledky a podobně….

Svědčí to o pocitu vlastní nedotknutelnosti těch lidí, ovšem z čeho tento pocit pramení, mi není jasné. Politická situace ovlivňuje prakticky všechno, ale do jaké míry je členství v Radě politickým obchodem si netroufám říci. Z mého pohledu by Rada České televize měla dohlížet především na hospodárné nakládání s veřejnými financemi a na dodržování Zákona o České televizi. Nic z toho ale současná Rada zjevně nedělá a její členové slouží spíš jako poskoci generálního ředitele České televize. Zda je za tím jejich nekompetentnost, nebo nějaké osobní či politické zájmy však neumím říci. Podle mého odhadu jde nejspíš o kombinaci všech těchto faktorů.

Proč je ekonomický stav České televize mnohem horší, než jste se domníval? Jak špatné to je a co se tedy podle vás musí změnit?

Anketa

Kdo je nejlepší moderátor?

hlasovalo: 14039 lidí
Z analýzy Zpráv Rady České televize, kterou si někteří poslanci nechali vypracovat, jasně vyplývá, že od nástupu pana Dvořáka do funkce trvale klesá hodnota veškerého jejího majetku a České televize tak spotřebovává finanční rezervu, kterou nashromáždil předchozí management. Tyto zdroje - původně zhruba čtyři miliardy - dnes už pomalu dochází, což znamená jediné. V České televize brzy bude muset dojít buď k omezování výroby a tím pádem k propouštění, nebo bude muset dojít ke zvyšování televizních poplatků. V současné situaci, kdy je v České televizi nakládání s veřejnými prostředky takto problematické, si však neumím představit, že by někdo ve Sněmovně pro zvyšování poplatků zvedl ruku, protože pokud by to udělal, tak by tím plivl do tváře všem poplatníkům a tedy svým voličům. Je nutné dostat hospodaření České televize do černých čísel a pod veřejnou kontrolu.

Po semináři jsem přesvědčený, že to může udělat jen nový management České televize. To znamená, že současný generální ředitel by měl okamžitě odejít a měl by se najít krizový manažer, který ekonomickou situaci stabilizuje a připraví výběrové řízení na regulérního generálního ředitele České televize. Protože fatálně selhala i Rada České televize, tak by měla být vyměněna i ona.

Předseda klubu STAN Jan Farský tvrdí, že schůzi současná koalice využívá k tlakům na Českou televizi, aby je měla tak trochu pořád v hrsti a mohla tím způsobem na televizi tlačit. Co vy na to?

Pokud panu Farskému požadavek transparentního, zákonného a hospodárného využívání veřejných prostředků přijde zavrženíhodný, tak je to jeho věc. O tom, jak moc mu hospodaření České televize leží na srdci, snad nejlépe svědčí to, že zhruba čtyřhodinový seminář na dané téma navštívil zhruba na poslední hodinu.

Jaký význam mají pro Českou republiku veřejnoprávní média?

Veřejnoprávní, či státní média mají pro každou zemi velký význam. Veřejnoprávní televize nemá za úkol být jen tupou výrobnou estrád, pořadů o vaření, či prostorem k exhibování několika jedinců. To skutečně není a nemůže být jejím úkolem. Každý stát potřebuje prostředek k informování svých občanů a spoléhat se v tomto směru na soukromá média bych pokládal za bezpečnostní riziko, protože nikdy nevíme, kdo si tato média koupí a jakým způsobem je bude používat. Proto dnešní situaci, kdy Česká televize míří k zásadním ekonomickým potížím, pokládám za závažnou. Platí, že není špatná Česká televize jako taková, ale pouze její současné vedení, které si jako rukojmí drží nejen televizi samotnou, ale také její zaměstnance. Proto je i v jejich zájmu, aby se současná situace vyřešila a jak už jsem uvedl: prvním krokem musí být okamžitý odchod pana Dvořáka z funkce generálního ředitele.Pro čtenáře ještě přikládám ještě výňatek z Kodexu České televize:

Kodex České televize, Článek 22,1
Střet zájmů zaměstnanců a externích spolupracovníků České televize je nepřípustný. Osoby pracující pro Českou televizi musí vyloučit, aby osobní zájem ovlivňoval vysílání nebo nevysílání určitých sdělení či pořadů. Každý, kdo by se mohl vystavit pochybám o střetu zájmů v určité otázce, je povinen tuto skutečnost oznámit svému nadřízenému a vyčkat jeho rozhodnutí. Generální ředitel v případě své osoby o takové skutečnosti informuje Radu České televize a vyčká jejího doporučení. Střet zájmů nastává již tehdy, jestliže mohou vyvstat pochybnosti o nestrannosti nebo předpojatosti osoby podílející se na přípravě obsahu pořadu, lhostejno zda mezi diváky či subjekty, o kterých jsou získávány informace. Pochyby o nestrannosti nebo předpojatosti vznikají zejména, když určitá osoba je nebo byla spojena se subjektem, o němž má být informováno, rodinným, přátelským, pracovním, členským, smluvním nebo konfliktním poměrem, případně od takového subjektu přijímá nebo přijímala určité výhody či požitky nebo se jinak účastnila na jeho činnosti. Uvedené spojení nastane také tehdy, jestliže se může týkat bezprostředního lidského okruhu člověka podílejícího se na přípravě zprávy - například rodinní příslušníci, životní partner, popřípadě nejbližší přátelé.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Generál Šándor: Nevíte, kdo v současné válce vítězí? Tak se podívejte na mapu

5:00 Generál Šándor: Nevíte, kdo v současné válce vítězí? Tak se podívejte na mapu

„Pokud by ministryně Černochová zasahovala i do velení brigád a podobně, tak to by už bylo hodně špa…