Jdou k nám vytěžit sociální systém, burcoval v Terezíně předák bojovníků za svobodu. Ze Senátu zazněl hlas velkého odsouzení

16.05.2016 18:41

ROZHOVOR Senátor Zdeněk Papoušek považuje vystoupení českého ministra kultury Daniela Hermana na víkendovém sudetoněmeckém sjezdu v Norimberku za správné gesto, které vede k usmíření a nápravě věcí z minulosti. Naopak je pohoršen nad projevy předsedy Senátu Milana Štěcha a šéfa Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslava Vodičky na Terezínské tryzně.

Jdou k nám vytěžit sociální systém, burcoval v Terezíně předák bojovníků za svobodu. Ze Senátu zazněl hlas velkého odsouzení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Zdeněk Papoušek

Lidovec Daniel Herman jako první český ministr vystoupil v neděli na sudetoněmeckém sjezdu v Norimberku. Svůj projev v němčině začal slovy „drazí krajané“ a během řeči též vyjádřil lítost nad násilnostmi na sudetských Němcích ze strany Čechů během odsunu. Komunisté Hermana vyzvali k rezignaci, řada dalších politiků ho ostře kritizuje. Jak na to nahlížet, bylo to správné gesto?

Jde o to, zda usmíření ano či ne. Podle mne každé gesto, které vede k usmíření a nápravě věcí z minulosti, je třeba pozitivně vyzdvihnout a ocenit. To, že Daniel Herman na sudetoněmeckém sjezdu v Norimberku vystoupil, se mi tedy jednoznačně líbí. Neustálé vyčítání a připomínání viny „těch druhých“ nikam nevede. A to, že komunisté ministra Hermana vyzývají k odstoupení, je směšné, to jsou typičtí komunisté, kteří se takto vždycky prozradí a ukážou, že jim o žádné usmíření nejde, ale dávají přednost vytváření napětí a štvaní. Jejich reakce ještě více potvrzuje, že Daniel Herman jednal správně.

Ministr Herman hovořil také o tom, že identitu Čech, Moravy a Slezska po staletí utvářeli kromě Čechů také Němci, Židé, Romové a Poláci a tragické události tyto svazky narušily nebo definitivně zničily. Do jaké doby z historického hlediska platí tvrzení, že jsme s uvedenými národnostmi tvořili společně českou identitu?

Je jasný fakt, že Židé i Němci byli po staletí součástí tohoto prostoru, žili jsme s nimi a není nic divného na tom, když se konstatuje, že mají podíl na naší identitě. A jsem rád, že se to připomíná zrovna v historických souvislostech, jako byl divoký odsun. Ocenil jsem, že se loni akcí zúčastnil Bernd Posselt, takových akcí by mělo být víc. I letos se zúčastním Pouti smíření, která 28. května připomene brněnské události z roku 1945.

Federace židovských obcí a Pražská židovská obec vydaly k projevu Milana Štěcha prohlášení, ve kterém ho zkritizovaly jako protiněmecký s nacionalistickým duchem. Při vší úctě, není poněkud paradoxní, když židovské obce kritizují údajný antiněmecký nádech projevu, který hovořil o nacistických zrůdnostech za války?

To, že se od projevu Milana Štěcha distancují, slouží Federaci židovských obcí a Pražské židovské obci ke cti, je důležité neuplatňovat princip kolektivní viny. Události druhé světové války byly zrůdné a nikdo nesouhlasí s tím, co Němci dělali, ale nyní je důležité, co se udělá dnes, aby vztahy byly dobré a věci z minulosti nevyvolávaly různé negativní resentimenty.

Ještě silnější kritiku a rozepře vyvolal proslov šéfa Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslava Vodičky. Dokonce ještě během samotné terezínské tryzny ho nepřímo zkritizoval vrchní rabín Karol Sidon. Vodička v projevu varoval před silnou migrační vlnou mladých mužů, kteří místo boje za svobody své vlasti přicházejí vytěžit náš sociální systém. Co o tom soudíte?

Pan Vodička si jen v Terezíně přihřál svou polívčičku a jeho projev byl úplně mimo, neměl tam s takovým tématem co dělat. Nikdo mu nebere právo na názor, ale Karol Sidon měl naprostou pravdu, když se proti tomu postavil. To, že se objeví v Terezíně na tryzně a začne tam s takovými věcmi, bylo zneužití tohoto pietního fóra.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Co to plácá? Možná rozumí armádě, ale ekonomice ne!“ Okamura nastoupil na Pavla

14:07 „Co to plácá? Možná rozumí armádě, ale ekonomice ne!“ Okamura nastoupil na Pavla

Přijmout euro, abychom se dostali do první ligy v EU? Předseda SPD Tomio Okamura nechápe slova prezi…